reklam
reklam
hava 24° Yağmur
DOLAR 23,3769 % % 0.5
EURO 25,4404 % % 1.88
GRAM ALTIN 1.477,84 % % 1,85
ÇEYREK A. 2.416,26 % % 1,85
BITCOIN 629.552 % 1.028
reklam
Google News

Maaş Zamları Belli Oluyor

Son Güncelleme :

11 Ağustos 2021 - 13:46

/ 22 views kez okundu.
reklam
Maaş Zamları Belli Oluyor
reklam

Yaklaşık 8 milyon memur ve memur emeklisi ve kamuda çalışan kişiyi yakından alakadar eden maaş ve aylıklarına yapılacak zam görüşmeleri devam ediyor. Bu hafta milyonlarca kişi için maaş zammı için kritik bir dönemeç olacak. Görüşmelerin devam ettiği toplu sözleşmelerde işçiler için anlaşma, memur ve memur emeklileri için ise ilk teklifler bekleniyor.

Refah payı, ek gösterge gibi konular için hükümetin vereceği teklif yarın net olacak. Yetkili sendikalar tarafınca hazırlanmış olan 91 maddelik talepler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına da sunuldu. İki konfederasyon taban aylığa 600 lira seyyanen zam talebinde bulunurken, 2022 için yüzde 21 zam ve yüzde 3 refah payı, 2023 için ise yüzde 17 zam talebi de masaya yatırıldı.

 

Kamu kurumlarında çalışan 700 bin işçi, yaklaşık 4 milyon memur ve 3 milyon emekli için en kritik haftalardan birisi başladı. Bu hafta işçiler için toplu sözleşmelerin bitmesi bekleniyor. Memur ve memur emeklileri için ise hükümetten ilk tekliflerin gelmesi ile rakamlar üzerinden pazarlıklar yapılacak.

HÜKÜMETİN VERECEĞİ YENİ TEKLİF BEKLENİYOR

Önümüzdeki iki yılın mali ve sosyal haklarını belli edecek toplu sözleşme görüşmeler hızla ilerliyor. İşçileri ilgilendiren karar için sona yaklaşılmış durumda. Bu sene taşerondan kadroya geçen işçileri de dahil eden toplu sözleşmeler geçtiğimiz ay başlamıştı. İşçi sendikaları ilk tekliflerini sunmuş daha sonra da hükümette bu taleplere karşılık rakamları duyurulmuştu. Şimdi hükümetten yeni bir teklifin gelmesi ile beraber anlaşma zemininin oluşması bekleniyor.

SENDİKALARIN BULUNDUĞU TALEP VE HÜKÜMETİN TEKLİFİ

Edinilen bilgiye göre, Türk-İş ve Hak-İş’in ortak hazırladığı teklifte, en düşük brüt ücretin 4 bin 800 liraya yükseltilmesi, 2021- 2022 döneminde ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı istendi. Hükümet ise buna karşılık brüt ücreti 3 bin 577-3 bin 750 lira arası olanlara 100 lira, brüt ücreti 3 bin 750-4 bin lira arası olanlara 60 lira seyyanen zam ile yılın ilk 6 ayı için yüzde 9, ikinci 6 ay için yüzde 5 artı enflasyon farkı verilmesini önerdi. Bu ilk önerinin ardından ise, iki taraf arasındaki temasların devam ettiği bilgisine ulaşıldı. Ortak bir noktada buluşulması ile beraber işçiler için bu hafta imzaların atılması bekleniyor.

SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Memurlar ve memur emeklilerini yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri ise Ağustos ayı ile birlikte başladı. İlk toplantıda memur sendikaları tekliflerini sunmuşlardı. Daha sonra hizmet kolları ile ilgili görüşmeler yapıldı ve her sektör için ayrı ayrı talepler dikkate alınarak ön protokoller imzalandı. Bu imza altına alınan talepler üzerinden müzakereler ve pazarlıklar devam edecek. Bu sayede memur kişilerin ve memur emekli olan kişilerin 2022 ile 2023 yılları için 4 ayrı zam oranı ve sosyal hakları belli olacak. Bu sene Memur- Sen ve Türkiye Kamu-Sen toplu sözleşme görüşmelerinde beraber hareket ediyorlar. İki konfederasyonun ortak teklifleri de hükümete sunulmuştu. İki konfederasyon, taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere iki yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı talebinde bulundu. Konfederasyonların talepleri arasında tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesi, gelir vergisinin yüzde 15’ini aşan kısmının karşılanması maddeleri de yer alıyor. Toplu sözleşme mevzuatına göre, 12 Ağustos itibariyle hükümet teklifini söyleyecek, ağustos ayının 3. haftasına kadar da müzakerelerin sona ermesi gerekli olacak. Eğer bu süre zarfında anlaşma olmaz ise zam oranına Hakem Kurulu karar verecek.

EMEKLİLER DE BEKLİYOR

Toplu sözleşmelerde yalnızca memurlar değil emeklilerin de zam oranları belli olacak. Memur emeklilerinin 2022 ve 2023 yılları içerisinden alacakları 4 ayrı Ocak ve Temmuz zam oranlarına karar verilecek. Memurlar ve memur emeklileri Ocak ve Temmuz’da toplu sözleşme zamlarıyla oluşan 6 aylık enflasyon zam oranını geçerse fark da alıyorlar. Böylece zamlar enflasyonun altında kalmıyor. Bu yıl ayrıca emekliler için aile parası, sosyal tesislerde indirim, yaş beklerken GSS primlerinin ödenmesi gibi sosyal talepler de masada bulunuyor.

reklam