reklam
reklam
hava 25° Orta
DOLAR 21,5135 % % 1.2
EURO 23,2167 % % 1.03
GRAM ALTIN 1.357,96 % % 1,28
ÇEYREK A. 2.220,27 % % 1,28
BITCOIN 26.957,62 % 5.943
reklam
Google News

Terk edildiği söylenen ‘kehanet merkezi’nin aslında uzun yıllar işlevini koruduğu ortaya çıktı

Son Güncelleme :

26 Ağustos 2022 - 17:16

/ 8 views kez okundu.
reklam
Terk edildiği söylenen ‘kehanet merkezi’nin aslında uzun yıllar işlevini koruduğu ortaya çıktı
reklam

Klaros’ta milattan önce 7. yüzyılla beraber anıtsal bir mimariye geçildiğini aktaran Zunal, bundan sonra Apollon, Leto ve Artemis’e adanmış sunakların ve tapınakların yapımına başlandığını dile getirdi.

Yürütülen çalışmaların özellikle milattan sonra 380 yılında Hristiyanlığın resmi ilan tarihiyle beraber buranın terk edildiği yönünde olduğuna işaret eden Zunal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birkaç yıldır yapmış olduğumuz çalışmalar, elde edilen seramikler, metal buluntular ve sikkeler bize aslında buranın milattan sonra 7. yüzyıla kadar kullanıldığını göstermiş durumda. İzlerin ve buluntuların tarihini ‘stil kritiği’ yöntemiyle belirleyebildik. Tarihini bilmediğimiz eserleri, özellikle seramikleri bildiğimiz formlarla karşılaştırıyoruz. Aynı zamanda tabii ki birtakım sikkeler zaten üzerinde imparatorluk resimleri olduğu için hangi imparatora ait olduğunu bize söylüyor. Tabii ki bunların bulunduğu durum da çok önemli. Yani bir kazı sırasında aynı tabaka içerisinde pek çok buluntu buluyorsunuz ve bunların her biri aynı zamanda tarihlendirme kriteri oluyor.”

Onur Zunal, kentin tarihini yaklaşık 300 yıl ileri çeken çalışmalara ilişkin makalelerin ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlandığını da ifade etti.

reklam