reklam
reklam
hava 18° Bulutlu
DOLAR 23,3735 % % 1.08
EURO 25,2459 % % 0.29
GRAM ALTIN 1.473,47 % % 0,84
ÇEYREK A. 2.409,12 % % 0,84
BITCOIN 625.591 % -0.27
reklam
Google News

Yüzyüze eğitim

Son Güncelleme :

22 Kasım 2021 - 16:51

/ 27 views kez okundu.
reklam
Yüzyüze eğitim
reklam

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını şüphesiz ki en çok eğitim sektörünü etkiledi. Bir süredir online eğitim alan öğrenciler, Kovid-19 aşılarının artırılması sonrası yeni sezona yüz yüze eğitimle başladı. Ancak artan vakalar sonrası gözler Milli Eğitim Bakanlığından gelecek habere çevrildi. Bakan Özer, merakla beklenen yüz yüze eğitim hakkında açıklamalarda bulundu.

YÜZ YÜZE EĞİTİM OLACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitim hakkında yaptığı son dakika haberine göre, 850 bin sınıftan sadece 66’sının yüz yüze eğitime ara verildiğini duyurdu. Özer, “Diğer tüm sınıflar yüz yüze eğitime devam edecek” bilgisini paylaştı. Bir hafta önce ara tatile giren okullar yarın tekrardan yüz yüze eğitime başlıyor. Yüz yüze eğitim hakkında merak edilenleri ise Mili Eğitim Bakanı Özer açıkladı. Özer yaptığı son dakika açıklamasında, “6 Eylül 2021 tarihinde tüm sınıf seviyelerinde, haftada beş gün yüz yüze eğitime başladık ve 2,5 aylık sürecin ardından takvimde öngörülen bir haftalık ara tatile girdik. Öğrenci ve öğretmenlerimiz, ara tatil haftasında dinlenme imkânı buldular. Öğretmenlerimiz bu bir haftalık zaman diliminde mesleki gelişim eğitimlerine uzaktan dijital ortamdan devam edebildiler. Dolayısıyla öğretmenlerimiz de bu bir hafta okullara gitmediler. Şimdi, kaldığımız yerden aynı kararlılıkla ve tüm sağlık önlemlerimize uyarak devam edeceğiz. Bu vesile ile tüm öğrencilerimize sağlıklı ve başarılı bir eğitim dönemi diliyorum’’ ifadelerini kullandı.

YENİ DÖNEMDE SADECE 66 SINIF KAPALI

Vaka sayılarının artması ve bazı okullarda koronavirüs tespit edilmesi sonrası sınıfların kapatıldığını ancak kapalı sınıfların sürelerini tamamladıklarını dile getiren Özer, “22 Kasım 2021 tarihi itibariyle 850 bin sınıftan sadece 66’sı kapalı olacak. Diğer tüm sınıflar yüz yüze eğitime devam edecek’’ dedi.

ÖĞRETMENLERDE AŞI ORANI YÜZDE 93 OLDU

Salgının önüne geçmede en etkili yöntemin şüphesiz Kovid-19 aşıları olduğunun altını çizen Özer, öğretmenlerin birçoğunun ikinci doz aşılarını da olduklarını belirtti. Özer, “6 Ağustos tarihinde en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranı yüzde 60 idi. Bugün itibari ile bu oranın yüzde 88’e çıkmış olması oldukça önemli. Diğer taraftan aşı olmadan hastalığı geçirerek antikor oluşturmuş öğretmen oranı ise yüzde 5’ler civarında. Dolayısıyla, en az iki doz aşı olmuş ve aşı olmadan antikora sahip öğretmen oranımız yüzde 93’ler seviyesinde. Eğitim sistemimizdeki öğretmen sayımızın büyüklüğü dikkate alındığında bu oran yaklaşık 1 Milyon 116 bin öğretmenimize karşılık gelmekte. Şu anda okullarımızı yüz yüze açık tutmadaki en büyük avantajımız, öğretmenlerimizin aşılanma oranlarının oldukça yüksek olması’’ şeklinde konuştu.

reklam