reklam
reklam
hava 18° Parçalı Bulutlu
DOLAR 27,4462 % % -0.04
EURO 28,8624 % % 0.08
GRAM ALTIN 1.613,41 % % 0,01
ÇEYREK A. 2.637,92 % % 0,01
BITCOIN 761.386 % 1.323
reklam
Google News

Pargalı İbrahim Paşa Camii Açılacak

Son Güncelleme :

13 Mart 2021 - 12:40

/ 39 views kez okundu.
reklam
Pargalı İbrahim Paşa Camii Açılacak
reklam

Bulgaristan hükümeti soydaşların yoğun olarak yaşadığı Razgrad kentinde bulunan ve 40 yıldır restorasyon bekleyen Osmanlı’nın Balkanlarda ayakta kalan eserlerinden olan Pargalı İbrahim Paşa Camisi’nin restore edilmesi için Valilik makamına yazılı start verildi.

.

Bulgaristan , ULUSAL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETİ Genel Başkanı ve Başbakan Boyko Borisov’un Partisi, GERB’len  Ulusal Birlik Hareketi’ni oluşturdu. Hareket adına konuşan Güner Tahir  Başbakan Borisov’un geçmişteki Türkiye ziyaretinden çok memnun kaldığını belirtti.

Bulgar Ortodokslar için tarihi önem taşıyan Demir Kilise’nin açılış töreninde, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da hazır bulundu. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BORISOV’U KABUL ETMİŞTİ, Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninin ardından Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’u İstanbul’da ağırlayarak devletler arasında, güç birliği, dinler arasında diyalog Avrupa birliğine örnek oldu.

Bu konuda gazetemiz adına yetkili İbrahim Sun’a bilgilendirdi. Telefon bağlantısında Güner Tahir’in  Başbakan Borisov’a ricası üzerine, 4 Mart 2021 Perşembe günü  Bulgaristan Bakanlar Kurulu kararı ile Razgrad’taki Pargalı İbrahim Paşa Camii’sinin restorasyonuna 1,2 Milyon Bulgar levası verildi.

Yapılan ikili konuşma üzerine, Bulgaristan hükümeti soydaşların yoğun olarak yaşadığı Razgrad kentinde bulunan ve 40 yıldır restorasyon bekleyen Osmanlı’nın Balkanlarda ayakta kalan eserlerinden olan Pargalı İbrahim Paşa Camisi’nin restore edilmesi için start verildiğini açıkladı.

Başbakan Borisov; ’’Mültecilerle ilgili sorunun çözümün, AB sınırları dışında merkezler kurulmasında fayda olduğunu ifade eden Borisov, bunun için tüm AB ülkelerinin kaynak ayırması gerektiğini dile getirdi. Başbakan Borisov, ‘arkadaşım’ hitabını kullandığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’la akşam yemeğine gittiğini vurgulayarak, “AB sınırına dayanan insanların karşısına ordu birliklerinin çıkarılması büyük hata” Demişti.

Bulgaristan Hükümeti Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla, Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı ‘Pargalı İbrahim Paşa’ hayratına 1616 yılında Razgrad kentinde yaptırdığı ve Osmanlı’nın Balkanlardaki ayakta kalan en büyük eserleri arasında yer alan Pargalı İbrahim Paşa Camii’nin restorasyonu için karar aldı. Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Murat, tarafından yapılan ve UNESCO katalogunda yer alan Pargalı İbrahim Paşa Camii’nin yaklaşık 40 yıl aranın ardından, restore edilip en kısa sürede açılması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demir Kilise açılış töreninde yaptığı konuşmada törene katılan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve heyetine teşekkür etti. Bulgaristan’ın bu dönem farklı bir konumunun da olduğunu, Avrupa Birliği Dönem Başkanlığının Bulgaristan’da olduğunu anımsatan Erdoğan, şunları kaydetmişti;

“Böyle bir dönemde bu açılışın yapılıyor olmasını uluslararası topluma verilmiş çok önemli bir mesaj olarak değerlendiriyorum. İstanbul buradaki özellikle şu fotoğrafla, farklı din ve kültürlerin bir arada barış içinde yaşadığı şehir olma vasfını bir kez daha tüm dünyaya özellikle göstermiştir. Şu anda burada bakıyorsunuz bir tarafta patrikhane ama bir tarafta bakıyorsunuz Demir Kilise… DİNİNİZİ YAŞAMAKTA SERBESTSİNİZ VE GÜVENCEMİZ ALTINDASINIZ.’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarih boyunca ecdadın fethettiği yerlerde öncelikle din özgürlüğü ve ibadethaneleri güvence altına aldığını ifade ederek, “Ecdadın, dinininizi yaşamakta, ibadetlerini yapmakta serbestsiniz ve bizim güvencemiz altındasınız” anlayışıyla onları hep koruma altına aldığını anlattı.

Genel Başkan Güner Tahir, yaptığı açıklamada, Başbakan Boyko Borisov’un Partisi GERB’len resmi olarak seçim önü Ulusal Birlik Hareketi anlaşması,

1.Nurettin İsmail – Hitrino (Şeytancık) Belediye Başkanı

2.Güner Tahir – UHÖH Partisi Genel Başkanı

3.Boyko Borisov – Bulgaristan Başbakanı 

4.Orhan İsmailov – Eski Savunma Bakan Yardımcısı 

5.Mehmet Dikme – Eski Tarım Bakanı ile yapılmıştır.

Bulgaristan ULUSAL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETİ Genel Başkanı Güner Tahir, yaptığı açıklamada, GERB Partisi yöneticileri de, ülke siyasetinde önemli bir yer edineceklerine inanılıyor..

Bulgaristan’a ittifakın yapılacak seçimler için  hayırlı, uğurlu olması temennisinde bulundu. Bulgaristan’da güçlü bir iktidarın oluşmasını istediklerini belirten Güner Tahir, ‘’Bulgaristan’da ırk, din mezhep, ayırımı yapmaksızın iki milletin  barışı, refahı ve huzuru hak ettiklerini söyledi. Devletimizde geçtiğimiz yıllarda fertlerin liderlerin ve siyasi partilerin yapmış olduğu hatalar millete mal edilmemelidir. Türk ve Bulgar yılların tarihine ve birlikte toplum hareketine sahiptir. Milletler adaletli şekilde yaşamaya hak etmektedir.  Seçmen izin verirse, huzurlu bir yaşam ve sosyal refah yapısının AB ayarında olması için mecliste gereken kararları alacağız. GERB ile yapılan ittifak, bizleri millet ve devlet olarak güçlü kılacaktır. GERB önde görülüyor. Refah yapısı yüksek halk için Türk ve Bulgar seçmenlerin oylarına ihtiyacımız var.’’

reklam