reklam
reklam
hava 32° Orta
DOLAR 27,1626 % % 0.14
EURO 28,9074 % % 0
GRAM ALTIN 1.681,98 % % 0,44
ÇEYREK A. 2.750,04 % % 0,44
BITCOIN 726.091 % -0.098
reklam
Google News

Türksat 5a Uydusu Devreye Giriyor

Son Güncelleme :

28 Haziran 2021 - 13:24

/ 34 views kez okundu.
reklam
Türksat 5a Uydusu Devreye Giriyor
reklam

Karaismailoğlu, Türkiye’nin uydu teknolojilerinde olduğu gibi uzay çalışmaları alanında da hızını yükselttiği bu dönemde, yeni ve yerli haberleşme uydularının üretim, entegrasyon, test ve fırlatma süreçlerinin iç içe yaşandığını söyledi.

 

Türkiye’nin uydu ve uzay çalışmaları alanında global oyuncu olma yolunda ilerlediğini vurgulayan Karaismailoğlu, yayıncılık ve internet erişimi hizmetleri noktasında, stratejik haberleşme sistemlerini devamlı güncelleyerek, zamanın gereği olan yenilikleri yurttaşlara dünyayla eş zamanlı olarak sunduklarını dile getirdi.

Karaismailoğlu, uydular üzerinden televizyon ve radyo yayıncılığıyla internet erişiminde ve diğer katma kıymetli uydu hizmetleri ile bölgede lider, dünyada marka değeri yüksek ülke olmak istediklerine dikkati çekerek, ülkenin kara, hava, demir ve deniz ulaşımı kadar uydu iletişimiyle uzaydaki güç ve etkinliğinin de çok önemli ve hayati olduğunu anlattı.

GLOBAL BİR ÇOK NOKTADA KAPSAMA ALANI OLACAK!

Ocak ayı başında başarı ile fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun yörünge yolculuğuna devam ettiği bilgisini veren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“4 Mayıs itibarıyla uzaydaki jeosenkron yörüngeye ulaşan, 5 Mayıs’ta yörünge testlerine başlanan Türksat 5A’nın test çalışmaları başarı ile tamamlandı. Uydumuz, 28 Haziran’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile Türksat AŞ’nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenecek törenle dünyaya hizmet sunmaya başlayacak. Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde, Türkiye ile Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta-Batı ve Güney Afrika’nın beraberinde Akdeniz, Ege ve Karadeniz’i kapsama altına alacak.”

 

 

Uydunun, televizyon yayıncılığıyla veri haberleşme hizmetinde Türkiye’yi dünyada yeni Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacağını vurgulayan Karaismailoğlu, Türksat 5A’nın elektrikli itki sistemi ile 30 seneyi aşkın süreyle TV yayıncılığı ve haberleşme alanlarında hizmet sağlayacağını bildirdi.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin haberleşme uydu trafiğinin bundan sonrasında da artacağını sözlerine ekledi.

 

reklam