reklam
reklam
hava 22° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 20,8781 % % 0.34
EURO 22,5595 % % 0.02
GRAM ALTIN 1.325,99 % % 0,28
ÇEYREK A. 2.168,00 % % 0,28
BITCOIN 27.081,03 % 0.987
reklam
Google News

KANSER HASTALARINA ÇÖZÜMMÜ?

Son Güncelleme :

20 Eylül 2021 - 17:10

/ 22 views kez okundu.
reklam
KANSER HASTALARINA ÇÖZÜMMÜ?
reklam

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Görgişen ve Araştırma Görevlisi İsmail Musab Gülaçar, “Kanser Tedavisinin Yönlendirilmesinde Etkili Olan Tanı Kiti” isimli proje kapsamında, kanser hastalarının genetik yapılarına göre kişisel kit üretti.

Kanser hastalarına uygun ilaçların verilmesi ve hastaların hayat kalitesinin yükseltilmesi sebebiyle üniversite bünyesindeki Teknokent’te 2016 senesinde çalışmaya başlayan Görgişen ve Gülaçar, ürettikleri kişisel tanı kitleriyle hem ülke ekonomisine hem de hastaların daha hızlı bir biçimde tedavi olmasına katkı sunacak.

Görgişen, Van YYÜ Teknokent’te geliştirilen proje kapsamında üretilen ürünün yurt içi ve yurt dışında ilgi gördüğünü belirterek şunları kaydetti: “Genomik tıp, bireyin kalıtsal materyalini inceliyor. Günümüzde birçok araştırmacı ve biyoteknoloji firması bu alana odaklanmış durumda. Firmamız bünyesinde özellikle Amerika, Kanada ve Avrupa’da klinik denemeleri yapılmış, tanınmış otoriteler tarafından onaylanmış ve ilaç kullanımı öncesinde uygulanması önerilen genleri içeren tanı kitlerini üretiyoruz.İlk adımımız sisplatin ototoksitesini belirlemeye yönelik tanı kiti geliştirmekti. Farklı bir projemizle de kardiyovasküler ve metabolik hastalıklarda yaygın kullanılan ilaçların hedef kitlesini belirlemeye yönelik farmakogenetik tanı kitlerini üretmeye çalışıyoruz.

Sisplatin ototoksite kitimiz Sağlık Bakanlığından onay aldı. Yurt içi ve yurt dışına siparişlerimizi gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda laboratuvarımızda moleküler biyoloji ve genetik gibi ilgili alanlarda eğitim alan öğrencilere staj imkanı, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ise araştırma ortamı sağlıyoruz. Firmamız bünyesinde farklı teknikleri kapsayan kurslar ve eğitimler de düzenliyoruz. Farkındalık oluşturarak yeni girişimcilere ve araştırmacılara destek olabilmeyi hedefliyoruz. Yurt dışı ihracatında ilk etapta komşu ülkelerden başlamak istiyoruz.”

Kanser hastalarının genetik yapılarına göre ürettikleri kişisel kitlerin ticarileştiğinin altını çizen İsmail Musab Gülaçar ise sisplatinin bir kemoterapi ilacı olduğunu dile getirdi. Özellikle pediatrik kanserlerde, yani çocuk kanser hastalıklarında solid tümörlere yönelik kullanılan bir ilaç olduğunu vurgulayan Gülaçar,”Bireye özgü kullanımında daha etkili bir tedavi için yönlendirme amacıyla mutasyon tarama kiti geliştirdik. Ürünümüz ticarileşti. Şu an pazarda yerini aldı. İlk hedefimiz yurt içindeki tüm kamu ve özel hastanelerde bu kitin kullanılmasıdır. Bunun haricinde yurt dışında ilk etapta Orta Doğu, Afrika ve Doğu Avrupa ülkelerine ulaşmayı hedefliyoruz. Siparişlerimizi aldık. Yurt içi ve dışına ilk satışlarımızı gerçekleştirdik.’’ dedi.

TEDAVİ GÖREN ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ!

Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezindeki doktorlara da ürünlerini tanıttıklarını söyleyen Gülaçar, burada sisplatin tedavisi gören çocukların 1 yıl boyunca bu kitlerden ücretsiz faydalanacağı müjdesini verdi. Yurt içinde bazı hastanelerden sipariş almaya başladıklarını belirten Gülaçar, sözlerini şöyle sonlandırdı:”Yurt dışı ihracatında ilk etapta komşu ülkelerden başlamak istiyoruz. İlk yurt dışı siparişimizi komşu ülke Irak’tan aldık. Irak’a yakın zamanda kitlerimizi göndereceğiz. Azerbaycan, Irak, İran daha sonrasında da Orta Doğu coğrafyasının tamamında, körfez ülkelerinde ürünlerimizi pazarlamayı hedefliyoruz. Afrika bizim için yeni bir pazar. Afrika ülkelerine de kitimizi satmayı düşünüyoruz. Yıl içerisinde katıldığımız fuarlar oldu. Özellikle Dubai fuarı bizim için önemlidir. Fuarlarda ürünümüzü tüm dünyaya tanıtacağız.’’

reklam