DOLAR 32,1766 -0.03%
EURO 34,8250 -0.15%
ALTIN 2.413,48-1,95
BITCOIN 2162596-3.7336%
Denizli
21°

AÇIK

03:40

SABAHA KALAN SÜRE

İbrahim Sun’dan Sarayköy JES patlaması değerlendirmesi

İbrahim Sun’dan Sarayköy JES patlaması değerlendirmesi

Sarayköy'deki JES patlamasıyla ilgili Dünya Basın Konseyi Derneği Genel Başkanı İbrahim Sun, konunun yıkıcı değil yapıcı bir dil ile ele alınması gerektiğini belirtti. Sarayköy'de petrol ve doğalgaz göstergesi taşların bulunduğunu dile getirdi.

ABONE OL
13 Mayıs 2024 21:12
İbrahim Sun’dan Sarayköy JES patlaması değerlendirmesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sarayköy’deki JES patlamasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Dünya Basın Konseyi Derneği Genel Başkanı İbrahim Sun, patlamayla ilgili konunun yıkıcı değil yapıcı bir dil ile ele alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca geçtiğimiz sayımızda yörenin önde gelen değerli taş ve maden arayıcısı Metin Uysal, dünyada doğalgaz, petrol göstergesi olarak bilinen Menilit Opal’ini Sarayköy’de bulduğunu, bu taşın önemli bir gelişme olduğunu, bu taş nedeniyle Sarayköy’de petrol ve doğalgaz olabileceğini belirtmişti. Uysal’ın bu açıklamaları üzerine de Dünya Basın Konseyi Derneği Genel Başkanı İbrahim Sun,“Metin Uysal’ın çalışmaları dikkate alınıp araştırılmalıdır. Sarayköy büyük bir zenginliğe sahiptir”dedi.

HER BİR GELİŞMEYE “ÇEVRE KATLİAMI“ DİYE YAKLAŞMAK HATADIR!

Açıklamasının başında yaşanılan JES kuyu patlamasından dolayı üzüntülerini dile getiren İbrahim Sun, kuyunun halk ve çevre sağlığı için kapatılması düşüncesinden daha çok kontrol altına alınması gerektiğini ancak eleştirilen yapıcı olması gerektiğini vurguladı.

İbrahim Sun şunları dile getirdi:” Sarayköy’de yaşanılan JES kuyu patlaması sonucu açığa çıkan gaz ve gürültüden dolayı çok üzgünüm. Elbette her bir vatandaş gibi bende bu facianın biran önce son bulmasını istiyorum. Ancak Türkiye’yi geliştirecek her önemli adımı yıkıcı bir eleştiriyle karşı çıkmakta yanlıştır. Evet bir kaza yaşanmıştır. Ancak çayımızı içtiğimiz bardaktan, kahve fincanına kadar, izlediğimiz televizyondan, çatal bıçağa kadar kullandığımız her şey yer altı zenginlerinin çıkartılıp işlenmesiyle oluşuyor. Dolayısıyla kullandığımız herşey çevrenin tahrip edilmesiyle oluşuyor. Başka türlü kullandığımız hiç bir ürünü zaten kullanamayız.Şahsım adına JES’leri böyle değerlendiriyorum. Türkiye’de ve Sarayköy’de bir zenginlik varsa değerlendirilmelidir. Zenginlikler ekonomiye kazandırılmalıdır. Her bir gelişmeye “çevre katliamı”diye yaklaşmak yanlıştır. Kuyunun kapatılmasını değil, kontrol altına alınarak ekonomiye kazandırılmasını istiyorum”ifadelerini kullandı.

DÜNYA’DA VE TÜRKİYE’DE BENZERİ KAZALAR YAŞANDI
KAYMAKAM VE BAŞKANI HEDEFE KOYMAK HATADIR

Sarayköy Kaymakamı Celalettin Cantürk ve Belediye Başkanı Mehmet Salih Konya’nın sürecin takipçisi olduklarına dair açıklamada bulunduklarını altını çizen İbrahim Sun, “Eleştirilerimiz yıkıcı değil, yapıcı ve çözüm odaklı olmalıdır” şeklinde konuştu.

İbrahim Sun Türkiye’de ve dünyada buna benzer kazaların yaşandığını belirterek” Geçmişte Türkiye’de ve dünyada buna benzer kazalar olmuştur. Bu kazalar maalesef hayatımızı daha modern yaşayabilmek ve dışa bağımlılığı azaltmak adına doğaya karşı vermiş olduğumuz bir bedeldir. Elbette yapılan hatalar masaya yatırılmalı ve tartışılmalıdır ancak bu tartışmalar yıkıcı değil, yapıcı ve çözüm odaklı olmalıdır. Gerek Sarayköy Kaymakamı Sayın Celalettin Cantürk, gerekse de Sarayköy Belediye Başkanı Mehmet Salih Konya konuyla ilgili açıklamada bulunmuşlar sürecin takipçisi olduklarını belirtmişlerdir. İkisinin de bu süreci en az tahriple atlatmak için canla başla çalıştıklarında eminim. Diğer taraftan İkisi de halk tarafından sevilen insanlardır. Çıkan gaz varsa onlarında çocukları vardır. Bu insanları hedefe koymak yanlıştır. Sorumluları başka yerlerde aramalıyız.”ifadelerini kullandı.

