reklam
reklam
hava 24° Yağmur
DOLAR 23,3743 % % 0.5
EURO 25,4507 % % 1.95
GRAM ALTIN 1.480,17 % % 2,01
ÇEYREK A. 2.420,08 % % 2,01
BITCOIN 626.238 % 0.62
reklam
Google News

TÜRK TELEKOM ADINI KULLANDILAR

Son Güncelleme :

13 Eylül 2021 - 11:31

/ 8 views kez okundu.
reklam
TÜRK TELEKOM ADINI KULLANDILAR
reklam

Haksız ticari uygulama’ başlığında Ticaret Bakanlığı, TTNET A.Ş. ile hiçbir bir bağı bulunmamasına rağmen Türk Telekom ortak markasını kullanıp markanın internetini vatandaşlara pazarlamaya çalışan iki kişiye ceza kesti.

Ticaret Bakanlığı gerçekleştirilen aramaların 0850’li hatlardan gerçekleştirildiğini de belirtti. Bahriye Keriman Gürses ile Mustafa Alıcı isimli şahıslara Ticaret Bakanlığı tarafından 11 bin 429’ar lira idari para cezası uygulandı.

Türk Telekom ismini kullanıp vatandaşlara internet satmaya çalışanlara, Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu tarafından para cezası verildi. Yapılan incelemeler, ‘Haksız ticari uygulama’ başlığında gerçekleşti. Yapılan incelemenin neticesinde, 0850’li telefon hatlarından belli sayıda tüketici, Türk Telekom adına aranarak ve Türk Telekom hizmetleriyle ilgili tanıtımlar yapılarak dolandırıcılık yapıldığı saptandı.

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu açıkladığı kararda, ‘Diğer taraftan, bahsi geçen aramaların dürüst rekabet ilkelerine aykırılık teşkil ettiği ve tüketicilerin normal şartlar altında taraf olmayacağı bir işleme taraf olmasına yol açan aldatıcı bir ihtimal doğurması gerekçesiyle haksız ticari uygulama niteliğinde olduğu değerlendirilmiş olup, inceleme konusu ticari uygulamaların Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a aykırı olduğu tespit edilmiştir.’ifadelerini kullandı.

FİRMALAR HAKKINDA BAKANLIĞA ŞİKAYETTE BULUNULDU

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal konuyu Ulaştırma Bakanı ve bakan yardımcısı ile Ticaret Bakanı’na ilettiğini, ayrıca bu konuyla ilgili olarak 122 firma hakkında BTK’ya 226 firma hakkında ise Ticaret Bakanlığı’na şikayette bulunduklarını belirtti. Önal, ‘Türk Telekom’un marka itibarını da zedeleyecek şekilde yapılan bu dolandırıcılık ile vatandaşlarımız mağdur ediliyor. Altında x,y,z firmaları yazan sözleşmelerle ‘oltalama’ diye tabir edilen yöntemle vatandaşı dolandırıyorlar. Biz bu numaraları tespit ediyoruz, BTK’ya diyoruz ki ‘şöyle bir numara var, Türk Telekom ismini kullanarak bu numara vatandaşları dolandırmaya çalışıyor, bizim marka itibarımızı da zedeliyor. Vatandaşları da mağdur ediyor’ diyerek şikayet ediyoruz.’ifadelerini kullandı.

reklam