reklam
reklam
hava 30° Orta
DOLAR 27,1479 % % 0.08
EURO 29,0073 % % 0.11
GRAM ALTIN 1.680,29 % % 0,34
ÇEYREK A. 2.747,28 % % 0,34
BITCOIN 725.870 % -0.04
reklam
Google News

SİYASİLER FENA HALDE KÖŞEYE SIKIŞTI

Son Güncelleme :

11 Eylül 2023 - 23:39

/ 61 views kez okundu.
reklam
SİYASİLER FENA HALDE KÖŞEYE SIKIŞTI
reklam

 

Siber Güvenlik Uzmanı Serkan Kurt casus yazılımlar kullanan birçok kötü niyetli kişilerin politikacılar ve iş adamlarının telefon ve internet ağına girerek rahatlıkla ortam dinlemesi ve telefon görüşmeleri dinlemesi yaptıklarını belirterek uyarıda bulundu.

Burak Coşkun/Özel Haber

2020 yılından bu yana teknoloji aşırı gelişim gösterdi. Çin ve Rus bilişim şirketlerinin artmasıyla birlikte casus yazılım programlarının fiyatı bin doların altına düştü. Bundan 10 yıl önce telefon ve ortam dinlemesi sadece devlet kurumlarında profesyonel kişiler tarafından yapılırken, 2023 yılında satılan casus yazılım programları sayesinde kötü niyetli kişiler tarafından rahatlıkla yapılabiliyor.

Casus yazılımlar kullanılarak cep telefonuna ve internet ağına rahatlıkla sızılabiliyor.  Kişiler arası telefon görüşmesi dinlenebiliyor, ortam dinlemesi yapılabiliyor. Whatsupp, Line, Twitter, Facebook mesenger, msn gibi sosyal medya yazışmaları okuna biliyor ve internet üzerin den de yapılan görüşmeler rahatlıkla dinlenebiliyor. Türkiye’de Antivirüs programlarının masraftan kaçınılarak satın alınmaması da ayrıca risk oluşturuyor. İnternetten indirilen ücretsiz anti virüs programları bilgisayar ve telefonları korumuyor. Lisanslı satın alınan anti virüs programları tam koruma sağlamıyor.  Casus yazılımların verdiği bu tehditler bir siyasi partiyi kapatıp bir şirketi yıkabilecek problemler oluşturuyor.

Kurumsal Siber Güvenlik Uzmanı Serkan Kurt ‘Kötü niyetli insanların 2015 yılına kadar cep telefonu dinleme, cep telefonu ve laptop mikrofonlarına girerek ortam dinleme, whatsupp görüşmeleri, e-mail hesapları, kısa sms, konum takibi ve sosyal medya hesaplarına sızması neredeyse İmkansız gibi bir şeydi. Kötü niyetli insanlar haftalarca ve aylarca çok uzun yazılımlar yazarak bu eylemi gerçekleştirmeye çalışıyordu. Özellikle 2020 yılından sonra teknolojinin aşırı gelişmesiyle kişilerin telefon görüşmesini dinleme, whatsupp iletişimini izleme, kısa sms’leri okuma, cep telefonlarının ve ofis ile evde bulunan laptopların mikrofonlarına girerek ortam dinlemesi yapmak artık 30 bin TL’ye satılan casus  yazılımlarla çok basitleşti. Çin, Rus, İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri bilişim firmaları üretimi bu casus yazılımlar kötü niyetli kişiler tarafından satın alındıktan sonra bilgisayarlarına ve cep telefonlarına kurulup kişiler arası telefon konuşmalarını dinlemek ve bütün sosyal medya yazışmalarını izleyerek ortam dinlemesi yapmak mümkün kılındı. Bu casus yazılımlar cep telefonlarının ön ve arka kameralarını istediği zaman açıp kayıt altına alabiliyor. 24 saat telefonunuzun mikrofonu ile ses kaydı yapabiliyor. Politikacılar, Milletvekilleri, Bakanlar, Silahlı Kuvvetler mensupları, Emniyet teşkilatı personeli ve iş adamları büyük tehlike altında. Dinlendiğinizi ve yazışmalarınızın takip edildiğini nasıl anlarsınız? 1-Telefonunuzun ve laptopunuzun bataryası çok hızlı bitiyorsa. 2-Telefonunuz sürekli ısınıyorsa. 3- Hiçbir şey yokken telefonunuz ve laptopunuz açılıp kapanıyorsa. 4-Telefonunuz ve Laptopunuz sürekli donuyor ve kitleniyorsa. 5- Telefonunuzun hafızası boşken dolu gösteriyorsa. 6- Evinizde, ofisinizde ve cep telefonunuzun internet paketiniz hızlı bitiyorsa. 7- Telefonla ve whatsupp üzerinden konuşurken sesin gidip gelmesi görüntü kalitesinin düşük olması. 8- Kullandığınız sosyal medya hesaplarının ve mail adreslerinin şifreleri sürekli çalınıyorsa. Siz risk altındasınız. Bu tehditler bir siyasi partiyi kapatabilir, bir şirketi yıkabilir, bir aileyi dağıtabilir. Zaman zaman intihara varan sonuçlar doğurabilir. Bu tehditlerden kurtulmak için siber güvenlik firmamız tarafından eğitime tabi tutulmalısınız’’ dedi.

reklam