reklam
reklam
hava 19° Orta
DOLAR 20,8811 % % 0.35
EURO 22,5753 % % 0.08
GRAM ALTIN 1.327,84 % % 0,42
ÇEYREK A. 2.171,02 % % 0,42
BITCOIN 27.069,88 % 1.073
reklam
Google News

Nureddin Nebati: TMO uygun fiyatlı arpa ve mısır satışını tekrar başlatacak

Son Güncelleme :

07 Ekim 2022 - 7:53

/ 2 views kez okundu.
reklam
Nureddin Nebati: TMO uygun fiyatlı arpa ve mısır satışını tekrar başlatacak
reklam

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantısı hakkında bilgi verdi.

Halkın temel gıda maddelerinden olan ete ve süte zam gelmemesi için yapılan çalışmalar ve alınan tedbirler devam ediyor. Bu amaç doğrultusunda et ve süt üreticilerinin maliyetlerinin azaltılması amaçlı bir dizi karar alındı.


Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme Komitesi toplandı

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantısı; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile komite üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.


Et ve süt üreticilerinin maliyetleri azaltılacak

Bakan Nebati, toplantı ile ligili Twitter hesabından bilgi paylaşarak “Toplantı kapsamında, et ve süt üreticilerimizin maliyetlerinin azaltılmasını teminen Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından uygun fiyatlı arpa ve mısır satışının tekrar başlaması kararlaştırılmış ve alınabilecek ilave tedbirler değerlendirilmiştir.” açıklamasında bulundu.

Nureddin Nebati


Üretici, hal ve perakende fiyatları arasındaki fark mercek altında

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ayrıca, çiğ süt ve kırmızı et başta olmak üzere, gıda ve tarım ürünlerinin yurt içi ve dışı arz ve fiyatlarına ilişkin son dönemdeki gelişmeler analiz edildi. Üretici, hal ve perakende fiyatları arasındaki farkın nedenlerini araştırmak için daha önce kurulan alt komitenin çalışma kapsamı genişletildi.

Buna göre, gıda ve tarımsal ürünlerin arz ve talep durumu, fire oranı, lojistik süreci ve fiyat gelişmeleri dikkate alınarak tarladan sofraya kadar tüm aşamaları analiz edilecek ve gerekli çalışmalar ivedilikle hayata geçirilecek.

Kent tarımının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar hızlandırılacak.

Nureddin Nebati

reklam