reklam
reklam
hava 25° Orta
DOLAR 21,5135 % % 1.2
EURO 23,2167 % % 1.03
GRAM ALTIN 1.357,96 % % 1,28
ÇEYREK A. 2.220,27 % % 1,28
BITCOIN 26.957,62 % 5.943
reklam
Google News

KANSERLİ HÜCRELERİ YOK EDİYOR

Son Güncelleme :

08 Eylül 2021 - 17:41

/ 20 views kez okundu.
reklam
KANSERLİ HÜCRELERİ YOK EDİYOR
reklam

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi olan Prof. DR. Halil Barış Özel porsuk ağacından elde ettiği ilaç bileşeniyle kanser hücrelerini küçülterek yok etmeyi başardı.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Silvikültür Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Barış Özel uzun süredir kanserleri hücreleri yok etmek için çalışmalar yürütüyordu. Yaptı çalışmalar hakkında açıklamada bulunarak bilgi veren Özel ‘Elde ettiğimi bileşik, ovaryum, meme, prostat ve küçük hücreli olmayan akciğer kanserinin tedavisinde tek veya diğer kemoterapötik bileşiklerle kullanıldığında kanser hücrelerini küçülterek yok etmektedir’ dedi.

KANSERE ÇARE OLAN PORSUK AĞACININ NESLİ TÜKENİYOR

Prof. Dr. Araştırmaları sonucunda kansere çare olabileceği tespit edilen porsuk ağacının ise nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Porsuk ağaçlarının tam 17 çeşidinde de kansere karşı savaşabilen Taxol adı verilen madde tespit edilmişti.

KANSER İLACINDA DIŞA BAĞIMLILIĞI BİTİRELİM

Kanser ve birçok hastalıklarda kullanılan ilaçlarda dışa bağımlılığın son bulmasını istediğini belirten Özel  “Gen grupları kurularak türün devamlılığı ve Taxol üretimi sağlanmalı. Ülkemizin ilaçta dışa bağımlılığı düşünüldüğünde ileride değerli ilaç hammaddelerinin üretilmesi için doğal kaynaklarımızın araştırılması ve bu yerli kaynaklardan yararlanılarak hammadde elde edilebilmesi ve üretiminin yapılması, yeni ilaç moleküllerinin geliştirilmesine nazaran daha ulaşılabilir bir hedeftir’ diyerek. İlaçta dışa bağımlılık yerine ülkemizde kuracağımız sistemler ile doğal kaynaklarımızdan faydalanmamız gerektiğine vurgu yaptı.

reklam