reklam
reklam
hava 21° Güneşli
DOLAR 27,5698 % % 0.48
EURO 28,9450 % % 0.55
GRAM ALTIN 1.615,91 % % 0,24
ÇEYREK A. 2.642,01 % % 0,24
BITCOIN 765.424 % 0.144
reklam
Google News

Her Türlü Tedbirler Alındı

Son Güncelleme :

23 Temmuz 2020 - 9:20

/ 9 views kez okundu.
reklam
Her Türlü Tedbirler Alındı
reklam

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yaklaşan Kurban bayramı nedeniyle vatandaşlarımız dini vecibelerini yerine getirirken; sağlıklı hayvan almalarını sağlamak, artan hayvan hareketleri nedeniyle hastalıkların yayılmasını engellemek için bir takım tedbirler alınmıştır.

30.06.2020 tarihinde İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu toplanarak alınacak tedbirler görüşülmüştür. Bu çerçevede; İl Müdürlüğümüz ile Emniyet ve Jandarma Teşkilatının koordineli çalışmalarıyla yol kontrolleri yapılarak belgesiz ve sağlıksız hayvanların ilimize girişi önlenmektedir. İlçe Müdürlüklerinde kurban bayramı süresince nöbetçi Veteriner Hekim görevlendirmeleri yapılmıştır. Denizli merkezde hayvan pazarı olarak Denizli Ticaret Borsasının işlettiği Canlı Hayvan Borsasında her türlü idari ve fenni tedbirlerin alınması sağlanmıştır. Kurbanlık satış yerleri İl Müdürlüğümüz Veteriner Hekimlerince denetlenerek belge ve sağlık kontrolleri yapılmaktadır.

Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarını alırken; öncelikle ruhsatlı ve Veteriner Hekim kontrolünün olduğu yerlerden almaya ve İl içinden gelen sığır cinsi büyükbaş hayvanlarda kulak küpesi ve pasaport, küçükbaş hayvanlarda kulak küpesi ve nakil belgesi; il dışından sevk edilen tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için Veteriner Sağlık Raporlarının olmasına dikkat etmeli, çok zayıf, bakışları donuk, tüyleri karışık ve mat olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, çevreye karşı tepkili veya çok duyarsız, gebe veya yeni doğum yapmış, çok genç ve gelişimini tamamlamamış hayvanlar ile damızlık değeri yüksek dişi hayvanları kurbanlık olarak seçmemeye özen gösterilmelidir. Ayrıca vatandaşlarımız kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaş bilgilerini Bakanlığımızca geliştirilen“Haysag“isimli mobil uygulamadan da küpe numarası ile sorgulayabilirler.

Kurban kesimleri ehil kişiler tarafından kurban hizmetleri komisyonunun izin verdiği yerlerde yapılmalı, kesimlerde hayvan refahı ilkelerine göre hareket edilerek kesim işlemi hayvana eziyet edilmeden tamamlanmalıdır. Temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edilmeli, iç organlar karkasa bulaşmadan çıkarılmalı, kanın çok iyi akıtılması sağlanmalıdır.

Kesim öncesi ya da sırasında hastalık şüphesi bulgularının görülmesi halinde mutlaka Veteriner Hekim tarafından muayene yapılması sağlanmalıdır. Kurban kesim yerlerinde kesilen hayvan küçükbaş ise kulak küpeleri, büyükbaş ise kulak küpeleri ile birlikte pasaportları kesim sırasında görevlilere teslim edilmeli, kendi kesimlerini yapan vatandaşlarımız ise belge ve kulak küpelerini muhtarlıklara, Belediyelere veya il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine teslim etmelidir.

Kurbanlık etler parçalar halinde temiz kaplara konulmalı, güneş görmeyen serin bir yerde 5-6 saati geçmeyecek bir süre dinlendirilip etin soğuması sağlanarak buzdolabında muhafaza edilmelidir. Isısı düşürülmeden buzdolabına konulan etlerde kokuşma ve yeşillenme olacaktır. Bu etlerin tüketilmesi uygun değildir.

Tüm dünyada ve ülkemizde etkili olan COVİD-19 hastalığına karşı Bakanlığımız COVİD-19 Bilim Komisyonu tavsiyeleri doğrultusunda hazırlanan “Kurban Satış ve Kesim Yerlerinde Alınması Gereken Tedbirler“ kapsamında Pazar yerlerine maskesiz girişe izin verilmemesi, girişte ve pazarın muhtelif yerlerinde el dezenfektanlarının konulması ve ateş ölçümü için gerekli hazırlıkların yapılması, Ayrıca kurban kesim yerlerinde randevulu kesim yapılması gerektiği, yapılacak olan kesimlerin bayramın 3 gününe eşit sayıda paylaştırılarak yoğunluğun azaltılması, kurban kesim ve parçalama sırasında mümkün olan en az kişi sayısı göz önünde bulundurularak sosyal mesafe korunmalıdır.

reklam