Sun Gazetesi

İNSANLARIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU

Reklam
İNSANLARIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU
1 views
17 Kasım 2021 - 18:51
Reklam

Dünyanın her yerinde uygulanan evden çıkma yasakları, önlem için alınan karantinalar ve 15 aydır süren sosyal mesafe önlemlerinin ardından kurallar gevşetildi. Bu durum yeni bir psikolojik problem olan ‘Mağara Sendromu’nu beraberinde getirdi. Peki mağara Sendromu nedir? Mağara sendromu kimlerde gözükür? Mağara sendromunun çaresi var mı? İşte mağara sendromu hakkındaki tüm detaylar haberimizde…

Yapılan araştırmalara göre dünyanın her yerinden yüksek oranda insan yeni bir psikolojik sorunla tanıştı. 2020 yılından beri uygulanan kısıtlamalardan sonra bazı insanlarda dünyaya çıkma korkusu oluştu.

Bu yıl mart ayında American Psychological Association tarafından yayınlanan rapora göre insanların salgın sona erdikten sonra yüz yüze etkileşime uyum sağlama konusunda rahatsız hissedeeklerini düşünüyor. Bu duygunun özellikle siyahi ve hispanik insanlarda daha güçlü seyrettiği ortaya çıktı. Öte yandan insanların yüzde 46’sı sosyal hayatta kendilerini rahat hissetmediğini söyledi.

Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nden psikiyatrist Profesör Steven Taylor’ın makalesine göre insanların pandemi döneminde aşırı sosyal izolasyonda kaldığı için agorafobi benzeri bir olay olan hikikomori yükselişe geçecek. Taylor şöyle diyor:

‘Sağlık endişesi taşıyan insanlar dış dünyadan bulaşan bir koronavirüsten apartmanlarının veya evlerinin güvenliğine çekilirken, Kovid-19’un hikikomori’nin yaygınlığını artırması muhtemeldir. Teknolojideki ilerlemeler, insanların evlerine çekilmelerini giderek daha kolay hale getirdi. Kovid-19’dan önce bile, insanların giderek daha fazla evden çalışmaya, sinemaya gitmek yerine evde film izlemeye, mağazalara gitmek yerine çevrimiçi alışveriş yapmaya ve restoranlara gitmek yerine eve teslim yemek hizmetlerini kullanmaya eğilimleri vardı.’

Yapılan başka bir çalışmada ise pandeminin ilk senesinde psikolojisi bozulan insanların sayısı araştırıldı. Çalışmaya katılanların yüzde 27’sinden fazlasının, Nisan 2020’nin sonlarında klinik olarak önemli kabul edilen bir ruhsal çöküş yaşadığı öğrenildi. Salgından önce ise bu oran yüzde 19’du.

İnsanların büyük bir kısmı ise Kovid-19’dan endişelenmekle kalmadı, iş güvencesizliğinin artması, sosyoekonomik eşitsizliğin artması ve sağlık hizmetlerine erişimin azalması gibi sorunlarla da mücadele etti. ?

Kovid-19 salgını döneminde bilinçaltımız bize ‘kendini koru’ mesajı verdi. Kısıtlamaların kalktığı yeni dönemde ise bu etkinin geçmesi bekleniyor. Salgının etkisi geçtiği bu dönemde kaygılar azalmıyorsa psikolojik olarak destek almak iyi seçeneklerden biri.

Reklam
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Holzentsorgung Berlin

%d blogcu bunu beğendi: