reklam
reklam
hava 21° Güneşli
DOLAR 27,5707 % % 0.49
EURO 28,9942 % % 0.74
GRAM ALTIN 1.615,60 % % 0,22
ÇEYREK A. 2.641,50 % % 0,22
BITCOIN 768.045 % 0.53
reklam
Google News

ÖNCELİĞİMİZ VAR

Son Güncelleme :

04 Ağustos 2020 - 8:20

/ 1 views kez okundu.
reklam
ÖNCELİĞİMİZ VAR
reklam

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yasal varlığı Yunanistan ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) rahatsızlık verirken, Mısır da gerilime katıldı.

Darbeci Sisi idaresinin Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamada, Türkiye’nin son yayınladığı Navtex’in, ‘Kahire’nin Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) olarak nitelediği alanı ihlal ettiği’ öne sürüldü.

The Wall Street Journal gazetesi, Ankara’nın alandaki varlığıyla ilgili bir yazı paylaştı.

Yazıda, Doğu Akdeniz’de doğal gaz zenginlikleriyle ilgili çekişmenin, oldukça rakibin deniz ifadelerini tetiklediği, bölgenin ana kuvvetlerini çatışmaya doğru sürüklediği fikri paylaşıldı.

Bir yanda Yunanistan, GKRY, İsrail ve Mısır’ın olduğu, öbür yanda da Doğu Akdeniz’in en geniş ekonomisi Türkiye’nin olduğu belirtildi. Türkiye’nin, bölgesel yalıtımını kırdığı belirtildi.

TÜRKİYE DENİZCİLİK PROGRAMINI BAŞLATTI

Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’deki enerji denkleminin dışına sürüklemeye uğraşan girişimlere dikkat çekilerek, ‘Hiç kimse Türkiye’nin hiçbir şey yapmamasını bekleyemez. Bu yüzden Türkiye denizcilik programını başlattı.’ denildi.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin hemen hemen 1800 kilometre uzunluğunda sınırının olduğuna işaret eden Türk görevliler, bölgede Ankara’yı denkleme almayan enerji projelerinin başarısızlığa mahkum olduğunun altını çiziyor.

Ankara, her fırsatta önceliğinin anlaşma olduğunu yüksek sesle ifade ediyor.

reklam