Sun Gazetesi

NATO İKİ BÜYÜK DARBE ALDI

Reklam
NATO İKİ BÜYÜK DARBE ALDI
1 views
25 Eylül 2021 - 16:15
Reklam

AUKUS’un yükselişiyle tetiklenen, Trans-Atlantik müttefikleri arasında patlak veren son kriz, NATO için yeni bir meydan okumaya dönüşüyor. Kolektif Avrupa’yı Soğuk Savaş dönemi Sovyet tehdidine karşı savunmak için kurulmuş olan NATO, şimdi yeni bir gerçeklikle yüzleşmek zorunda, çünkü ana hamisi ABD, Pekin’i kontrol altına almak amacıyla faaliyetlerini Hint-Pasifik bölgesine kaydırıyor.

Joe Biden ve yönetiminin Ocak ayında Beyaz Saray’a yükselişinin ardından, Ağustos ortası ile Eylül ortası arasında NATO iki büyük darbe aldı. İlk darbe, Başkan Biden’ın Washington’un Afganistan’daki operasyonunu sona erdirmek için harekete geçmesiyle geldi. NATO üyelerinin arkasından alınan karar, NATO koalisyonunun ülkedeki ortak çabalarını ortadan kaldırdı.  İkinci darbe, bir denizaltı anlaşması skandalı şeklinde geldi; bu konu Fransa tarafından ABD’nin tüm kararları tek başına alma hakkını sağlamaya yönelik başka bir girişimi olarak görüldü. Uzmanlar, ABD ile Batılı müttefikleri arasındaki ilişkileri yeniden kurmanın zor olacağını söylüyor. “Avrupalılar, Joe Biden’ın görev süresinin kendileri için üçüncü bir Obama dönemi olmasını bekliyorlardı, ancak heyecanları artık yok olup gitti. İlk olarak, birliklerin Afganistan’dan çekilmesi Washington’un NATO müttefikleri konusundaki bariz cehaletini açıkça ortaya koydu ve ardından AUKUS, ABD’ye bir darbe daha indirdi.

AVRUPA-ATLANTİK ORTAKLIĞI

ABD’nin önemli bir NATO müttefiki, nükleer bir güç ve kalıcı bir BM Güvenlik Konseyi üyesi olan Fransa’ya yönelik davranışı benzeri görülmemiş bir şey, Başkan Trump bile böyle bir yaklaşıma izin vermedi” dedi. Ekonomi Okulu dikkat çekti. Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi Genel Direktörü Andrey Kortunov’a göre, NATO’nun geleceği, liderliğinin ve üyelerinin birincil bir tehdit konusunda anlaşmaya varıp varmamasına bağlı. Analist, “NATO makinesi Rusya’yı birincil tehdit olarak görmeye devam ederken daha rahat, Başkan Biden Çin’i böyle bir tehdit olarak görüyor” dedi.

Reklam
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
NARKOREHBER
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bilim Şenliği
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Pembe Şehir projesi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
PAÜ Ödüle Layık Görüldü
GÜNLÜK HABER AKIŞI
PAÜ’den Önemli Laboratuvar

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Holzentsorgung Berlin

%d blogcu bunu beğendi: