Escort Paris
reklam
reklam
hava Orta
DOLAR 18,8363 % % 0.04
EURO 20,2528 % % 0.26
GRAM ALTIN 1.141,07 % % 0,80
ÇEYREK A. 1.865,64 % % 0,80
BITCOIN 441.539 % 0.334
reklam
Google News

MUTABAKATIMIZ 500 MİLYON DOLAR

Son Güncelleme :

28 Temmuz 2021 - 11:36

/ 21 views kez okundu.
reklam
MUTABAKATIMIZ 500 MİLYON DOLAR
reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı João Manuel Gonçalves Laurenço ile gerçekleşen ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleşen ikili görüşmenin ardından şu ifadelere yer verdi : ‘’Angola ile ticaret hacmimiz 176 milyon dolar. Bu iki güçlü ülke için bu ticaret hacmi çok ama çok hafif. İlk etapta mutabakatımız 500 milyon dolara ulaşmak.’’ diye konuşarak açıklamalarına devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço, baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin sonrasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Birçok konu ele alındı.

İlk etapta mutabakatımız 500 MİLYON DOLAR

Cumhurbaşkanı Lourenço ve heyetini Ankara’da misafir etmekten duyduğu memnuniyeti belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuk Cumhurbaşkanı ile gerek ikili gerekse heyetler arası görüşmeleri verimli bir şekilde gerçekleştirdiklerini ifade ederek açıklamalarına devam etti.

Siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel ve savunma sanayisine dair olan bütün bu alanları kapsayan etraflıca bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti:

‘’2017’de Brexit toplantısında kendileriyle ilk defa bir görüşme gerçekleştirmiştik. Üst düzeyde ilk görüşmeyi bugün ülkemizde gerçekleştirmiş oluyoruz. Sayın Lourenço ile geleceğe yönelik atacağımız adımlarda Angola rastgele bir ülke değil. 33 milyon nüfusa sahip, bizim de 84 milyon nüfusumuz var. Topladığımız zaman 117 milyon nüfus. 1 milyon 246 bin kilometrekare yüzölçümüne sahip. Bizim de 780 bin kilometrekare. İki ülke toplam 2 milyon 26 bin kilometrekare yüz ölçümüne sahip. Dolayısıyla müşterek yapılabilecek çok şey var. Yarın kendileri iş adamlarımızla bir araya gelecekler. Altyapı ve üstyapıya yönelik birçok konuyu muhataplarıyla görüşecekler.

BM Genel Kurulu’ndan sonra iadeiziyarette bulunmak üzere Angola’ya bir grup iş adamı ile beraber gideceğiz. İstiyoruz ki üst düzey ziyaretleri de başlatmış olalım.’’ dedi.

Ağırlıklı olarak savunma sanayisi, turizm, ekonomi, sağlık ve sağlık turizminde neler yapılabileceğini yerinde değerlendirmek istediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı Lourenço ile pek çok adımı atacaklarına inandığını belirtti.

İLK ETAPTA MUTABAKATIMIZ 500 MİLYON DOLARA ULAŞMAK

İmzalanan anlaşmalarla ilk adımı attıklarını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu şekilde devam etti:

‘’10 kadar anlaşma imzalandı, bunları hayata geçirmek şart. Şu anda ticaret hacmimiz 176 milyon dolar. Bu iki güçlü ülke için bu ticaret hacmi, çok ama çok hafif. İlk etapta mutabakatımız 500 milyon dolara ulaşmak. İlgili bakan arkadaşlarımız birbirleriyle adımları atıp gerek Exim gerekse yarın görüşme yapılacak iş adamlarımızın dışarıdan getirecekleri kredilerle, PPP olabilir, devletten devlete olabilir, bu adımları atmak. Afrika’da ne tür sıkıntılar yaşanıyor Angola’da bunları uzaktan da olsa takip ettik, biliyoruz.

Terörle mücadelede her an her zaman Türkiye kendisini ispatlamış bir ülke olarak özellikle Angola’nın da yanında yer alacaktır. Değerli dost Lourenço’nun ve heyetinin şahsında tüm halkına selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Bu seyahatin, yarın yapılacak iş adamları görüşmeleriyle zirve yapacağına inanıyorum.’’ dedi.

reklam