reklam
reklam
hava 28° Orta
DOLAR 27,1479 % % 0.08
EURO 29,0073 % % 0.11
GRAM ALTIN 1.680,29 % % 0,34
ÇEYREK A. 2.747,28 % % 0,34
BITCOIN 729.123 % 0.258
reklam
Google News

On Binlerce SGK’lıya Erken Emeklilik

Son Güncelleme :

28 Temmuz 2021 - 19:01

/ 13 views kez okundu.
reklam
On Binlerce SGK’lıya Erken Emeklilik
reklam

Sosyal Güvenlik Kurumu ile 3 banka arasında protokol imzalandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanvekili İsmail Yılmaz, yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılara, ödeme güçlüğü çekmeden banka kredisi ile emeklilik fırsatı sunulacağını duyurdu.

SGK ile Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank arasında, 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında, emekli olabilecek sigortalılara dair ”kredi iş birliği protokolü” imzalandı.

SGK Başkanlığındaki imza törenine, Başkanvekili İsmail Yılmaz ile Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Sağlık, Vakıfbank Bölge Müdürü Niyazi Ender İmamoğlu ve Halk Bankası Daire Başkanı Filiz Avukat katıldı.

SGK Başkanvekili İsmail Yılmaz, törende gerçekleştirdiği konuşmada, 2006 tarihinde yapılan sosyal güvenlik reformu ile sosyal güvenlik alanında çok önemli ilerlemeler sağlandığını, Genel Sağlık Sigortası Sistemi sayesinde sağlık güvencesindeki vatandaşların oranının %70’lerden %99,5’e çıkarıldığını hatırlattı.

Aktif sigortalı sayısının 14,1 milyondan %72’lik artışla 24,3 milyona, emekli sayısının %75 artarak 7,2 milyon vatandaştan 12,6 milyon vatandaşa ulaştığını, emeklilere yapılan ödemelerin gayri safi yurt içi hasılaya oranının yüzde 5,6’dan yüzde 6,8’e yükseldiğini söyleyen İsmail Yılmaz, kişi başına düşen yıllık hekime müracaat sayısının da 3,1’den 10,3’e yükseldiğini belirtti.

Kurumun finansal yapısı güçlendirilerek, gelirlerin giderleri karşılama oranının yüzde 75’ten yüzde 88’e çıktığını ve 2006 tarihinde yaklaşık 1 milyon olan iş yeri sayısının yüzde 96’lık artışla 2 milyonu aştığını, ortalama 120 güne varan aylık bağlama süresinin 13 güne düşürüldüğünü ifade eden İsmail Yılmaz, 2000’li senelerde 3 bin 986 olan bedeli ödenen ilaç sayısının bugün itibari ile 8 bin 627’ye ulaştığını belirtti.

2,2 MİLYON KİŞİ YAPILANDIRMA İÇİN BAŞVURDU, 101 MİLYAR LİRA ALACAK YAPILANDIRILDI

SGK Başkanvekili İsmail Yılmaz, işverenlere asgari ücret desteğine 2021 tarihinde devam ettiklerine işaret ederek, e-Devlet üzerinden sunulan 162 uygulama ile vatandaşların hizmetlere en kolay şekilde erişmelerini sağladıklarını belirtti.

Analık halindeki geçici iş göremezlik ödemeleri ve emzirme ödeneklerine dair raporların da günlük olarak işleme alındığını, ödeneklerin tek tıkla ödenmeye başlandığını ifade eden SGK Başkanvekili İsmail Yılmaz, SGK’nin yaklaşık tüm işlemlerinin dijital ortama aktarıldığına dikkati çekti.

Yapılandırma düzenlemelerinin de başvurudan ödemeye kadar tüm süreçlerini, e-Devlet, e-Sigorta gibi dijital kanallar üzerinden yürüttüklerine, dileyenlerin fiziki olarak da başvurularını yapabildiğine dikkat çeken SGK Başkanvekili İsmail Yılmaz, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde başta sağlık yardımları olmak üzere vatandaşların tüm zorunlu hizmetlerden kesintisiz faydalanmasının sağlandığını belirtti.

