Sun Gazetesi

Zamlar Velileri İsyan Ettirdi

Reklam
Zamlar Velileri İsyan Ettirdi
3 views
10 Ocak 2022 - 20:51
Reklam

Kolejlerin 2022-2023 eğitim-öğretim yılı erken kayıt dönemi astronomik zamlarla başladı. Pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği, KDV indirimi gibi pek çok destekten faydalanan özel okul işletmecileri buna karşın ücretlerde yüzde 30’dan başlayıp yüzde 100’lere varan oranlarda artışa gitti. Velilerden alınan bilgilere göre geçen yıl 30 bin liraya erken kayıt yapan kolejler bu yıl 58 bin 700 TL talep ediyor. Geçen yıl 68 bin TL alan Türkiye’nin en büyük kolejlerinden birinin bu yıl velilerden talep ettiği para ise 110 bin TL. Bu rakam, yıl başında paranın peşin alındığı da düşünüldüğünde özel okulun kazancı daha da katlanıyor.

14 bin 617 özel okulda okuyan 1 milyon 350 bin öğrenciyi ilgilendiren bu zamlı tarife, velileri isyan ettirdi. Yapılan zamlar Türkiye Özel Okullar Derneği’nin (TÖZOK) sitesinde ilan ettiği ancak daha sonra apar topar geri çektiği yüzde 62.98’lik tavan artış rakamını da geçmiş durumda. Özel okul ücretleri nedeniyle velilerin çok sıkıntılı olduğuna dikkat çeken Tüketici Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Kolejler pandemi döneminde uzaktan eğitim verdiği için ayıplı olarak yetersiz hizmet sundular. Öğrenciler bu dönemde ne müzik eğitimi aldı, ne dans ne de spor etkinliklerine katıldı. Yemek vermediler, kısa çalışma ödeneğine dahil oldular, KDV’leri indirildi. Okulların pandemi de velilere indirim yapması gerekirken hiçbir okul indirime gitmedi. Yüksek kâr marjıyla iş yapmak isteyenler bu sektörden defolup gitsin. Çünkü geleceğimizi şekillendiren kutsal bir iş eğitim. Velilere tavsiyem fahiş zam uygulayan kurumları yoğun bir şekilde Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) şikayet etmeleri” diye konuştu.

GENEL KABUL GÖRMÜŞ ARTIŞ ORANI

% 30-40 Özel okulların yaptığı yüzde 100’e varan artışa rağmen sektörde genel kabul görmüş zam oranı beklentisi yüzde 30-40 aralığında bulunuyor. Pandemi döneminde kira, kırtasiye, enerji ve çalışan maliyetlerinin katlanarak arttığına işaret eden Yiğit Okulları Genel Müdür Yardımcısı Derya Kargılı “Bu dönemde özel okulların maliyetleri çok ciddi arttı. Asgari ücrete bile yüzde 50 zam yapıldı. Öğretmenler artık yüzde 5-10 zammı kabul etmiyor. Pandemide birçok veli çocuğunu kolejden alıp devlet okuluna verdiği için bizim gelirlerimiz de düştü. Her özel okul kendi dinamiğinde artışlar yapıyor. Ama bu zamların velileri de mağdur etmeyecek ölçüde olması önemli. Benim şahsi fikrim bu yıl kolejlerin yüzde 30-40 bandında fiyat artırması normal karşılanmalı” dedi.

Türkiye Özel Okullar Derneği’nin açıklamış olduğu % 62.98’lik zammı gerçekçi bulmayan Girne Koleji CEO’su Dilek Cambazoğlu “Velilerimizi de düşünmemiz gerekiyor. Bu süreçte herkes zor zamanlardan geçiyor iki tarafı da mağdur etmeden uygun bir oranda zam yapılması en doğrusu” diye konuştu.

MEB’LE GÖRÜŞME HALİNDEYİZ

Eğitim girişimcisi Ümit Kalko özel okullardaki fiyat artışlarını sınırlamak için özel okullardaki KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi ve öğrenci başına 10 bin TL teşvik çıkarılması için MEB’le görüşme halinde olduklarını söyledi. Dövizdeki yükseliş ve asgari ücretteki yüzde 50 zammın maliyetlerini artırdığına dikkat çeken Kalko “Biz velilerden ücretleri sene başında nakit olarak aldığımız için gelen zamları yıl içinde kendi içimizde bertaraf etmek zorunda kaldık. Şimdi tüm çalışanlarımıza yüzde 50’ler oranında zam yapmak durumundayız. Bu nedenle kayıt ücretlerine yüzde 30-40 arası zam yapılmasını öngörüyoruz” diye konuştu.

Reklam
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ABD FAİZLERİ ARTIRACAK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
AFGAN HALKINA MÜJDE
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EMEĞİ KORUMAYA KARARLIYIZ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
FÜZELER GÖNDERİLİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
AVRUPA’YA VİZESİZ SEYAHAT
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sömestr tatili öncesi uyarı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YENİ DOĞAL GAZ MÜJDESİ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Ginkgo biloba yaprağı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Holzentsorgung Berlin

%d blogcu bunu beğendi: