Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve

Türkiye, Lübnan’daki patlamanın ardından Sağlık Bakanlığı, AFAD ve Kızılay’ın yaptığı yardımları TSK’ya ait kargo uçağıyla Beyrut’a ulaştırmıştı. Türkiye, Beyrut’taki arama kurtarma çalışmalarına da yardım ediyor.

Cumhurbaşkanı Yardımıcısı Fuat Oktay’ın burada yaptığı açıklamalar tam olarak şöyledir:

Türkiye sonuna kadar Lübnan halkının yanındadır. Lübnan halkına başsağlığı dileklerimizi iletmek üzere buradayız.

Biz ilk andan itibaren Türkiye olarak, arama kurtarma ekipleriyle Beyrut limanı’nda çalışmalara başladık ve ekipler çalışmalarına devam ediyorlar. Sahra hastanesi, AFAD, Kızılay ve TİKA’nın 400 tonluk yırdımı ve STK’ların yardımları ile Lübnan’da olduk.

Bugün de tıbbi yardım malzemeleri ve solunum cihazları ile birlikte geldik.

İlave ne tür desteklerde bulunabileceğimiz ile ilgili tekliflerimizi ilettik. Bunların arasında daha fazla, gıda ve tıbbi yardımlarda bulunabileceğimizi belirttik. 

160 kişinin vefat ettiğini 5 binden fazla kişinin yaralandığını ve 1 milyondan fazla insanın etkilendiğini biliyoruz.

Patlamadan 125 kilometre mesafede olan bir yerin bile camlarının kırıldığını biliyoruz. İnşaat malzemesi ihtiyacı olduğunu biliyoruz bununla ilgili yardımlarımızı teklif ettik. Türkiye olarak her türlü yardımda bulunabileceğimizi teklif ettik.

Çok ciddi şekilde zarar gören Lübnan Beyrut Limanı’nın tekrar inşası konusunda Türkiye’nin sonuna kadar hazır olduğunu belirttik.

Son olarak da Lübnan’ın ticari faaliyetlerinin devam ettiği özellikle Beyrut Limanı’nda bu sürecin geçişine kadar yeniden inşasına kadar Mersin Limanımızın Lübnan’ın hizmetinde olacağını, hem gümrükleme hem de depolama hizmetinde olacağını bunun için hazır olduğumuzu ifade ettik.

Türkiye’nin tüm hastaneleri ve hava ambulansları Lübnan’ın hizmetindedir.

Biz sonuna kadar Lübnan’ın yanındayız. Lübnan’ın yalnız olmadığını buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz, komşusu olarak kardeşi olarak.