reklam
reklam
hava 18° Bulutlu
DOLAR 23,3735 % % 1.08
EURO 25,2459 % % 0.29
GRAM ALTIN 1.473,47 % % 0,84
ÇEYREK A. 2.409,12 % % 0,84
BITCOIN 625.591 % -0.27
reklam
Google News

Türkiye-Arnavutluk’ta

Son Güncelleme :

17 Ocak 2022 - 13:02

/ 18 views kez okundu.
reklam
Türkiye-Arnavutluk’ta
reklam

2022’nin ilk yurt dışı ziyaretine giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın davetlisi olarak bugün Tiran’a gidecek. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı önemli ziyaret öncesi Tiran’da bulunan caddeler Türk bayrakları ile donatıldı. Başkan Erdoğan 2019’da meydana gelmiş olan  deprem felaketinde evlerini kaybeden mağdur aileler için Türkiye tarafından Laç şehrinde inşa edilen konutların teslim törenine katılacak.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, ziyaret kapsamındaki görüşmelerde, stratejik ortaklık seviyesindeki Türkiye-Arnavutluk ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek, iş birliğinin derinleştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak. Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir teatisinde de bulunulacak.

SEMTİ ŞAHANE

Mark Thanaj ise yakında yeni dairesine kavuşacak kişilerden biri olarak yeni semti ‘şahane’ diye açıkladı. 75 yaşındaki Thanaj, ‘Ailecek çok mutlu hissediyoruz. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Arnavut devletine ve bizlere iyi kalpliliğinden dolayı Erdoğan’a teşekkür ediyorum.’ açıklamalarında  bulundu.

Başkan Erdoğan, 17 Ocak Pazartesi günü Arnavutluk’a ziyareti kapsamında konutların resmi açılış törenine katılacak.

Arnavutluk’ta 2019’da meydana gelen deprem felaketinde evlerini kaybeden aileler için Türkiye tarafından Laç şehrinde inşa edilen konutların teslim töreni de ziyaret vesilesiyle yapılacak.

Başkan Erdoğan ayrıca, Tiran’da TİKA tarafından restore edilen Ethem Bey Camisi’nin açılışını gerçekleştirecek, Arnavutluk Meclisi’ne hitap edecek.

VERDİĞİ TÜM SÖZLERİ TUTTU

Arnavutluk’ta 2019 yılında meydana gelen depremin mağdurları, Türkiye’nin desteğiyle Laç şehrinde inşa edilen konutlara, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Arnavutluk ziyaretinin arifesinde kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Arnavutluk’ta 51 kişinin yaşamını yitirdiği depremin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vermiş olduğu talimat ile inşa edilen konutların ailelere teslim edilmesine başlandı.

Laç bölgesindeki dairesine kavuşan 67 yaşındaki Meçan Marra, yeni inşa edilen semte de övgüde bulunarak “Bu, Laç için tarihi bir an ve çok memnunuz. Burada ev almayacak olanlar bile Erdoğan’ın sözlerinden memnun. Bu yer öyle bir semt oldu ki belki Tiran’da böyle bir şey yoktur. Erdoğan’ın Laç’ta yaptığı bu semte Tiran bile sahip olamaz. Daha iyisi olamazdı; içeri girip gördük, harika bir şey. Son derece harika bir iş. Başbakanımız (Edi Rama) da Erdoğan’la birlikte sözünü tuttu.” diye açıklamada bulundu.

Yeni evini teslim alanlardan 57 yaşındaki Nikoll Çupi de Türk hükümetinin katkılarından dolayı çok memnun olduklarını vurguladı.

Çupi, ‘Verdiği tüm sözleri tutan Erdoğan ve Türk hükümetinin katkılarından çok memnunuz. Evlere girip görenler oldukça memnun. Biz ailecek çok memnunuz. Bunlar çok güzel. Bu semt şu anda olağanüstü bir şey. Bunun için Erdoğan ve bizim başbakanımıza (Rama’ya) müteşekkiriz. Şehrimizde meydana gelen bu mucizeyle Arnavutluk’ta daha güzel semt bulunmuyor.’ açıklamlarında bulundu.

reklam