reklam
reklam
hava 18° Parçalı Bulutlu
DOLAR 27,4462 % % -0.04
EURO 28,8624 % % 0.08
GRAM ALTIN 1.613,41 % % 0,01
ÇEYREK A. 2.637,92 % % 0,01
BITCOIN 761.386 % 1.323
reklam
Google News

YERLİ ARABA HAZIR

Son Güncelleme :

15 Temmuz 2020 - 13:57

/ 6 views kez okundu.
reklam
YERLİ ARABA HAZIR
reklam

Fabrikanın inşa edileceği alana giden yola asfalt çalışması yapılırken, Bursa-Gemlik arasında kalan Dürdane ve Kurtul’da yapılacak karayolları yatırımlarında AK Parti Bursa Milletvekilleri Mustafa Esgin ile Zafer Işık incelemelerde bulundu. Mustafa Esgin,’Bölgede ve temel atma projesi öncesinde son hazırlıklarımızı yerinde gördük. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın eşlik edeceği ve yeni Türkiye’nin vizyon projesi olan yerli otomobilin temel atma projesinde buluşacağız.’ diye konuştu.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından 22 milyar liralık tahmin edilen yatırımla kurulacak yerli ve milli otomobil fabrikasının temel atma merasimi öncesi bölgedeki hummalı çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bir yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Cumartesi günü atılacak yerli ve milli otomobil TOGG’un üretim tesisinin temelini atması için çalışmalar sürerken, diğer yandan da fabrikanın kurulacağı alana giden yollarda çalışmalar sürüyor.

Gemlik ilçesi Haralar bölgesinde yapılacak ve direkt 4 bin 323 kişiye istihdam olanağı sunacak fabrikanın temel atma töreninden önce asfaltlanan Engürücük-Güzelyalı arasındaki ve TOGG fabrikasına giden 21 kilometre mesafelik yol asfaltlanırken, Bursa-Gemlik arasındaki ve sene sonuna kadar yapımı bitecek olan Dürdane Köprülü Kavşağı ile hemen peşinden başlanacak olan Kurtul Köprülü Kavşağı’ndaki faaliyetleri AK Parti Bursa Milletvekilleri Mustafa Esgin ve Zafer Işık yerinde inceleme yaptı. Öncelikle Dürdane’deki kavşakta yapılan çalışmaları inceleyerek bilgi alan milletvekilleri sonrasında cumartesi günü temel atma töreni yapılacak olan TOGG fabrikasına giden ve asfaltlanan 21 kilometre mesafelik yolda incelemeler yaptı.

Bursa kentinin oldukça önemli bir merkez olduğunu ve yeni fabrikayla daha da ehemmiyetli bir hal alacağını belirten Esgin, ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesiyle Türkiye Otomotiv Girişim Grubu tarafından (TOGG) yerli otomobilin Bursa’ da üretilmesi hepimiz için bir heyecan oluşturdu. Biz bugün devam eden karayolları yatırımlarımızı, KGM 14’üncü Bölge Müdürümüzle birlikte inceliyoruz ve bu çerçevede projelerimiz devam ediyor. Dürdane Köprülü Kavşağı’na daha önce başlamıştık, yılsonunda bitecek şekilde çalışmalarımızı hızlandırdık. Bunun hemen ardından Dürdane’den sonra İstanbul ve Gemlik yolunda Kurtul’da çok seviyeli bir kavşak yapıyoruz. Bunun da projeleri tamamlandı ve bu projeyi de başlatıyoruz. Engürücük ve Güzelyalı arasında daha önce başlamış olan 21 kilometrelik bir yolumuz var. Yerli otomobilin de bu bölgede yapılmasıyla birlikte bu yol daha da önem arz etti. Bu yolun bir kısmını duble olmak kaydıyla Engürücük Kavşağı’nı da yine çok seviyeli ve mükellef bir şekilde olduğumuz çalışmalarımızı ve projelerimizi tamamladık. Bu anlamda ihale sürecine giriyoruz ve hızlı adımlarla devam edeceğiz.’ diye konuştu.

TOGG fabrikasının Gemlik’e inşa edileceği kararının peşinden bölgenin daha da önemli olduğunu ve yatırımların arttırıldığını belirten Esgin, ‘Geçtiğimiz yıl başlayan Güzelyalı ve Engürücük arasındaki 21 kilometrelik yolu inşallah bu yıl yapacağımız çalışmalar ile birlikte 9’uncu kilometreden 21’inci kilometreye tamamlamış olacağız. Geçtiğimiz aylarda Altıntaş’ta bir viyadüğümüzü tamamlamıştık, şimdi Çamlık mevkinde 2’inci viyadüğümüzü yapıyoruz. Bunun ardından da Altıntaş 2 viyadüğümüzü de yaparak Kurşunlu Çevre Yolunu tamamlayarak bu bölgedeki yolla ilgili çalışmalarımızı sonlandırmış olacağız. Gemlik Mudanya Güzelyalı arası 10 dakikaya düşecek’ ifadelerini kullandı.

Yeni fabrika sayesinde Bursa’ya yeni bir motivasyon geleceğini kaydeden Esgin, şu ifadeleri kullandı:

‘Türkiye’nin yerli otomobili Gemlik’den geliyor, bu bizim için çok önemli bir kıvanç kaynağı. Bursa’nın sanayisine yeni bir motivasyon, istihdama da ekonomiye de Türkiye’ye de çok önemli katkılar sağlayacak olan yeni nesil projelerinde içerisinde barındıracak bir projeksiyon. Biz bu anlamda önümüzdeki günlerde temel atma törenimizi gerçekleştirerek Türkiye’nin hayaline, Bursa’nın gelecek vizyonunu ortaya koyacak bu projeyi başlatmış olacağız. Bölgede ve temel atma projesi öncesinde son hazırlıklarımızı yerinde gördük. İnşallah sayın Cumhurbaşkanımızın eşlik edeceği ve yeni Türkiye’nin vizyon projesi olan yerli otomobilin temel atma projesinde buluşacağız. İşte 2023, 2053 ve 2071 olarak sembolize ettiğimiz kutlu yürüyüşümüzün hedeflerini gerçekleştirmek için önemli bir adım atmış olacağız.’

TOGG fabrikasına giden ve Bursa-Gemlik arasında yapılacak karayolları yatırımlarına yerinde inceleme yapan Zafer Işık da, ‘Bugün Gemlik ve çevresinde bir takım kavşak ve diğer projeleri incelemiş olduk. Bunlardan biri olan TOGG’u Ankara yoluna bağlayacak Engürücük Kavşağı’nı yerinde inceleme şansımız oldu. Tüm bunların projeleri hazır, kısa süre içerisinde ihaleye çıkarıp hizmete açmış olacağız. Ama şu anda Türkiye’nin yerli ve milli otomobil fabrikasını karayolları ağına bağlayacak noktada buluyoruz. Burada teknik ekiple birlikte çalışma yapıyoruz. Bu yolla birlikte yerli ve milli otomobilin üretileceği Gemlik’de ki fabrikamız karayolu ağına bağlanmış olacak.’ dedi.

reklam