HALKIMIZIN SORUNLARINI DİLE GETİRECEĞİZ ANCAK DEVLETİMİZİ DE DÜŞÜNMEK DURUMUNDAYIZ

Gazeteciliğin teme değerlerinden en önemlisi halkın yanında olduğunu belirten İbrahim Sun ”Ancak bu temel değerler içerisinde devletimizin yanında da olmak gerekmektedir”dedi.

İbrahim Sun şunları söyledi:
“ Gazeteciliğin temel değeri halkın yanında olup, onların sorunlarını dile getirmektir. Elbette basın sektörü olarak halkımızın sorunlarını dile getirdik ve dile getireceğiz. Onlara mikrofon uzatıp düşüncelerini alacağız.. Sarayköy’de yaşanılanları elbette dile getireceğiz. Çünkü bu ilçenin çocuklarıyız.Ancak unutulmaması gereken halkımızın yanında olduğumuz gibi devletimizin yanında da olmak durumdayız. Daha rahat bir hayat yaşamak istiyorsak bedelini ödüyoruz.

Bizler bu mesleği öğrenirken Hasan Tahsinleri örnek alarak vatanımızın çıkarlarını düşünerek bu mesleğe atıldık. Devletimizin çıkarlarını düşünmek temel ilkemiz. Atalarımız nasıl Kurtuluş Savaşı’nı nasıl basın ve propaganda çalışması yapıp kazandıysa bizde bir basın mensubu olarak devletimizin ilerlemesine engel olacak uygulamalardan kaçınmamız gerekir.”dedi.

SEFERBERLİK SARAYKÖY’DEN BAŞLAMALIDIR

Açıklamasında Sarayköy ile ilgili gelişmeleri farklı bir noktaya da çekmek istediğini belirten İbrahim Sun, Türkiye’nin büyük bir yeraltı zenginliğine sahip olduğunu, fakat bu durumun bilinmediğini, yörenin önde gelen değerli taş ve maden arayıcısı Metin Uysal’ın açıklamalarının dikkate alınması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’de yeraltı zenginlikleri konusunda seferberlik ilan edilmesi gerektiğini vurgulayan İbrahim Sun,” Bu seferberlik Sarayköy’den başlamalıdır. Nasıl Sarayköy geçmişte Kuvay-i Milliye seferberliğinin ilk başladığı yerlerden biri olduysa yaşadığımız bu kaza bir neden olmalı Sarayköy yeraltı zenginliklerinin değerlendirilmesi noktasında örnek olmalıdır.”dedi.

İbrahim Sun açıklamasının sonlarında şu açıklamada bulundu:

Geçtiğimiz sayımızda yörenin önde gelen değerli taş ve maden arayıcısı Metin Uysal’ın açıklamalarını yer vermiştik. Uysal açıklamasında Osmanlı Devleti zamanında Sarayköy’de Tırkaz ve Kumluca köylerinde tarihi örnekler vererek petrol çıkartıldığını duyurmuştu. Arkasından ise; dünyada çok az yerde bulunan ve petrol-doğalgaz göstergesi olarak bilinen Menilit Opal’inden binlerce adet Sarayköy’de bulduğunu söylemişti.

Kendi adıma Metin Uysal’ın bu açıklamasının doğruluğuna inanıyorum. Ülkemiz ve Sarayköy yeraltı zenginlikler bakımından gerçekten çok zengin. Fakat bu zenginliklerimiz bilinmiyor. Altın madeninde nasıl geçmişte yıllarca “Türkiye’de yok” denilip bizlere yalan anlatıldıysa,gerçekte son 10-15 yılda Türkiye’nin altın zengini ortaya çıktıysa aynı altında yapılan yalanın diğer yeraltı zenginliklerimizde uygulandığını düşünüyorum.

Bu nedenle Metin Uysal’ın açıklamalarını çok önem veriyorum. Sarayköy, Uysal’ın bu açıklamalarına önem vermelidir. İlgili kurum ve kişiler kendisinin görüşlerini alıp araştırmalıdır.

Evet bir kaza yaşadık. Fakat ‘şer’ denilen kazanın’ hayra’ dönüşmesini sağlayabiliriz. Türkiye, yeraltı zenginlikleri bakımından bir seferberlik başlatmalıdır. Bu seferberliği de Sarayköy’den başlatmalıyız.

Nasıl atalarımız geçmişte Kuvay-i Milliye seferberliğini Sarayköy’den başlatıp tüm yurda yaydıysa bugünde yeraltı zenginliklerimizin halkın yararına ekonomiye kazandırılmasına seferber olmalıyız.”diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.