reklam
reklam
hava 22° Parçalı Bulutlu
DOLAR 20,0115 % % 0.19
EURO 21,3833 % % -0.24
GRAM ALTIN 1.249,93 % % 0,48
ÇEYREK A. 2.043,63 % % 0,48
BITCOIN 27.214,36 % 1.857
reklam
Google News

YASAL SINIR GETİRİLMELİ

Son Güncelleme :

18 Ekim 2021 - 11:16

/ 19 views kez okundu.
reklam
YASAL SINIR GETİRİLMELİ
reklam

Koronavirüs pandemisi ile birlikte faizlerin düşürülmesi ev kiralarına yansıdı. Analistlere göre, önümüzdeki dönemlerde ev sahibi olmada azalma, kiracılıkta ise yükseliş bekleniyor.

Düşük faiz sebebiyle krediye kolay erişim, konut sektörüne fiyat ve kira artışı olarak yansıdı. Bu duruma göre önümüzdeki yıllarda kiracı sayısında ciddi bir yükseliş öngörülüyor.

Bu sorundan en çok etkilenen kesim olan öğrenciler ise duruma tepkili. Pandemi nedeniyle uzaktan eğitime geçen öğrenciler kiraladığı evlerden çıkmışlardı.  Aşıyla beraber hayat yavaş yavaş normale dönmeye başlayınca öğrenciler ders başı yaptı. Ancak konut talebi patladı. Aynı evi yeniden kiralamak isteyen öğrenciler neredeyse 2 katı para vermek zorunda kaldı.

Konut fiyatlarındaki artışın alım gücünü düşürdüğünü söyleyen Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdürü Makbule Yönel Maya sözlerine şu şekilde devam etti;  “Önümüzdeki dönemde ev sahipliğinde azalma, kiracılıkta ise artış gözlemlenmesi beklenmektedir. Özellikle yeni kuşaklar için konut satın almak yerine kiralama öncelik kazanacaktır”

Dünya genelinde faiz oranlarının yakın zamanda artacağını düşünen Maya, sözlerini şu şekilde noktaladı; “ Talebin azalacağı bu dönemde inşaat sektörünün teşvik edilerek ya da sosyal konut üretimi sağlanarak stok artırımına odaklanılması sektörün dengeye gelmesi için yerinde olacaktır. Kiralardaki artışa ilişkin yasal otoriteler tarafından sınırlamalar getirilmesi masadaki ilk seçenek olarak görülmektedir. Uzun vadeli ve sürdürülebilir bir çözüm için ise imar düzenlemelerinin yeniden gözden geçirilmesi, düşük maliyetli arsa üretimi, ofis fonksiyonlu yapıların konuta dönüştürülmesi gibi alternatifler düşünülebilir.”

reklam