reklam
reklam
hava 18° Parçalı Bulutlu
DOLAR 27,4504 % % 0.24
EURO 28,8439 % % -0.7
GRAM ALTIN 1.612,43 % % -0,93
ÇEYREK A. 2.636,33 % % -0,93
BITCOIN 770.748 % 2.671
reklam
Google News

Köyde Yaşamaya Teşvik Projesi

Son Güncelleme :

07 Nisan 2021 - 16:45

/ 21 views kez okundu.
reklam
Köyde Yaşamaya Teşvik Projesi
reklam

KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ

 

İlimiz genelinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaşması, kırsal alanda gelir kaynaklarının arttırılması, köyden kente göçün önlenmesi amacıyla uygulanacak olan “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi kapsamında Valiliğimiz ve T.C. Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğü arasında protokol imzalanmıştır.

Bundan dolayı ülke çapında uygulanacak olan proje, Valimiz Sayın Ali Fuat Atik ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Alpaslan Çakar’ın destekleri ile İlimizde hayata geçmesinde hız kazanmıştır. Valilik toplantı salonunda imzalanan protokol imza törenine; Valimiz Sayın Ali Fuat Atik, Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya; Ziraat Bankası Denizli Bölge Müdürü Uğur Salman katılmıştır.

Aynı zamanda küçükbaş hayvan yetiştiricileri için önemli bir çalışma olduğunu söyleyen Valimiz Sayın Ali Fuat Atik imza; töreninde yaptığı açıklamada  “İlimiz genelinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaşması, kırsal alanda gelir kaynaklarının arttırılması; köyden kente göçün önlenmesi amacıyla başlatılan proje ile küçükbaş hayvan işletmelerinin dişi hayvan varlığının asgari 100 başa ulaştırarak; sürdürülebilir ekonomik işletmeler oluşturulması, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması; kırmızı et üretiminin arttırılması, yerel üretimin teşvik edilerek üreticilerin gelir seviyesinin artırılması amaçlanmaktadır.” dedi

Bu nedenle protokol kapsamında uygulanacak olan Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesiyle; küçükbaş hayvan işletmelerinin dişi hayvan varlığının asgari 100 başa ulaştırarak sürdürülebilir ekonomik işletmeler oluşturulması; atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, kırmızı et üretiminin arttırılması, yerel üretimin teşvik edilerek üreticilerin gelir seviyesinin artırılması amaçlanmaktadır.

Proje kendi adına küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan veya daha önce yapmış olanlardan, işletmesinde 6-24 aylık; dişi hayvan sayısının asgari 100 adete tamamlanması, kredi süresince (azami 7 yıl) işletmesinde; dişi küçükbaş (6-24 ay dişi ) hayvan sayısının 100 baş altına düşmemesi; banka tarafından üretici başına 150.000 TL kredi kullandırılmasını içerir.

Proje başvuruları İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine yapılacaktır.

 

Başvuru Sahibinde Aranılacak Şartlar:

(1) Başvuru tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş olması.

(2) Projenin başlangıç tarihi itibariyle faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor veya daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış olması.

(3) Ayrıca ilk kez küçükbaş hayvancılık faaliyetinde bulunacak olanlar Proje kapsamında değerlendirmeye alınmaz. İşletme devir alarak başvurmaları halinde de başvurular kabul edilmez.

(4) Proje kapsamında alacağı hayvanlarla birlikte işletmesindeki dişi küçükbaş hayvan varlığını asgari 100 (yüz); başa ulaştırmalı ve Proje kapsamında kullanacağı Yatırım Kredisinin devamı boyunca Proje kapsamındaki ırklara sahip dişi; hayvan varlığını, Proje kapsamında edindiği hayvan sayısının/100 (yüz) başın (hangisi yüksekse) altına indirmemelidir.

(5)Aynı zamanda işletmesinin bulunduğu yerde ikamet ediyor olmalıdır.

(6) Küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve Proje kapsamında; edineceği hayvanlarla tüm sürüsünü barındırma kapasitesi bulanan barınağa (ağıla) sahip olmalıdır.

(7) Son olarak faaliyet gösterdiği bölgede bulunan meralardan yararlanıyor olmalı mera; kullanımına engel  bulunmamalı ve/veya yılık kaba yem ihtiyacının asgari % 50’sini yetiştirme imkânına sahip olmalıdır.

reklam