reklam
reklam
hava 24° Yağmur
DOLAR 23,3743 % % 0.5
EURO 25,4507 % % 1.95
GRAM ALTIN 1.480,17 % % 2,01
ÇEYREK A. 2.420,08 % % 2,01
BITCOIN 626.238 % 0.62
reklam
Google News

MİLLİ EĞİTİM’DE ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİKLİK

Son Güncelleme :

18 Aralık 2021 - 16:20

/ 22 views kez okundu.
reklam
MİLLİ EĞİTİM’DE ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİKLİK
reklam

Milli Eğitim Bakanı Mahmut özer müfredat ile ilgili ‘Milli Eğitim Bakanlığı olarak, Türkiye’nin iklim değişikliği mücadelesinde genç nesillerimizin daha bilinçlenmesi için müfredatta da önemli bir değişikliğe gittik’ şeklinde bir açıklama da bulundu.

ÇEVRE EĞİTİMİ DERSİ VERECEĞİZ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB),ortaokullarda iki kademe halinde ve seçmeli olacak şekilde  ‘çevre eğitimi’ dersinin, önümüzdeki yıldan itibaren üç kademe halinde ‘çevre eğitimi ve iklim değişikliği’ adı altında uygulanmasına dair karar verildi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yapmış olduğu yazılı açıklamada, Bakanlık olarak çevre bilinci ve bu konuda farkındalığın artırılması için çok yönlü çalışmalar ve projeler yürüttüklerini ifade etti. Geleceğe dair en büyük sorun alanlarından biri olan iklim değişikliğini önlemek ve çevrenin korunması bilincini küçük yaşlardan itibaren öğrencilere aktarmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde “Sıfır Atık Projesi”nin yürütüldüğünü hatırlatan Özer, ayrıca Bakanlık olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile pek çok çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Mahmut Özer, Bakanlık olarak ‘çevre eğitimi ve iklim değişikliği’ dersine müfredatta daha fazla yer ayırmak amacı ile önemli bir adım attıklarını bildirerek şu ifadeleri kullandı: ‘Türkiye’nin Paris Anlaşması’na taraf olmasıyla iklim değişikliği ile mücadele için çalışmalar her alanda hız kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı olarak Türkiye’nin iklim değişikliği mücadelesinde genç nesillerimizin daha bilinçlenmesi için müfredatta da önemli bir değişikliğe gittik’ dedi. ‘Talim ve Terbiye Kurulu toplantısında alınan kararla, 2015’ten bu yana 7. veya 8. sınıflarda haftada 2 saat seçmeli olarak okutulan ‘çevre eğitimi’ dersi, 2022-2023 eğitim-öğretim yılından itibaren okutulmak üzere 6. ve 7. sınıflarda 1 saat, 8. sınıflarda ise 1 ya da 2 saat yine seçmeli olarak ‘çevre eğitimi ve iklim değişikliği’ adı altında uygulanacak’ şeklinde ifadeler kullandı. ‘Bu kapsamda, geleceğe yapılan uzun vadeli bir yatırım olarak çevre ve iklim değişikliği eğitimi, müfredatta daha geniş yer bulacak’ dedi. Bakan Mahmut Özer, öğretmenlere çevre bilinci konusu ile ilgili olarak  bilgilendirmeler yapacaklarını da hatırlatarak ‘Sömestr tatilinde tüm öğretmenlere iklim değişikliği, çevre bilinci, sıfır atık konularında bilgiler verilecek’ bilgisini de duyurdu.

reklam