Escort Paris
reklam
reklam
hava Bulutlu
DOLAR 18,8246 % % 0.1
EURO 20,3483 % % -0.99
GRAM ALTIN 1.128,76 % % -2,32
ÇEYREK A. 1.845,52 % % -2,32
BITCOIN 447.189 % -1.284
reklam
Google News

Yasak geliyor

Son Güncelleme :

19 Kasım 2020 - 13:33

/ 6 views kez okundu.
reklam
Yasak geliyor
reklam

Koronavirüs vaka sayılarının artmasıyla birlikte Bilim Kurulu tavsiye kararları Kabine toplantısında ele alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni kurallar açıklandı. Buna göre hafta sonları 20.00 ila 10.00 saatleri dışında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı vatandaşlarsa belirlenen saatler içerisinde sokağa çıkabilecek. Bu önlemlerin etki edip etmediği 2 hafta boyunca takip edilecek. 10-15 gün sonra vaka yayılım hızında herhangi bir düşüş yaşanmazsa, bir sonraki aşamaya geçilecek.

Hafta sonu için uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağı, toplamda 14 saatlik bir kısıtlama anlamına gelmekte. Bu yasağın daha çok geç saatlere kadar kalabalık ortamlarda dışarıda kalan kişilere ve ev ziyaretlerine yönelik olduğu ifade ediliyor. Toplantılarda, okulların bulaşma kaynağı olmadığı fakat, bunun yarattığı hareketlilik, servisler ve velilerin oluşturduğu kalabalıkların risk oluşturduğu değerlendirmesi yapıldı.

Okullarda online eğitim olması, 20 yaş altına getirilen yeni kurallar ve 65 yaş üstüne getirilen kısıtlamalarla beraber toplamda 35-40 milyon nüfusun hareketliliğinin azalacağı, bunun da salgının yavaşlamasında etkili olacağı düşünülüyor.

Kısıtlamalar kademeli olarak devam edecek. Salgının hızı kesilmezse, hafta sonu tamamen yasak getirilmesi ya da sokağa çıkma yasaklarının belli saatlerde hafta içinde de uygulanması planlanıyor. Uzmanlar, şehirlerarası seyahat yasağı beklemediklerini ifade ediyor. 15 gün sonra tekrar yapılacak değerlendirmelerde, il pandemi kurulları ve hıfzıssıhha kurulları şehrin ihtiyaçlarına göre bu yasakları genişletebilecek.

Genel yasakların yanı sıra il il farklı uygulamalarda yapılabilecek. Bazı illerde, vaka bulunan binalara asılan ‘uyarı tabelası’ uygulamasının, diğer illerde de yapılabileceği belirtiliyor. Ev ziyaretlerinin yasaklanması da tartışılan konular arasında.

Türkiye’de şu anda aktif vaka sayısının 500 binin üzerinde olduğu tahmin edilmekte. Testlerin pozitif çıkma oranının geçtiğimiz Nisan ayında yüzde 20 olduğu, şimdi de bu rakama ulaşıldığı ifade ediliyor. Filyasyon çalışmalarında, bulaşma hızının yüksek olduğunun belirlenirken, mutlaka ev içi bulaşmaların önüne geçilmesi gerektiği, komşu ve akraba ziyaretlerin bitirilmesi için kampanyalar yapılması gerektiği belirtiliyor.

reklam