reklam
reklam
hava 18° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 27,3861 % % 0.25
EURO 29,0664 % % -0.07
GRAM ALTIN 1.627,65 % % -0,90
ÇEYREK A. 2.661,20 % % -0,90
BITCOIN 750.407 % 0.691
reklam
Google News

Türkiye her türlü terörle mücadele ediyor

Son Güncelleme :

18 Haziran 2021 - 13:20

/ 14 views kez okundu.
reklam
Türkiye  her türlü terörle mücadele ediyor
reklam

Baka Hulusi Akar, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile görüştü. Milli Savunma Bakanı Akar’ın askeri törenle karşıladığı Alman Bakan, tören kıtasını selamladıktan sonra Şeref Defteri’ni imzaladı. İki Bakan baş başa yaptıkları görüşmeden sonra bazı açıklamalar yaptı.

Türkiye’nin  her türlü terör ve terörist ile mücadele ettiğine dikkat Akar, “Bizim Kürt kardeşlerimizle, herhangi bir etnik, dini yapı ile asla mücadelemizin söz konusu olmadığını, Kürtlerin bizim kardeşimiz olduğunu gündeme getirdik” dedi. “PKK eşittir YPG” diyen Akar, sözlerine şöyle devam etti:

‘BUNUN HER TÜRLÜ AÇIK DELİLLE ORTADA OLDUĞUNU SAYIN BAKAN’A İFADE ETTİM’

“Bunun her türlü açık delille ortada olduğunu, gerçek olduğunu ve buna göre hareket etmemiz gerektiğini de Sayın Bakan’a ifade ettim. Türkiye’nin mülteci konusunda büyük fedakarlıklar, büyük çalışmalar yaptığını da görüşme sırasında gündeme getirdik. 4 milyonu ülkemizde, 5 milyon Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere toplam 9 milyon Suriyeli kardeşimizin güvenliğini ve insani ihtiyaçlarını karşılamak durumunda olduğumuzu görüştük. 5 milyon Suriyeli kardeşimizin herhangi bir şekilde Suriye’nin kuzeyinde güvenliği ve insani ihtiyaçları sağlanamazsa yeni bir mülteci akımına sebep olacağına ve bunun da hem Türkiye hem Avrupa için ciddi sıkıntılar doğuracağında da karşılıklı olarak mutabık kaldık.”

‘SAVUNMA VE GÜVENLİK ALANINDA DA EK OLARAK NE YAPABİLECEĞİZİMİZİ KONUŞTUK’

Akar, Alman Savunma Bakanı ile gerçekleştirdiği görüşmede savunma sanayi ile askeri eğitim, iş birliği hakkında da yapılanların ele alındığını vurgulayarak, savunma ve güvenlik alanında ek olarak fiili biçimde neler yapılabileceğini de konuştuklarını söyledi.

Türkiye ve Almanya arasındaki savunma sanayi alanındaki yakın iş birliğinin altını çizen Akar, şu açıklamalarda bulundu:

‘KISITLAMALARIN KALDIRILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİM’

“Birçok silah, araç, gereç konusunda ortak çalışmalarımız var. Önümüzdeki dönemde bu yaptığımız faaliyetlerin, ortak çalışmaların daha da gelişebilmesi için bazı konularda, özellikle kısıtlamalar konusunda bazı somut adımlar atılması gerektiğini kendilerine ifade ettim. Kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini Sayın Bakan’a söyledik. NATO’nun bir müttefiki olarak, NATO’nun içinde, merkezinde görev yapmakta, kendisine düşen gerekli sorumlulukları, karada, denizde, havadaki faaliyetleri çalışan, tatbikatlarda, operasyonlarda her türlü katkıyı sağlayan Türkiye’ye karşı lisans ihraç kısıtlamalarının sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda ittifakın da bir takım sıkıntılar yaşamasına sebep olduğunu da Sayın Bakan’la görüşme, konuşma, izah etme fırsatı bulduk. Belirli ölçülerde de olsa, bu tür kısıtlamaların ülkemizin ve dolayısıyla NATO’nun da etkinliği ve caydırıcılığı bakımından çok ciddi, olumsuz etkiler yaptığını söylemek yanlış olmayacak.

TSK sadece kendi ülkesinin değil aynı zamanda NATO’nun AB’nin ve Avrupa’nın 70 yıldan beri güney ve güneydoğu sınırlarını korumaktadır. TSK aynı zamanda NATO’da tatbikatlara, kuvvet yapısına ve diğer kadrolara da ciddi şekilde katkı sağlamaktadır. Herhangi bir kısıtlama Türkiye’nin dolayısıyla da İttifak’ın bir takım zaaflara düşmesine sebebiyet verebilir.”

reklam