reklam
reklam
hava 22° Gök Gürültüsü
DOLAR 23,3638 % % 0.45
EURO 25,3850 % % 1.62
GRAM ALTIN 1.472,85 % % 1,51
ÇEYREK A. 2.408,10 % % 1,51
BITCOIN 622.344 % 0.323
reklam
Google News

ÜNİVERSİTELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM

Son Güncelleme :

27 Ağustos 2021 - 17:49

/ 20 views kez okundu.
reklam
ÜNİVERSİTELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM
reklam

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, üniversite öğrencilerinin merakla beklediği yüz yüze eğitime dair açıklamalarda bulundu. Özvar, “Yükseköğretim Kurulunun geleceğe dair yeni vizyonunu” ifadelerini kullandı.

Yüz yüze eğitimin başlayacağını ifade eden Prof. Dr. Erol Özvar, şöyle konuştu; “Bu yıl, yani 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır. Bununla birlikte yükseköğretim kurumlarımızla koordinasyonun sağlanabilmesi için salgının seyrine göre harmanlanmış eğitim modeli de örgün programlarda halen olduğu gibi kullanılmaya devam edebilecektir. Özellikle uygulamalı eğitimlerin gerekli tüm tedbirler alınarak yüz yüze yapılmasının sağlanması program kazanımlarının elde edilmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Teorik derslerin ise salgının seyrine göre yüz yüze veya belirli bir oranda uzaktan öğretimle verilebileceğini hatırlatmakta yarar görmekteyim” ifadelerini kullandı.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE ÖNCELİK TEDBİRLERE UYMAK

YÖK Başkanı Özvar, yüz yüze eğitimde alınan bütün tedbirlere uyulması gerektiğini söyleyerek, “Kampüs ve yerleşkelerde maske ve mesafe kurallarına uyulması, yurtlarda mümkünse aşılı kişilerle aşısız kişilerin ayrı yerlerde kalmasının sağlanması, aşısız bireylerin PCR takiplerinin yapılması, belirti gösterenler için izolasyon odalarının bulundurulması ve hem yurt hem de yerleşkelerde tıbbi danışmanlık verilebilmesi, dersliklerin mümkün mertebe havalandırılması, ders saatlerinin sınırlı tutulması blok derslerin yapılmaması, mutlaka ara vererek dersliklerin havalandırılmasının sağlanması basit gibi görünen ancak salgının yayılmasını azaltmada büyük önem taşıyan önlemlerdir. Havalandırma koşulları iyi olmayan amfi ve dersliklerle laboratuvarlarda maksimum kişi sayısı ve kapasitenin aşılmaması, öğrencilerin gruplara bölünmesi de yine önemli uygulamalardır” şeklinde konuştu.

Alınan kararların açıklığa kavuştuğunu dile getiren, Özvar, “Salgınla mücadele ve mahallinde yükseköğretimi bağlayacak kararlar ilgili bakanlıkların bugüne kadar aldığı kararlar ile kısmen açıklığa kavuşmuştur ve ilgili diğer hususlar da birkaç gün içinde yayınlanmasını beklediğimiz genelgelerle netliğe kavuşacaktır” diye konuştu.

reklam