reklam
reklam
hava 33° Orta
DOLAR 27,1479 % % 0.08
EURO 29,0073 % % 0.11
GRAM ALTIN 1.680,29 % % 0,34
ÇEYREK A. 2.747,28 % % 0,34
BITCOIN 725.870 % -0.04
reklam
Google News

SIĞINMACILAR SAYESİNDE DENİZLİ HALKI ÇINAR MEYDANINDAN SOĞUDU

Son Güncelleme :

11 Eylül 2023 - 23:44

/ 15 views kez okundu.
reklam
SIĞINMACILAR SAYESİNDE DENİZLİ HALKI ÇINAR MEYDANINDAN SOĞUDU
reklam

İranlı, Iraklı, Suriyeli ve Afganistanlı sığınmacıların Çınar bölgesinde Apartlar da ikamet etmelerinden ve Çınar meydanında bulunan kafe, restoran ve marketlerde rahatsız edici davranışlarda bulunmalarından dolayı Denizli halkı Şehir merkezinden soğudu.

 

Burak Coşkun- Özel Haber

Denizli çınar meydanında 20 yıllık bir tarihe sahip köklü bir işletme olan Lalezar kafe kapatma kararı aldı. Denizli’de yaklaşık 5 yıllık bir süreçte Çınar meydanında bulunan birçok kafe ve restoran Türk örf, adet ve geleneklerine saygı göstermeyen sığınmacıların rahatsız edici davranışlarından dolayı Türk vatandaşlarının durak noktası olmaktan çıktı. Çınar meydanında bulunan kafe, restoran ve işletmelerde toplumu irite edici davranışlarda bulunan İranlı, Iraklı, Afganistanlı ve Suriyeli sığınmacılar sayesinde halk akşam 9’dan sonra dışarıya çıkmaya korkuyor. Sığınmacılar dan bunalan Denizli halkı Çınar’da bulunan restoranlar, kafeler ve satış dükkanları yerine AVM’lere gitmeye tercih ediyor. Sığınmacılar sayesinde yaşanan bu nedenlerden dolayı Çınar meydanında 20 yıllık bir geçmişe sahip Lalezar kafe kapatma kararı aldı.

 

 

Lalezar kafenin sahibi Hüseyin Didim yaşadıklarını gazetemize anlattı. Didim ‘’Lalezar kafenin hem mal hem işletme sahibiyim. Lalezar 20 yıllık bir tarihe sahip. Lalezar kafe entelektüel insanların buluştuğu entelektüel tartışmaların yapılabildiği bir yer olarak açıldı. Şimdi çınarla özdeşleşen bu kafemizi kapatıyoruz. Kapatmamızın sebebi çınar eskiden Denizli’nin sembolik bir kültür merkeziydi. Çınar çarpık kentleşmenin neticesinde belediye otobüs durağı haline geldi. Çınar otomobillere kapandı. Çınar çevresine ve ara sokaklara yapılan apartlar sayesinde bu bölgenin insanları değişti. Dili farklı, yaşam biçimi farklı, Türk adet örf ve geleneklerine saygısızca davranan sığınmacılarla doldu burası. Özellikle kış aylarında akşam 9’dan sonra bizler korkar olduk. Akşam saat 9’dan sonra bu bölgede toplum dışarıya çıkmaya çekiniyor. Denizlililer çınar bölgesine akşamları gelip alışveriş yapmaya, restoranlara kafelere gelmeye korkuyor. Emniyet teşkilatı görevini iyi yapıyor ama kanunlar bu yabancılara cezai yaptırım uygulayamıyor. Çınar bölgesinde ikamet eden Suriyeliler, İranlılar, Iraklılar, Afganlar toplumu irite edici davranışlarla herkesi rahatsız etti. İranlılar ve Suriyeliler için Çınar Arap alfabeleriyle yazılmış tabelalarla donatıldı. Bu Arap alfabeleriyle yazılmış tabelalar hepimizi rahatsız ediyor. AVM’ler açılınca halk Çınar bölgesine gelmez oldu. AVM’ler Çınar bölgesinden daha fazla tercih edilir oldu. Denizlililer İranlı, Suriyeli, Iraklı ve Afganistanlıların olmadığı çamlık bölgesindeki kafe ve restoranlara gidiyor. Sığınmacılar kendi insanlarımızı şehir merkezi olan Çınar’dan kaçırır oldu. Bu sebeplerden dolayı  kapatma kararı aldık’’ diye söyledi.

reklam