reklam
reklam
hava 28° Orta
DOLAR 27,1479 % % 0.08
EURO 29,0073 % % 0.11
GRAM ALTIN 1.680,29 % % 0,34
ÇEYREK A. 2.747,28 % % 0,34
BITCOIN 729.123 % 0.258
reklam
Google News

HES Kodunda Yapılan Sahtekarlıklar

Son Güncelleme :

09 Nisan 2021 - 14:19

/ 172 views kez okundu.
reklam
HES Kodunda Yapılan Sahtekarlıklar
reklam

Koronavirüs salgınıyla mücadelede Sağlık Bakanlığı tarafından bilgilendirilmek, salgın hastalık ile ilgili yaşanabilecek riskleri ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilen önemli uygulamalardan biri olan HES kodunda yapılan sahtekarlıklar güvenlik riski taşıyor.

 

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları geçtiğimiz her gün yükseliyor. Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı son verilere göre günlük vaka sayıları 50 bini aştı. Uzmanlar, son zamanlarda vaka ve vefat sayılarındaki artışın nedeninin HES kodu sahtekarlığı olduğunu bildirdi. Özellikle AVM ve restoranlarda görevlilerin HES kodlarını dikkatsiz denetlemesi HES kodu sahtekarlığının artmasına sebep oluyor. Koronavirüs testi pozitif çıkan ve karantinada olması gereken kişiler bu kodları ya negatif bir tanıdıklarından ya da sosyal medyada HES kodunu paylaşan birilerinden ekran görüntüsü alarak kaydediyor. Çektikleri bu ekran görüntüsü ile korona testi pozitif olmasına rağmen istediği yere rahat bir şekilde girip çıkabiliyor.

‘İNSANLAR KENDİLERİNİ RİSKE ATTIKLARI GİBİ ÇEVRELERİNİ DE RİSKE ATIYOR’

Pozitif ya da temaslı kişilerin kalabalık olan birçok yere girdiğini söyleyen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık, ‘Koronavirüs pandemisinin etkisiyle birlikte artık sosyal mesafe ve sosyal izolasyon kuralları giderek artmaya başladı. Bu süreçte Hayat Eve Sığar uygulaması içerisinde bulunan kodu kullanarak kişilerin risk durumu belirlenmiş oluyor. Ancak bu dönemde toplum sağlığını riske atan kişilerinde olduğunu söyleyebilmek mümkün. Son zamanlarda bazı pozitif ya da temaslı kişiler negatif bir kişinin HES kodu ya da HES kodunun ekran görüntüsü ile istediği yere girebiliyor. Mesela AVM girişlerinde genellikle çok sıra olduğu için güvenlik görevlileri bu HES kodlarına hızlıca bakıp o kişileri içeri alıyor. Bu noktada bu insanlar kendilerini riske attıkları gibi çevrelerini de riske atıyor’ dedi.

VAKALARDAKİ ARTIŞIN SEBEBİ HES KODU DOLANDIRICILIĞI

Başkasının HES koduyla gezmesinin insanları ölüme sürüklemek olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kırık, ‘Birisi bir restoran ya da AVM’ye başkasının HES koduyla girdiği zaman bulunduğu ortamdaki herkesi pozitif yapma ihtimali artıyor. Son zamanlarda vaka ve vefat sayılarındaki artışın sebeplerinden birinin de HES kodu dolandırıcılığı olduğunu söyleyebilirim’ diye konuştu.

Doç. Dr. Kırık, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

‘AVM ve restoran çalışanları HES koduna baktıktan ve risksiz yazısını gördükten sonra vatandaşları içeri almalı. Aynı zamanda burada görevlinin yapması gereken şey HES kodu ile birlikte kişinin adını ve soyadını kontrol etmesi. Vatandaşlar ise bu kimlik kontrolün esnasında T.C. kimlik numaralarını elleriyle kapatarak gösterebilir.

HES KODUNUZ SİZE AİTTİR VE BİRİCİKTİR

Kodlarını gömlek ve tişörtlerinin üzerine bastıran bile var. Sosyal medyada HES kodunu paylaşmış bir kişinin HES kodunu alarak çok rahat bir şekilde AVM ve restoranlara girilebilir. HES kodları bizim kişisel verilerimiz kapsamında yer alıyor. Çünkü HES kodunuz size aittir ve biriciktir. Dolayısıyla bu kodların internet ortamında fütursuzca gelişigüzel bir şekilde paylaşılması kesinlikle yanlıştır.

‘BAŞKASININ HES KODUYLA AVM’YE GİRMEK İSTEYENLER OLUYOR’

HES kodu sorgulama mecburi hale geldi. Biz de elimizdeki telefonlarla Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinde HES kodu sorgulaması yapıyoruz. Bazen riskli kişilerde AVM’ye girmek isteyebiliyor. Bizler de hemen duruma müdahale ediyoruz. Başkasının HES koduyla girmek isteyenler de zaman zaman oluyor. O sırada kodu okuttuğumuzda çıkan harflerle kişinin söylediği ismi kıyaslıyoruz. Kişinin söylediği isim ile ekrandaki harfler tutuyorsa AVM’ye alıyoruz. Ancak uyuşmadığı zaman içeriye almıyoruz.

‘KİMLİK SORMA YETKİMİZ YOK’

Birinci aşama HES kodu sorgulama. İkinci aşama barkod kodu ile sorgulama. Üçüncü aşama ise uygulama üzerinde risksiz yazısını görüp içeri alma şeklinde oluyor. HES koduyla giren kişilere güvenlik görevlisi arkadaşlarımız mümkün olduğunca adlarını ve soyadlarını soruyor. Ancak başkasının HES koduyla AVM’ye girmek isteyen kişi kendisinde bulunan HES kodu sahibinin ismini söyleyebilir. O esnada başka bir uygulama gerçekleştiremiyoruz. Bizim vatandaşlara kimlik sorma gibi bir yetkimiz yok. Böyle bir yetkimiz olmadığı içinde kişiler başkasının HES koduyla AVM’ye girmiş oluyor.

‘HAYAT EVE SIĞAR’ UYGULAMASI KULLANILIRSA BEKLEME OLMAZ

Hayat Eve Sığar’ uygulamasını herkes kullanırsa biz de burada insanları bekletmemiş oluruz. AVM önlerinde de sıra olmamış olur. Genelde vatandaşlar ekran görüntüsü ya da bir kâğıda HES kodlarını yazarak geliyor. Herkes uygulamayı kullanırsa sahte HES kodu kullananları bir nebze önlemiş oluruz.

reklam