reklam
reklam
hava 16° Yağmur
DOLAR 20,0976 % % 0.64
EURO 21,6032 % % 0.91
GRAM ALTIN 1.255,84 % % 0,47
ÇEYREK A. 2.053,30 % % 0,47
BITCOIN 27.684,11 % 1.299
reklam
Google News

Türkmenistan’a hareket etti

Son Güncelleme :

27 Kasım 2021 - 13:44

/ 19 views kez okundu.
reklam
Türkmenistan’a hareket etti
reklam

Başkan Erdoğan Türkmenistan’da düzenlenecek olan Ekonomik İşbirliği Toplantısı için özel bir uçakla Türkmenistan’a hareket etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 27 Kasım Cumartesi günü Türkmenistan’a gitti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkmenistan’da düzenlenecek olan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 15’inci Liderler Zirvesi’ne katılmak için yola çıktı.

Başkan Erdoğan Atatürk Havalimanı’ndan TRK adlı özel uçak ile Türkmenistan’ın başkenti Aşbakat’a hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a devlet yetkililerinden,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik etti.

TÜRKİYE-TÜRKMENİSTAN İLİŞKİLERİ GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada iki ülke arasındaki ilişkilerin değerlendirileceği bilgisi verildi. Yapılan açıklamanın devamında ise şu sözlere yer verildi; “İki ülke arasındaki iş birliğinin muhtelif alanlarda daha da geliştirilmesi imkanları ele alınacak ve bölgesel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacaktır”

TÜRKMENİSTAN ZİYARETİNİN DETAYLARI BELLİ OLDU

Yapılan açıklamada Başkan Erdoğan’ın Türkmenistan ziyaretinin sebeplerinin detaylarından bahsedilerek konu ile ilgili şu ifadelere yer verildi; “Zirve çerçevesinde, kurucu üyesi olduğumuz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın etkinliğinin artırılması, üye ülkeler arasında ticaret ve ulaştırma ağlarının yaygınlaştırılması, Kovid- 19 salgınıyla mücadele ve salgın sonrası döneme hazırlık bağlamında teşkilat bünyesindeki eşgüdüm ve iş birliğinin geliştirilmesi, ayrıca ileriye dönük ekonomik iş birliğinin güçlendirilmesi konularında görüş alışverişinde bulunulması planlanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Teşkilat Dönem Başkanlığı’nı Türkmenistan Devlet Başkanı’na devredeceğiz. Zirve marjında katılımcı bazı üye ülke liderleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirmeleri de söz konusudur.”

EKONOMİK İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI NEDİR?

Ekonomik İşbirliğİ Teşkilatı, Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte kurulan ve aralarında Türkiye, İran ve Pakistan gibi ülkelerin bulunduğu bir topluluktur. Statü ve güç olarak büyümeye devam eden örgüt üyeleri arasında, 17 Temmuz 2003 tarihinde İslamabad’da ticaret anlaşması imzalanmıştır. 10 üye ve 1 gözlemciden oluşan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 1985 yılında kurulmuştur. Teşkilatın çeşitli alanlardaki faaliyetleri, ilgili Türk kurum ve kuruluşlarınca yakından takip edilirken; Türkiye, önemli rol üstlendiği EİT’nin 1993’te 2’nci, 2002’de 7’nci ve 2010’da 10’uncu zirvesine ev sahipliği yaptı. Sekretaryası İran’da, ekonomik bürosu Türkiye’de, bilimsel bürosu ise Pakistan’da ulunan EİT’nin genel sekreterliğini Hadi Soleimanpour yürütüyor.

reklam