reklam
reklam
hava 33° Orta
DOLAR 27,1479 % % 0.08
EURO 29,0073 % % 0.11
GRAM ALTIN 1.680,29 % % 0,34
ÇEYREK A. 2.747,28 % % 0,34
BITCOIN 726.057 % -0.027
reklam
Google News

Müjdeli Haber

Son Güncelleme :

13 Temmuz 2020 - 12:52

/ 0 views kez okundu.
reklam
Müjdeli Haber
reklam

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı yazılır bir açıklama ile esnaf sanatkarlara büyük önem verdilerini belirtti. Toplantılarda esnaf ve sanatkarın taleplerini, önerilerini aldıklarını ve sorunlarını çözmek için çalıştıklarını belirten Pekcan, taleplerin de takipçisi olduklarını aktardı.

Pekcan, bugün itibarıyla  Türkiye genelinde TESKOMB çatısı altında bine yakın Kredi Kefalet Kooperatiflerince, yaklaşık 1,7 milyon esnaf ve sanatkara Halkbank kaynaklarından düşük faizli kredi kullandırıldığını kaydetti.

Pandemi sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketini açıkladığını hatırlatan Bakan Pekcan, çeşitli tedbir ve desteklerin yürürlüğe konulduğunu açıkladı.

‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ tedbirleri kapsamında da nakit akışı sıkıntısı yaşayan esnaf ve sanatkarlara finansman imkan sağlamak amacıyla Halkbank tarafından ‘Esnaf Destek Paketi’ adı altında ‘İşletme Kredisi’ ve ‘Esnaf Kredi Kartı’ uygulamalarının hayata geçirildiğini anlatan Pekcan, 24 Mart 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi geri ödemelerinin faizsiz olarak üç ay ertelendiğini söyledi.

YAPILANDIRMA GELDİ

Takibe düşen kredilerle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Pekcan, ‘Bu süreçte Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortaklarında da takibe düşen kooperatif kredileri için yapılandırma imkanı getirilmesine yönelik de bir beklenti oluşmuştur. Bu durum karşısında TESKOMB tarafından kooperatif takibine intikal etmiş borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik Bakanlığımız görüşü alınarak bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma sonucu esnaf ve sanatkarlarımızın Kredi ve
Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandıkları kredilerden takipte olanları yapılandırıyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Pekcan, bu kapsamda  borçlu ve bunların kefilleriyle birlikte yaklaşık 220 bin esnaf ve sanatkarın gecikmiş 2 milyar liraya ulaşan borcunda iyileştirme sağlanmasının ve yaklaşık 322 milyon TL gecikme faizinin düşürülmesinin mümkün olabileceğine vurgu yaptı.

Bakan açıklamalarının devamında, ‘Söz konusu uygulamanın ekonomimizin can damarı esnaf ve sanatkarımız ve tüm kooperatifçilik camiasına hayırlı olmasını diliyorum.’ dedi.

reklam