Escort Paris
reklam
reklam
hava Orta
DOLAR 18,8383 % % 0.1
EURO 20,3282 % % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % % -2,34
BITCOIN 446.059 % -0.156
reklam
Google News

RESTORASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Son Güncelleme :

04 Ağustos 2020 - 8:01

/ 5 views kez okundu.
reklam
RESTORASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
reklam

 

Güney Ege Kalkınma Ajansı, kültür tarihi açısından önemli yapıların ayağa kaldırılması için Laodikeia Antik Kenti’ndeki kazı ve restorasyon çalışmalarına destek veriyor.  

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda Aydın, Denizli ve Muğla illerinin kalkınmasına yönelik faaliyetler yürüten Güney Ege Kalkınma Ajansı, alternatif turizmin gelişmesi ve bölgede yaygınlaştırılması amacıyla birçok projeye destek veriyor. Ajans, bir alternatif turizm çeşidi olan kültür turizminin de Bölgede ön plana çıkmasını hedefliyor. Bu amaçla özellikle son yıllarda Bölgedeki antik kent ve ören yerlerinin kazı ve restorasyon çalışmalarına destek veriyor.

GEKA, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Denizli’deki Laodikeia Antik Kenti’ne 2013 yılından beri sağladığı proje destekleriyle kentte arkeoloji tarihi açısından 2 önemli yapının gün yüzüne çıkartılarak turizme kazandırılmasına olanak sağladı. Ajans, 2013 yılında yürüttüğü Alternatif Turizm Mali Destek Programı’nda Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin “Dünya Mirası Laodikeia Uyanıyor” projesine destek verdi.  Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin başvuru sahibi olduğu ve Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün kazı çalışmalarını yürüttüğü projede Anadolu’nun ilk yedi kilisesinden yedinci kilise olan Laodikeia Kilisesi’nin çatı projesi tamamlandı.

 

Ajansın 2018 yılında yürüttüğü Kültür Turizminin Geliştirilmesi Mali Destek Programında ise yine Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı “Laodikeia Batı Tiyatrosu Sizi Çağırıyor” adlı projeye destek verildi. Kazı ve restorasyon çalışmalarının devam ettiği 2200 yıllık tiyatronun Mart 2021 tarihinde tamamlanarak 1600 yıl sonra tekrar seyircisiyle buluşması planlanıyor.

 

Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Laodikeia Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek Laodikeia Antik Kenti,  GEKA’nın destekleri ve yapılan çalışmalar hakkında şu şekilde konuştu.

 

“Biz Laodikeia Antik Kenti’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Pamukkale Üniversitesi adına 2003 yılından beri bakanlar kurulu kararlı kazı ve restorasyon çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Laodikeia Antik Kenti Batı Anadolu’nun ve Anadolu arkeolojisinin en önemli metropol kentlerinden birisi; İki tane tiyatrosu, Anadolu’nun en büyük stadyumu, dört tane devasa hamam yapısı, beş tane agorası ve bunun yanında tapınakları olan bir kent. MS 4. yy itibariyle de Hristiyanlık alemi için çok önemli bir din merkezi ve Anadolu’nun ilk yedi kilisesinden 7.’nci kiliseye sahip.

Güney Ege Kalkınma Ajansı ve Denizli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yaptığımız iki önemli proje var Laodikeia Antik Kenti’nde. İlk projemiz Laodikeia kilisesinin çatı projesi. Bu proje Türkiye’de ilklerden birisidir. MS 4. yy’da yani MS 313 yılında İmparator Büyük Konstantin’in Milano fermanını yürürlüğe koyması ve Hristiyanlığın serbest kalmasının ardından yapılan çok önemli bir kilisedir. Her şeyden önce Laodikeia Kilisesi’nin hac merkezi olması antik kent için çok önemlidir.

Bizim özellikle, Laodikeia Kilisesi ile ilgili projeyi  tamamlamamızın arkasından, gerçekten çok ciddi olarak hem Denizli turizmi için hem de ülkemiz turizmi için büyük artışlar kaydedildi.

İkinci önemli projemiz ise Laodikeia’nın iki tane tiyatrosu var demiştim. Batıdaki Helenistik tiyatro MÖ 2. yy’da yapılmış ve MS 7. yy’a kadar tiyatroda değişik eklemeler ve onarmalar yapılmış. Biz burada Denizli Büyükşehir Belediyemizle birlikte 2018 yılındaki çağrıya istinaden ‘Laodikeia Batı Tiyatrosu Sizi Çağırıyor’ projesini hazırladık. Proje Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından destek almaya hak kazandı. 2019 yılı itibarıyla 24 ay sürecek proje için çalışmalara başladık. Gerçekte buradaki çalışmalarımız bizim 2020 yılında bitecekti. Ancak pandemi sebebiyle Cumhurbaşkanlığımızın ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızın genelgelerine bağlı olarak çalışmalar bir müddet durdu. Normalleşme sürecine bağlı olarak 1 Haziran 2020 itibarıyla tam kapasite burada tekrar çalışmaya başladık.

Her zaman arkeolojinin sadece arkeologlar için değil tüm insanlık için çok önemli olduğunu söylerim. Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Büyükşehir Belediyesiyle uygulamakta olduğumuz Batı tiyatrosu projemiz önemli bir projedir. Denizli’nin içinde bir tiyatronun çok kısa sürede, iki buçuk yıllık gibi bir süreçte kullanıma sunulmasına hizmet eden bir proje olması açısından önemlidir.  Anadolu’da görülmemiş bir sistemle iki buçuk yılda bu tiyatronun kullanıma açılmasını sağlayacağız. Şu anda da tiyatroda hummalı bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Dünyayı etkileyen beklenmedik pandemi sebebiyle Ajansa müracaat ettik ve altı ay uzatma aldık. Mart 2021 yılı sonuna kadar sürecimiz var ve biz Mart 2021 sonuna kadar taahhüt ettiğimiz projenin tamamını rahat bir şekilde gerçekleştirmiş olacağız. Bu tiyatronun kullanıma başlanması ile her şeyden önce 2200 yıllık bir tiyatroyla Denizli ve  ülkemiz halkı buluşacak. Bu tiyatro, geçmişten günümüze birçok verinin ortaya konduğu çok önemli bir sanat yapısıdır. Bu yapı yaklaşık olarak M.S 4.yy’dan  itibaren özelliğini kaybediyor. Ancak yapılacak çalışmalarla tiyatro 1600 yıl sonra tekrar eski özelliğine kavuşacak. 

Bu tiyatronun bitmesiyle turizm akışında çok önemli artışlarının olacağını düşünüyorum.

Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan destek alarak Denizli Büyükşehir Belediyesi’yle yaptığımız Laodikya Kilisesi çatı projesinde 2016 yılında EUROPA NOSTRA jüri özel ödülünü aldık

Bu tiyatronun bitmesiyle de Europa Nostra gibi çok önemli bir ödül alacağımızı düşünüyorum. Çünkü bu tiyatroda uyguladığımız restorasyon uygulamalarının hemen hemen yüzde doksanı orijinal malzemeyle en ince ayrıntı gözden kaçmayacak şekilde gerçekleştiriliyor. Tiyatrodaki arkeoloji çalışmaları bilimsel verilere oturtularak devam ediyor. İkinci etapta sahne binası yapılacak. Bu ayrı bir proje ama sahne binasının henüz daha yapılmamış olması tiyatronun sosyal aktiviteler için kullanılmasına engel değil. Umarım bu da bitince daha önemli bir verinin ortaya konması sağlanmış olacak.” dedi.

reklam