reklam
reklam
hava 32° Orta
DOLAR 27,2371 % % 0.11
EURO 28,9103 % % -0.03
GRAM ALTIN 1.681,83 % % 0,43
ÇEYREK A. 2.749,79 % % 0,44
BITCOIN 726.005 % 0.574
reklam
Google News

Uykusuzluk Depresyona Sürüklüyor

Son Güncelleme :

02 Temmuz 2021 - 15:30

/ 63 views kez okundu.
reklam
Uykusuzluk Depresyona Sürüklüyor
reklam

Uykusuzluk hangi hastalıklara neden oluyor? Uykusuzluğun vücuda olan etkileri nelerdir? Düzensiz uyku bağışıklık sistemini kötü etkiliyor ve vücut siteminin bozulmasına neden oluyor. Sağlıklı yaşam için kaliteli bir uyku şart. Kaliteli ve düzenli bir uyku için uyku rutini oluşturmalısınız. Uyku hem bedenimizi hem ruhumuzu dinlendiren bir süreçtir.

Uyku vücudun dinç olması için çok gereklidir. Uykusuzluk durumunda vücut dengesi bozulur ve birçok hastalığı da berberinde getirir. Uykusuzluk; depresyon, sinirlilik, unutkanlık, öfke ve halsizliğe neden olur. Uykusuzluğun neden olduğu en önemli hastalıklardan birisi de sindirim sistemi problemleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Vedat Göral, uyku bozukluklarını hastalıklarla olan ilişkisini açıkladı. Gastroenteroloji Bölümünden Prof. Dr. Vedat Göral, sindirim sistemi üzerinde uykunun da etkisi olduğunu belirtti. Göral, sağlıklı, kaliteli, yeterli ve uygun süreli uykunun sağlığımız için önemine işaret ederek ”Normal uyku süresi ortalama 7-8 saat olmalıdır. Uyku bozuklukları ile iltihabi bağırsak hastalığı, ülser ve reflü hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, karında şişkinlik, gaz, karaciğer yağlanması ve hatta kalın bağırsak kanseri ile ilişki bulunmuştur. Sindirim sistemi şikayetlerinin uyku anormallikleri ile ilişkili olduğu açıktır. Ayrıca sindirim sistemi şikayetleri olan kişiler, sağlıklı uyku düzenine sahip olanlara göre daha fazla kronik uykusuzluk yaşamaktadır” açıklamalarında bulundu.

İLTİHAP ARTIŞINA NEDEN OLABİLİR

Uyku kalitesinin çok önemli olduğunu ve uyku düzeni sağlanılmadığında ertesi gün sinir ve strese yol açabileceği gibi birçok hastalığın tetikleyicisi olarak gün yüzüne çıkabileceğin belirten Göral şöyle devam etti: ”Bu nedenle uyku kalitesinde ve ritminde bozulma olabilir. Uykusuzluk ertesi gün içinde stres ve gerginliğe, mide asidinde artma, kramp, ağrı ve yanmaya neden olabilir. Uyku apnesi olanlarda stres hormonlarının fazla salgılanması ve hipoksi nedeni ile midede kanama riski olabilir. Huzursuz Bağırsak sendromu yani İBS hastalığı da uykusuzluktan olumsuz etkilenir. IBS’li kadınlarda, uykusuzluk çekenlerde, gece melatonin ve triptofan düzeylerinde azalmalar olur ve bu da kötü uyku kalitesine katkıda bulunabilir. Ayrıca uyku ritmindeki bozukluklar, bağışıklık sistemini olumsuz etkileyip, bağırsakta iltihap artışına ve dolayısıyla semptomların artışına neden olabilir. Düşük uyku kalitesi ertesi gün karın ağrısı, kaygı bozukluğu ve yorgunluğa neden olabilir, yani mutsuz bağırsak şikayetleri artabilir. Bu nedenle bu kişiler için düzenli uyku çok önemlidir. Uykusuzluk çekenlerde iltihabi bağırsak hastalığı olarak bilinen ülseratif kolit ve Crohn hastalığı daha fazla görülür, uykusuzluk dönemlerinde bağırsak şikayetleri de artar.

UYKUSUZLUK HORMONLARI VE KARACİĞERİ VURUYOR!

Kötü ve kalitesiz uykunun mutsuz bağırsak sendromuna, gaz ve şişkinliğin tetikleyebileceği hastalıklarına neden olduğunu söyleyerek yetersiz uykuda hormonların dengesiz hale gelerek, stres hormonu olan kortizolun yükseldiğini belirten Prof. Dr. Göral, şunları söyledi;  ”Artan stres bağırsak geçirgenliği sorunlarına veya sızdıran bağırsak olarak bilinen hastalığa neden olabilir. Burada yiyecek ve toksinler, bağırsaktan kan dolaşımına geçebilir. Bu şişkinlik, iltihaplanma, mide ağrıları, gıda hassasiyetleri ve bağırsak mikrobiyotasında değişiklikler gibi bir dizi soruna yol açabilir. Kötü ve kalitesiz uyku, mutsuz bağırsak yani IBS’deki gaz, şişkinlik ile ortaya çıkan fonksiyonel dispepsi belirtilerine neden olabilir. Obezite, uyku apnesi için önemli bir risk faktörüdür ve yetersiz uyku ile sonuçlanır, bu da gastrointestinal hastalığa yol açabilir. Kilo vermeye güçlü bir şekilde odaklanmak, altta yatan gastrointestinal rahatsızlıkları olan hastalarda mevcut semptomları iyileştirebilir. Uykusuzluk ayrıca stres hormon salınımını da artırarak, iştahın ve kilonun artmasına, yeme alışkanlıklarının bozulmasına, dolayısıyla karaciğer yağlanmasına neden olabilir. Son yıllarda yapılan çalışmalar kronik uyku bölünmesinin yarattığı yağ kitlesi artışının, bağırsaklardaki mikrobik yapıda değişikliklere yol açtığını gösteriyor. Bağırsak florasında ortaya çıkan bu değişiklikler bağırsakların geçirgenliğini artırıyor, vücutta özellikle yağ dokusunda iltihap reaksiyonu yaratarak insülin direncinin ortaya çıkmasına ve karaciğer yağlanmasına neden oluyor. Karaciğer sirozu olan hastalarda daha az uyku, gece daha sık uyanma, uykuya dalmada zorluk, sabah yorgunluğu gözlemlendi. Bu da hastalığa olumuz etki yapar.

reklam