reklam
reklam
hava 16° Yağmur
DOLAR 20,0976 % % 0.64
EURO 21,6032 % % 0.91
GRAM ALTIN 1.255,84 % % 0,47
ÇEYREK A. 2.053,30 % % 0,47
BITCOIN 27.684,11 % 1.299
reklam
Google News

SGK eğitim yardımı ne zaman ödenecek? Bakan Bilgin açıkladı (SGK eğitim yardımı sorgulama)

Son Güncelleme :

21 Ekim 2022 - 11:10

/ 15 views kez okundu.
reklam
SGK eğitim yardımı ne zaman ödenecek? Bakan Bilgin açıkladı (SGK eğitim yardımı sorgulama)
reklam

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından şehit ve gazilerin çocukları ile harp ve vazife malullerinin çocuklarına her yıl eğitim ve öğretim yardımı yapılıyor. Peki, eğitim yardımları ne zaman ödenecek?

Bilgin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Aziz şehitlerimizin çocukları ile harp ve vazife malullerimizin kendilerinin ve çocuklarının 2022-2023 eğitim yardımı ödemelerini bugün yapıyoruz. Bu kapsamda, ilköğretim için 5 bin 4 lira, ortaöğretim için 7 bin 506 lira, yükseköğretim için 10 bin 8 lira eğitim ve öğretim yardımı ödeyeceğiz. Evlatlarımıza, kardeşlerimize başarılarla dolu bir eğitim yılı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Bakanlığın yazılı açıklamasında ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından öğrencilik durumları Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu kayıtlarından tespit edilenlere, müracaat şartına gerek kalmaksızın ödeme yapılacağı belirtildi.

Bu kapsamda, 19 bin 451 öğrenciye toplam 136 milyon lira eğitim ve öğretim yardımı yapılacağı bildirilen açıklamada, öğrenim seviyeleri tespit edilemeyenlerin eğitim ve öğretim yardımlarının ise eğitim öğretim yılı içerisinde başvurmaları halinde ödeneceği kaydedildi.

ÖDEMELER HANGİ BANKALARDAN YAPILACAK?

Eğitim ve öğretim yardımı ödemelerinin, 4/a ve 4/b statüsünden aylık alan hak sahiplerinin banka hesaplarına yatırılacağı belirtilen açıklamada, 4/a ve 4/b statüsünden aylık almayan hak sahipleri ile 4/c statüsünden aylığını Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Akbank, Burganbank, Denizbank, Fibabanka, Garanti Bankası, Ing Bank, İş Bankası, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Finansbank, Türkiye Finans Katılım Bankası ve PTT şubelerinden alanlar için ödemelerin aynı banka şubesine aktarılacağı ifade edildi.

Aylığını bunların dışındaki bankalardan alanların ödemelerinin ise Ziraat Bankası şubelerine gönderileceği bildirilen açıklamada, hak sahiplerinin veya yasal temsilcilerinin bankaya müracaat etmeleri halinde ödemelerinin yapılacağı kaydedildi.

EĞİTİM YARDIMI NASIL SORGULANIR?

Açıklamada, “https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/” linkinden eğitim öğretim yardımı tutarı ve ödeme yapılacak banka bilgisine ulaşılabileceği ifade edildi.

SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

reklam