reklam
reklam
hava 18° Bulutlu
DOLAR 23,3735 % % 1.08
EURO 25,2459 % % 0.29
GRAM ALTIN 1.473,47 % % 0,84
ÇEYREK A. 2.409,12 % % 0,84
BITCOIN 625.591 % -0.27
reklam
Google News

ŞAŞIRTAN KARAR

Son Güncelleme :

14 Nisan 2022 - 14:16

/ 15 views kez okundu.
reklam
ŞAŞIRTAN KARAR
reklam

Türkiye’yi uzun zamandır adalet ve yargı konusunda eleştiren, en çok Osman Kavala hakkında Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ni toplayıp birçok bildirge yayınlayan Avrupa Birliği, Türkiye Delegasyonunda çalışan 78 işçinin haklarını gözardı etti. Delegasyonda çalışmakta olan işçilerin, avro bazında aldıkları ücretlerin tek taraflı olacak şekilde Türk Lirasına dönüştürülüp ücretlerin düşürülmesi ardından Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu işçilere neredeyse 5 milyon Avro ve Türkiye Cumhuriyeti Devletine 2 milyon 800 bin TL yargı gideri ödemesine yönelik karar verilmiştir. Fakat Avrupa Birliği’nin, Türk mahkemelerine vermiş olduğu kararı göz ardı ederek bu zamana kadar ödeme yapılmadı.

Alınan mahkeme kararından sonra bile ödeme yapmamakta son derece ısrarcı olan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyon’una Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına nota gönderdi. Bakanlığın gönderdiği nota da olayın en kısa zamanda nazik bir şekilde çözüme varılması, mahkemede nihai yargının kararına uygun bir yaklaşım gösterilmesi istendi.

Delegasyon yargı muafiyetini tanımıyor

Avrupa birliği Türkiye Delegasyonunun 11 Şubat ve 22 Şubat tarihli notalarına atıfta bulunularak Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından gönderilmiş olan notada, Delegasyon ile yerli çalışan arasında iş hukuku nedeniyle kaynaklanan ilişkilerin özel hukuk konusu olduğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarına olağan tutulduğuna dikkat çekerek, Delegasyonun yargıdan muafiyetini göz ardı ettiğini kaydetti.

Viyana sözleşmesi bahane edildi

Viyana Sözleşmesi’nin bahane edilerek işçilere 5 milyon Avro alacağının ödemesini yapmayan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyon’una Bakanlık kısmından gönderilen nota’da, Viyana Sözleşmesi’nin içinde bulunan ilgili maddesinde diplomatik misyona aynı zamanda özel hukuk konularına da herhangi bir ayrıcalık ve bağışıklık sağlanmadığına vurgu yaptı.

İcra dairelerinde dosya sayısı 105’e yükseldi

Bakanlık, icra dairelerinde bekleyen dosya sayısının 105’e çıktığına dikkat çekti. Konunun en yakın zamanda çözümlenmesini. Mahkeme tarafınca verilen nihai kararın konu hakkında uygun bir tutum sergilenmesi konusunda talepte bulundu. İlerleyen zamanlarda Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut Dışişleri Bakanlığına davet edileceği bekleniyor.

reklam