reklam
reklam
hava 21° Güneşli
DOLAR 27,5707 % % 0.49
EURO 28,9942 % % 0.74
GRAM ALTIN 1.615,60 % % 0,22
ÇEYREK A. 2.641,50 % % 0,22
BITCOIN 768.045 % 0.53
reklam
Google News

İstanbul’da Hava Kirliliği Ciddi Oranda Azaldı

Son Güncelleme :

16 Nisan 2021 - 12:38

/ 29 views kez okundu.
reklam
İstanbul’da Hava Kirliliği Ciddi Oranda Azaldı
reklam

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, koronavirüs salgınının birinci senesinde hava kirliliği önceki seneye oranla yüzde 10 azaldığı gözlemlendi.

İstanbul'da Hava Kirliliği Yüzde 10 Azaldı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros başkanlığında, öğrencileri tarafından koronavirüs salgınının birinci yılında, hava kirliliği oranı üzerine araştırma yapıldı. Bu kapsamda, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonlarındaki azotdioksit (NO2) hava kirliliği oranı incelendi.

Sonuçlara göre, İstanbul’da hava kirliliği oranı salgının birinci yılında, önceki yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 10 azaldı.Aynı döneme göre, kentte hava kirliliği sadece Esenler’de yüzde 1 artış gösterdi. Kentte bir yıl öncesine göre hava kirliliğinin en fazla azaldığı ilçelerin başında yüzde 24 ile Esenyurt yer alırken, bunu yüzde 21 ile Başakşehir, yüzde 18 ile Ümraniye ve yüzde 15 ile Fatih izledi.

‘HAVA KİRLİLİĞİ BİRÇOK HASTALIĞI DA OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR’

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, hava kirliliğinin sanayileşmeye birlikte insanlığın önündeki en büyük tehlikelerden biri olduğunu söyledi. Dünyada her sene 7 milyon insanın hava kirliliğinden dolayı hayatını kaybettiğini belirten Toros, ‘Hava kirliliği birçok hastalığı da olumsuz yönde etkiliyor’ dedi. Toros, koronavirüs salgınının yayılmasının engellenmesi için alınan tedbirleri hatırlatarak, şunları kaydetti:

‘HAVA KİRLİLİĞİ EN FAZLA ESENYURT VE BAŞAKŞEHİR’DE AZALDI’

‘İnsanların etkinliğinin azalması tüm dünyada hava kirliliğini azalttı. İTÜ olarak koronavirüs salgınının birinci yılında hava kirliliği oranını bir önceki yıla göre değerlendirdik. İstanbul’daki istasyonların azotdioksit değerlerine baktık. Ölçüm değerlerine göre İstanbul’da koronavirüs salgınının birinci yılında hava kirliliği oranı bir önceki yıla göre en fazla Esenyurt ve Başakşehir’de azaldı. Hava kirliliği oranı sadece Esenler’de arttı. Hava kirliliğinin azalması atmosfere karbon salınımını azalttı ve küresel iklim değişikliğinin azalması yönünde önemli bir katkı sağlamış oldu. Hava kirliliğinin azaltılması için kaynakların verimli kullanılması ve israfa son verilmesi son derece önemlidir.’

reklam