Escort Paris
reklam
reklam
hava Bulutlu
DOLAR 18,8246 % % 0.1
EURO 20,3483 % % -0.99
GRAM ALTIN 1.128,76 % % -2,32
ÇEYREK A. 1.845,52 % % -2,32
BITCOIN 447.189 % -1.284
reklam
Google News

TUNUS’TA NE OLDU? 

Son Güncelleme :

28 Temmuz 2021 - 18:54

/ 25 views kez okundu.
reklam
TUNUS’TA NE OLDU? 
reklam

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mevkidaşı Tunus Dışişleri Bakanı Osman el-Cerendi ile görüşme gerçekleştirdi. Bakan Çavuşoğlu, el Cerendi’ye Türkiye’nin Tunuslu vatandaşlara verdiği desteğini iletti.

Buna bağlı olarak Bakanlıktan gelen bilgilendirmeye göre, Çavuşoğlu, Tunus Dışişleri Bakanı el-Cerendi ile telefon ile görüşme gerçekleştirdi. Bakan Çavuşoğlu, yaptığı görüşmede, Türkiye’nin Tunus’un istikrarı ile huzuruna verdiği önemi ve Tunus halkına olan desteğine dikkat çekti.

Tunus’ta, 25 Temmuz tarihinde hükümet ve muhalefet partilerine yönelik yüzlerce kişinin katılımıyla protesto gösterileri yapılmış, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere, parti merkezlerine şiddetli saldırılar meydana gelmişti. Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said de Meclis’in bütün yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını rafa kaldırdığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu.

SAİD, KENDİSİNİ BAŞSAVCI İLAN EDEREK YARGININ ALANINA DA MÜDAHALE ETMİŞTİ

Hükümete yönelik bu darbe girişiminin ardından askerler, Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi ile beraberindeki milletvekillerini Meclis’e almamıştı. Cumhurbaşkanı Kays Said’in kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağıran Gannuşi, yasal bir dayanağı bulunmayan bu adımın bir “darbe” olduğunu vurgulamıştı. Kays Said ise tarihi bir sorumluluk üstlendiğini, aldığı kararların anayasaya uygun olduğunu belirterek, bunu “darbe” olarak nitelendirenlerden “hukuk derslerini gözden geçirmelerini” istemişti.

reklam