reklam
reklam
hava 16° Yağmur
DOLAR 20,0976 % % 0.64
EURO 21,6032 % % 0.91
GRAM ALTIN 1.255,84 % % 0,47
ÇEYREK A. 2.053,30 % % 0,47
BITCOIN 27.684,11 % 1.299
reklam
Google News

Nükleer başlık tehditi

Son Güncelleme :

26 Nisan 2022 - 14:47

/ 17 views kez okundu.
reklam
Nükleer başlık tehditi
reklam

Moskova’nın nükleer başlık taşıma özelliğine sahip Satan 2 füzesinin önümüzdeki aylarda konumlandıracağı belirtildi. İngiliz basınında yer alan haberlere göre ise Birleşik Devletler bu füzelere karşı nasıl bir hamle yapacağını düşünüyor.

Test edilmeye hazır

Rusya tarafından gelen adımlara bakıldığında ülke, bu yılın son aylarında ABD’yi bile vurabilecek kadar geniş bir kapasiteye sahip olduğu nükleer füzelerini test etmeye hazır olduğu aktarılıyor.

Rusya'dan tek hamlede Ukrayna'yı yerle bir edecek nükleer hamlesi: ABD'nin atacağı adım merakla bekleniyor!

Roscosmos uzay ajansı başkanı Dmitry Rogozin Satan 2 ismi konan füzelerin Moskova’nın yaklaşık 3 bin kilometre doğusunda bulunan Krasnoyarsk yerindeki Sibirya kasabası Uzhur’da konumlandırılacağı aktarıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çok dikkatli bir şekilde koruduğu “Satan 2” füzeleri Rusya’nın başkenti Moskova’dan ateşlendiği zaman İngiltere’nin başkenti Londra’ya kadar gelebilecek bir menzil bulunduruyor.

ABD Satan-2’yi durdurabilecek mi?

İngiliz basınında yer alan bir haber doğrultusunda, Birleşik Devletlerin Soğuk Savaş döneminde başladığı ve maliyeti yaklaşık 200 milyar doları bulan savunma sistemi ancak Rus füzelerine bir çare olarak sunulabilir.

“ABD’nin 200 milyar dolarlık projesi Putin’in füzelerini yeryüzünden silebilir” başlığının atıldığı habere göre, sistem üç temel unsurdan meydana geliyor. Kara bazlı önleme füzeleri sistemin en kritik noktalarından biri. ABD genelinde konumlandırılmış olan en az 44 adet kara bazlı önleme füzeleri sistemi olduğu tahmin ediliyor. ABD füze savunma ajansından alınan bilgilere göre, bu sistem girdiği 19 testten 11’inden geçer not almayı başardı.

Rusya'dan tek hamlede Ukrayna'yı yerle bir edecek nükleer hamlesi: ABD'nin atacağı adım merakla bekleniyor!

Savaş gemilerinde bulunan bir füze savunma sistemi olan Aegis RIM-161 Standard Missile-3 (SM-3),RIM-174 Standard Missile-6 (SM-6) ve Aegis muharebe sisteminden meydana gelmektedir. Dünyada şu anda en gelişmiş savaş sistemi olarak bilinen Aegis’e Donanma kruvazörleri ve muhripleri ev sahipliği görevini üstleniyor. Söz konusu sistemde son teknoloji radarlar yer alıyor.

ABD’nin füzelere karşı korunmasında çok kritik bir göreve sahip olan THAAD, atmosferin üst bölümünde ve atmosferin dışından gelen füzelere karşı koyan yer tabanlı önleme füzeleri kullanıyor.

Söz konusu sistem ise şimdiye kadar 15 kez test edilmesine karşın tüm testlerden başarıyla ayrıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nin yedi adet THAAD bataryası bulunduğu ve bunlardan bir kısmının Pasifik Okyanusu’nda yer aldığı aktarılıyor.

reklam