reklam
reklam
hava 24° Yağmur
DOLAR 23,3743 % % 0.5
EURO 25,4507 % % 1.95
GRAM ALTIN 1.480,17 % % 2,01
ÇEYREK A. 2.420,08 % % 2,01
BITCOIN 626.238 % 0.62
reklam
Google News

RTÜK izleme raporları

Son Güncelleme :

02 Temmuz 2022 - 13:09

/ 13 views kez okundu.
reklam
RTÜK izleme raporları
reklam

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi. RTÜK izleme raporlarını ele aldı.

İlk dosya Halk TV’ye aitti

“Kadraj” adlı programda “Van Başkale’de Tartışmalı Görüntü” başlığıyla ekrana getirilen habere ilişkin yayın konukları  Emekli Tuğgeneral Dr. Haldun Solmaztürk ve Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş’ın Jandarma teşkilatı hakkında yaptığı söylemler için yaptırım uyguladı. Söz konusu yayın ile 6112 sayılı Kanunda yer alan  “Yayın hizmetleri,….. kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez.” hükmünü ihlal eden Halk TV’ye üst sınırdan idari para cezası müieyyidesi uygulandı.

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un konuk olarak katıldığı “Mesele” isimli programda da eleştiri sınırlarının ötesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kişilik haklarına saldırılınca yayıncı kuruluş yaptırımdan kurtulamadı.

KRT’ye idari para cezası

KRT’de ise, yine İçişleri Bakanı Soylu’ya hakaret edilen “Olağan İşler* programı müeyyideye sebep oldu. Bahadır Özgür, Mustafa Hoş, Hakkı Özdal ve Ayşen Şahin’in  konuşmacı olarak katıldığı programda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında iftira niteliğinde ifadelere yer verilmesini yayın ilkelerinin ihlali olarak değerlendiren Üst Kurul, KRT’ye üst sınırdan idari para cezası yaptırımı  uyguladı.

KRT'ye idari para cezası

TGRT HABER’de yayınlanan “Gündem” adlı haber bülteni RTÜK’ün gündemindeydi. Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen yayın yasağına uymayan yayın için TGRT’ye idari yaptırım uygulandı.

Merdan Yanardağ’ın moderatörlüğünü yaptığı Tele 1’in “18 Dakika” programını da görüşen Üst Kurul, yayında gerçek dışı bir şekilde hükümetin insanların yaşam haklarını engellediği iddialarını yayın ilkelerinin ihlali olarak tespit etti.

RTÜK toplantısından bir müeyyide de Radiosputnik’e çıktı. “Ali Çağatay’la Seyir Hali” isimli programda sunucu Ali Çağatay’ın bir alkollü içki türü ve markasını belirterek alkol kullanımını özendirici nitelikte yaptığı yayın için ilgili yayıncı kuruluşa RTÜK tarafından idari para cezası verildi.

RTÜK nedir

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK),Türkiye’de faaliyet gösteren tüm radyo ve televizyonların yayınlarını denetleyen kamu kuruluşu. Üyeleri TBMM Genel Kurulu tarafından siyasi partilerin adayları arasından seçilir. Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilişkilendirilmiştir.

RTÜK, özel radyo ve televizyon yayınlarını düzenleyen, mülga 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun’un 13 Nisan 1994 tarihinde TBMM’de kabul edilmesinin ardından, 20 Nisan 1994 tarihinde 21911 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle kurulmuştur.

Üst Kurul, öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlal eden, yayın ilkelerine ve Kanun’da belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı hâlinde ihlale konu olan programın yayını, bir ila on iki kez arasında durdurulur. Bu süre içinde programın yapımcısı ve varsa sunucusu hiçbir ad altında başka bir program yapamaz. Yayını durdurulan programların yerine, aynı yayın kuşağında ve reklamsız olarak, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına Üst Kurulca hazırlattırılacak eğitim, kültür, trafik, kadın ve çocuk hakları, gençlerin fiziksel ve ahlaki gelişimi, uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklarla mücadele, Türk dilinin güzel kullanımı ve çevre eğitimi konularında programlar yayınlanır.

reklam