reklam
reklam
hava 18° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 27,4523 % % 0.22
EURO 28,8565 % % -0.65
GRAM ALTIN 1.614,68 % % -0,80
ÇEYREK A. 2.640,01 % % -0,80
BITCOIN 770.257 % 2.663
reklam
Google News

Sağlığına Kavuştu

Son Güncelleme :

31 Ağustos 2020 - 6:39

/ 40 views kez okundu.
reklam
Sağlığına Kavuştu
reklam

Karnında şişlik ve kabızlık şikayetleriyle Denizli Devlet Hastanesi’ne başvuran Hediye Kocagül’e yapılan tahlil ve tetkiklerden sonra kalın bağırsağında ve sol yumurtalığında saptanan tümörler Cerrahi Onkoloji Kliniği tarafından yapılan başarılı operasyonla alınarak hasta sağlığına kavuşturuldu.

55 yaşındaki Hediye Kocagül son zamanlarda kabızlık sıkıntısı yaşadığını ve karnının sürekli şişmeye başladığını fark etti. Bunun üzerine Denizli Devlet Hastanesi’ne başvuran Kocagül yapılan tahlil ve tetkiklerden sonra Cerrahi Onkoloji Kliniğine yönlendirildi. Cerrahi Onkoloji Uz. Op. Dr. Ogün Aydoğan tarafından yapılan değerlendirmeler sonunda hastanın kalın bağırsağında tıkayıcı bir kitle saptandı. Yapılan hazırlıkların ardından operasyona alınan hastanın ameliyatta karın içi tüm organlar kontrol edildiğinde sol yumurtalığında 10 cm’lik başka bir tümör gözlendi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uz. Op. Dr. Ersan Eraydın’ın da ameliyatı katılmasıyla hastanın kalın bağırsağındaki ve yumurtalıklarındaki tümörler aynı ameliyatta başarılı bir şekilde çıkarıldı. Ameliyattan sonra herhangi bir komplikasyonu gelişmeyen hasta tedavileri tamamlandıktan sonra taburcu edildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Cerrahi Onkoloji Uz. Op. Dr. Ogün Aydoğan kanser vakası görülen bir hastada ikinci bir kanser türünün görülme sıklığının yüzde 1’den az olduğunu, Hediye Kocagül’de de nadir görülen bu durumu ameliyat sırasında gördüklerini söyledi ve şöyle devam etti; “  Kolon kanserleri çoğunlukla poliplerden kaynaklanır. Hastalığın görülme yaşı ortalama 60’dır. Belirtileri kabızlık, özellikle dışkı alışkanlığının değişmesi, demir eksikliği anemisi, kanlı dışkı, karın ağrısı, iştahsızlık, istemsiz kilo kaybıdır. İki farklı organda aynı zamanda görülen tümörlere de senkron tümörler denilmektedir. Kolon kanseriyle birlikte en sık görülen sekron tümörler, mide, yumurtalık, rahim ve meme kanseri türleridir. Hastamızda da kolan kanserinin yanında sol yumurtalığında 10 cm’lik ikinci bir tümör oluşmuş. Kalın bağırsaktaki tümörü alırken yumurtalıktaki tümörü de aldık. Tek ameliyatla hastamız iki tümörden kurtulmuş oldu” dedi.

reklam