Escort Paris
reklam
reklam
hava Orta
DOLAR 18,8273 % % 0.08
EURO 20,7541 % % 0.36
GRAM ALTIN 1.181,35 % % 0,04
ÇEYREK A. 1.931,51 % % 0,04
BITCOIN 455.991 % 2.924
reklam
Google News

Mençuna Şelalesi

Son Güncelleme :

24 Haziran 2021 - 13:59

/ 209 views kez okundu.
reklam
Mençuna Şelalesi
reklam

TARİHİ KÖPRÜLER, ZENGİN BİTKİ ÖRTÜSÜ

Her sene yaklaşık binlerce turisti misafir eden Mençuna Şelalesi, sık ağaçlar ile çevrili 1 kilometre uzunluğundaki yaklaşık 10 dakikalık yürüyüş yolundan ulaşılmaktadır.

Artvin’de bulunan Mençuna Şelalesi, dereler üzerindeki kesme taşlardan yapılmış tarihi köprüleri ve yağmur ormanlarındaki gibi zengin ve gür bitki örtüsüyle kaplı doğal güzellikleri bir arada bulunduran Kamilet Vadisi’nin en dikkat çeken yerleri arasında bulunmaktadır.

Bölgede, Arhavi Kaymakamlığı ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının yürütmüş olduğu Mençuna Şelalesi Yürüyüş Yolu Projesi kısa süre önce tamamlanmış oldu.

YOL YORUYOR AMA ÜŞENMEYİN DEĞER

Buse Pokoy da İstanbul’dan geldiğini belirterek bu doğal güzellik için şu ifadeleri kullandı, ”Uzun zamandır Karadeniz turu yapmak istiyordum. Yol yoruyor ama üşenmeyin ve şelaleyi görün. Gerçekten görülmeye değer. Bu kadar yüksekten akan bir şelale daha önce görmemiştim. Çok etkilendim. Biraz zaman geçtikten sonra tekrar gelmeyi planlıyorum.” dedi.

BENİ MUHTEŞEM BİR ŞELALE KARŞILADI

İlçelerden Yusufeli’ndeki Ciro, Borçka’daki Maral, Hopa’daki Güneşli ve Balıklı şelalelerine oranla ulaşımın daha kolay olduğu Mençuna Şelalesi bu özelliği ile de bölgede çok sayıda ziyaretçiyi misafir etmektedir. Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler bir daha ziyaret edeceklerini belirtiyor.

Tur şirketlerinin aracılığı ile İstanbul’dan gelerek şelaleyi gezen Murat Pokoy, Doğu Karadeniz turu kapsamında 5 gündür bölgede olduğunu ifade etti.

Mençuna’nın gezip gördüğü şelalelerin en güzellerinden olduğunu belirten Murat Pokoy, ”Yürüyüş yolu beni biraz yordu. Kan ter içinde kaldım ama beni burada müthiş bir şelale ve doğa karşıladı. Efsane bir şelale. Benim ikinci gelişim, yine geleceğim.” 

BURALAR SAKLI CENNET

Bir başka ziyaretçi Nuran Vatan ise İstanbul’dan eşi ile beraber Karadeniz turu dahilinde Mençuna’ya geldiğini, şelale ve bölgeye hayran kalşdığını belirtti. Yürüyüş yolunun yokuş olması sebebiyle de yorulduğunu  belirten Nuran Vatan,”Dönmeyi düşündüm ama buraya geldiğimde gördüğüm manzara her şeye değdi. Müthiş bir şelale. Buraların hep ‘saklı cennet’ diye adlandırıldığını duydum, gelip gördüm ki gerçekten saklı cennet. Müthiş bir doğa. Herkese tavsiye diyorum.” dedi.

reklam