SGK Başkanvekili İsmail Yılmaz, hayata geçirilen yapılandırma düzenlemelerinin işveren ve vatandaşları özellikle de koronavirüs salgın sürecinde ekonomik olarak rahatlatmak adına büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, 17 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7256 sayılı Kanun kapsamında 2,2 milyon vatandaşın yapılandırma için başvurduğunu, 101 milyar lira alacağın yapılandırıldığını, bugün itibarı ile yaklaşık 14,5 milyar liralık tahsilat gerçekleştirildiğini duyurdu.

SGK Başkanvekili İsmail Yılmaz, ”9 Haziran 2021’de yürürlüğe giren 7326 sayılı Kanun ile kurumumuz alacakları için yeni bir yapılandırma imkanı getirilmiştir. Yapılandırmanın kapsamı oldukça geniş tutularak 2021 Nisan ayı ve öncesine ait kurumumuzun neredeyse tüm alacakları kapsama alınmıştır. Gerek taksit süresinin uzunluğu ve toplamda 36 aya kadar ödeme süresi, peşin ödeme avantajı, gerekse kredi kartıyla ödeme, elektronik ortamda başvuru imkanı gibi yollarla işverenlerimize ve sigortalılarımıza gerekli tüm kolaylıkları sunmuş bulunuyoruz.” diyerek konuşmasına devam etti.

PROTOKOL İLE KREDİ KULLANARAK EMEKLİ OLABİLECEK 32 BİN SİGORTALI VAR

SGK Başkanvekili İsmail Yılmaz, kanun kapsamında, yapılandırdıkları prim borçlarını ya da ihya edilecek sürelere dair borçlarını ödemeleri halinde emekli olabilecek durumda olan sigortalılara bir kolaylık daha sunmak için Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank ile iş birliği protokolünün imzalandığını ifade ederek, sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

”Protokol ile yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılarımıza, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden banka kredisi ile emeklilik imkanı sunulacaktır.

Bir önceki yapılandırma düzenlemesi kapsamında imzaladığımız protokol sayesinde yaklaşık 16 bin 500 sigortalımız kredi kullanarak emeklilik hakkına kavuşmuştur. Halihazırda 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında olup, bugün imzalanacak protokol ile kredi kullanarak emekli olabilecek durumda olan yaklaşık 32 bin sigortalımız bulunmaktadır.”

KREDİ TAKSİTLERİ, BAĞLANACAK EMEKLİ AYLIKLARINDAN KESİLECEK

SGK Başkanvekili Yılmaz, ”Sigortalılarımız, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe, yani 1 Kasım’a kadar aylık 1,55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecekler. Kredi taksitleri ise bağlanacak emekli aylıklarından kesilerek ödenecektir.” diye konuştu.

SGK Başkanvekili İsmail Yılmaz, kredi iş birliği protokolünden kimlerin faydalanabileceğine ilişkin olarak da şu bilgileri paylaştı: ”Kredi iş birliği protokolü kapsamında; birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/B’den yani eski Bağ-Kur kapsamında yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, Bağ-Kur prim borcu olup, ödemesi durumunda 4/A’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, primini kendi ödeyenler dediğimiz Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, hizmet borçlanması nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar ile geçmiş dönemde durdurulan hizmet sürelerini ihya etmek isteyen sigortalılarımız da bu kredi kapsamından faydalanabilecekler.’‘ dedi.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank yöneticilerine iş birliğinden dolayı teşekkürlerini de ileten SGK Başkanvekili İsmail Yılmaz, sosyal güvenlik reformunun mimarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in rehberliğinde SGK olarak vatandaşların yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

VATANDAŞLARIMIZA BU HİZMETİ VERECEK OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUZ

Törende konuşan Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Sağlık da bugüne kadar yaklaşık 150 bin vatandaşın Bağ-Kur prim borcu yapılandırması kapsamında emeklilik hakkı kazanmasına aracılık ettiklerini ifade etti.

Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Sağlık, ”Ülkemizdeki emekli maaş ödemelerinin yaklaşık yüzde 40’ını ödeyen Ziraat Bankası olarak yeni uygulama kapsamında da vatandaşlarımıza bu hizmeti verecek olmaktan çok mutluyuz..

Vakıfbank Bölge Müdürü Niyazi Ender İmamoğlu ve Halk Bankası Daire Başkanı Filiz Avukat da protokolün hayırlı olması temennilerini belirtti.

Konuşmaların ardından İsmail Yılmaz ve banka yöneticileri iş birliği protokolünü imzaladı.

reklam