reklam
reklam
hava 21° Güneşli
DOLAR 27,5698 % % 0.48
EURO 28,9450 % % 0.55
GRAM ALTIN 1.615,91 % % 0,24
ÇEYREK A. 2.642,01 % % 0,24
BITCOIN 765.424 % 0.144
reklam
Google News

psikososyal destek

Son Güncelleme :

14 Ocak 2021 - 20:12

/ 20 views kez okundu.
reklam
psikososyal destek
reklam

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından pandemi sürecinde vatandaşların ve sağlık çalışanlarının öfke, stres, korku, kaygı v.b. durumlar ile baş edebilmelerine yönelik 2020 yılı Mart ayından bugüne kadar yaklaşık 500 kişiye psikososyal destek sağlandı.

Mart ayında İlimizde Covid-19 vakalarının görülmesinden itibaren Müdürlük bünyesinde vatandaşlara telefonla psikososyal destek sağlamak amacıyla ‘Covid-19 Psikososyal Destek ve Danışma Hattı’ kuruldu. Gerek bu hattı arayarak psikososyal destek almak isteyen, gerekse Merkez ve İlçelerde bulunan İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ile Sağlıklı Hayat Merkezleri tarafından ulaşılan psikososyal desteğe ihtiyacı olan kişilere Çocuk Gelişimci-Psikolog-Sosyal Hizmet Uzmanları tarafından telefonla danışmanlık hizmeti verildi.

Koronavirüs salgını ile mücadele edilirken birçok vatandaşın ve sağlık çalışanının değişen günlük yaşam alışkanlıkları, kendileri ve sevdikleri için duydukları yoğun kaygı, öfke, korku, çaresizlikten kaynaklanan stres yaşadığını dile getiren İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, bu durumla baş edebilmek için psikososyal desteğin öneminin büyük olduğunu söyledi. Öztürk; “Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlarımızda; günlük yaşam rutinlerinin değişmesi, pandemi sürecine dair belirsizlik, karantinanın yarattığı yalnızlık hissi, çaresizlik, sevdiklerine hastalık bulaştırma ve sevdiklerinin sağlığı konusunda yoğun endişe duyma, sürekli olumsuz düşüncelere odaklanma gibi durumlar kaygı bozukluklarını ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumları yaşayan gerek vatandaş gerekse sağlık çalışanlarımızın normal yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmeleri için de psikososyal desteğe ihtiyaç duyulmakta. Bu nedenle; Müdürlük olarak pandemi sürecinin başında Covid-19 ile mücadelede telefonla danışmanlık hizmeti vererek önemli bir psikososyal destek sağlayan ‘Covid-19 Psikososyal Destek ve Danışma Hattı’ kurduk. Yine Merkez ve İlçelerimizde sağlık tesislerimizde görevli psikolog, çocuk gelişimci ve sosyal hizmet uzmanlarımızdan oluşan ekiplerimiz, kendilerine ulaşan vatandaşlara psikososyal destek sağladılar. Yaptıkları görüşmelerle süreçte durum değerlendirmesi yapıp destek hizmeti sağladılar ve gerekli görüldüğü durumlarda düzenli görüşme planlaması ya da uygun birime yönlendirmede bulundular. Bu dönemde vatandaşlarımızın kaygı, anksiyete, uyku problemleri ve çocuklarla ilgili danışmanlık konularında yoğun başvuru yaptıklarını gördük. Ne yazık ki tüm dünyanın mücadele ettiği pandemi süreci hala devam ediyor, bundan dolayı da hem vatandaşlarımıza hem de sağlık çalışanlarımıza sağladığımız bu psikososyal destek hizmetimizi sürdürüyoruz. Bu dönemde öfke, stres, korku, kaygı v.b. durumlar yaşayan ve bununla baş etme becerilerini geliştirmek isteyen herkes 0 (258) 242 61 95 numaralı telefondan danışmanlık hizmeti alabilecekleri “Covid-19 Psikososyal Destek ve Danışma Hattı”nı arayabilirler” diye konuştu.

reklam