Escort Paris
reklam
reklam
hava Orta
DOLAR 18,8363 % % 0.04
EURO 20,2528 % % 0.26
GRAM ALTIN 1.141,07 % % 0,80
ÇEYREK A. 1.865,64 % % 0,80
BITCOIN 441.539 % 0.334
reklam
Google News

Yunan Bakan Türkiye’ye Geliyor

Son Güncelleme :

14 Nisan 2021 - 15:37

/ 18 views kez okundu.
reklam
Yunan Bakan Türkiye’ye Geliyor
reklam

Yunan Bakan Türkiye’de

İstanbul’da Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya geleceğini; buradan Atina’da geri dönerek NATO‘nun video konferansına katılım sağlayacağını dile getirdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, ziyaretin NATO Dışişleri ile Savunma Bakanları’nın Ukrayna ve Rusya arasında yükselen tansiyonu değerlendirmek üzere bugün acil video konferans yapmaya karar verdiğini, programın çakışması nedeniyle Dendias’ın Ankara ziyaretinin bir gün ötelendiğini açıkladı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Ankara’dan önce İstanbul’da gerçekleştireceği ziyaret ertelenmedi. Yunan hükümet yetkilisinin açıklamasında göre, Dendias’ın bugün, daha öncesinde planlandığı gibi İstanbul’da Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya geleceğini; buradan Atina’da geri dönerek NATO’nun video konferansına katılım sağlayacağını dile getirdi.

Yarın Yunan mevkidaşını Başkent’te ağırlayacak olan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu da bu ziyaretin sabahında, yani gelecek gün erken saatlerde Kuzey Kıbrıs’a yola çıkarak Ada’daki Türk idaresi ile bir araya gelecek. Oradan da Ankara’ya geri dönerek aynı gün Yunan mevkidaşı ile görüşecek.

Yunanistan’ın Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile beraber yaptığı Trablus ve peşinden yalnız gerçekleştirdiği Bingazi ziyaretinin akabinde Türkiye’ye gelecek olan Dendias’ın gündeminde Ege Adaları ile Doğu Akdeniz’deki gerilim ile deniz yetki bölgeleri anlaşmaları var.

2020’de Doğu Akdeniz’de yapılan doğalgaz arama faaliyetleri ile Ege Adaları üzerinde meydana gelen gerilim ardından Almanya’nın duruma dahil olmasıyla tansiyon gerilemeye başlamış; 2 ülke arasında direkt temasın seviyesi ve sıklığı yükselmişti.

5 sene aranın akabinde 2 ülke arasında istikşafi müzakereler Ocak ayında başlamış, Mart ayında Atina’da gerçekleştirilen görüşme ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias’ın Ankara’ya bir ziyaret yapacağını bildirmişti.

Temmuz 2019 tarihinde iktidar olan yeni Yunan devletinin dışişleri bakanı olan Dendias, başta 2019 yılının sonunda Noel ayinine katılmak için İstanbul’da bulunan Fener Rum Patrikhanesi’ne gitmişti. Bu ziyaretten önce Dendias, başta Libya’da Türkiye’nin destek olduğu Trablus devletine karşı savaşan darbeci General Halife Hafter’le bir araya gelmiş; akabinde de Türkiye’nin ilişkilerinde tansiyonun yükseldiği Suudi Arabistan, Mısır ile Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gitmiş, ardından da İstanbul’a gitmişti.

reklam