Escort Paris
reklam
reklam
hava Parçalı Bulutlu
DOLAR 18,8363 % % 0.04
EURO 20,2234 % % 0.11
GRAM ALTIN 1.137,43 % % 0,48
ÇEYREK A. 1.859,69 % % 0,48
BITCOIN 441.536 % 0.322
reklam
Google News

RUSYADAN MESAJ

Son Güncelleme :

15 Mart 2021 - 11:48

/ 25 views kez okundu.
reklam
RUSYADAN MESAJ
reklam

Türkiye’nin askeri sanayi alanında yürütmüş olduğu milli hamle sürüyor. İHA/ve SİHA’lar ile havacılık alanında sağlam bir deneyim elde eden Türkiye kısa sürece bu alandaki en önemli ülkelerden biri haline geldi.

İHA/SİHA’ların ardından Türkiye’nin bir diğer hedefiyse Milli Muharip Uçak. Bu alanda sürdürülen çalışmaların vücut bulmasıyla ortaya çıkan TUSAŞ TF-X Muharip uçağın 2025 senesinde teslim edilip uçuşunun yaptırılması planlanıyor.

Türkiye’nin bu alandaki çalışmaları devam ederken, havacılık alanındaki üretici anlamında önemli ülkelerden bir tanesi olan Rusya’dan Türkiye’ye “Üretimde destek” mesajı geldi Türkiye’nin MMU-TF-X üretimi çalışmaları devam ediyor. Fizibilite çalışmalarının beraberinde Ar-Ge ve paça konularında önemli adımlar atılırken, üretimde iş birliği konusunda Rusya’dan Türkiye’ye destek mesajı geldi.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Teşkilatı Sözcüsü Valeria Reshetnikova Rusya’nın önceden Türk TF-X beşinci nesil avcı uçağını geliştirme programına katılmaya hazır olduğunu belirtti. Sözcü Reshetnikova ”Türk tarafı uzun süredir kendi TF-X beşinci nesil savaş uçağını geliştirme projesini sürdürüyor. Rusya bu program kapsamında işbirliği olasılığını değerlendirmeye hazır olduğunu.” dedi. SU-57 İÇİN GÖRÜŞME Valeria Reshetnikova, yapmış olduğu açıklamada Rusya’nın Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının muhtemel teslimi konusunda Türkiye ile görüşmeye hazır olduğunu da söyledi.

Milli Muharip Uçak’ın çalışmaları devam ederken TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, projenin takvimine ilişkin Sputnik’e değerlendirmelerde bulunmuştu. Kotil ”5’inci nesil avcı uçağımız MMU’nun, 18 Mart 2023 yılında hangardan çıkışını gerçekleştireceğiz. MMU, 2025’te ilk uçuşunu yapacak, 2029’da ise Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesini öngörüyoruz” dedi.

MİLLİ MUHARİP UÇAK’IN TEKNİK ÖZELLİKLERİ 

21 metre uzunluğundaki savaş uçağının kanat açıklığı ise 14 metre, 6 metre de yüksekliği bulunuyor.

İtiş Gücü: 2 x 27.000 lb

Tavan İrtifa: 55.000 ft

Maks Hız: 1.8 Mach

PROJE HAKKINDA

TF-X Projesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2030’lu yıllardan sonraki muharip uçak ihtiyacının yurt içinde özgün tasarım modeli ile karşılanması amaçlanmaktadır.

Yerli sanayinin azami düzeyde kullanılarak özgün tasarım faaliyetlerinin tamamlanması hedeflenmektedir. İlk uçuşun 2023’te yapılması planlanmakta olup, uçağın prototipinin bu süreler içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir. Milli havacılık firmamız TUSAŞ ile Projenin I. Dönem, I. Aşaması olan ”Ön Tasarım” faaliyetleri için sözleşme imzalanmış olup, proje takvimine göre gerekli faaliyetlerin icrasına devam edilmektedir.

reklam