reklam
reklam
hava 32° Orta
DOLAR 27,2371 % % 0.11
EURO 28,9103 % % -0.03
GRAM ALTIN 1.681,83 % % 0,43
ÇEYREK A. 2.749,79 % % 0,44
BITCOIN 726.005 % 0.574
reklam
Google News

Görüşmelerde Türkiye ele alındı

Son Güncelleme :

25 Mart 2021 - 8:22

/ 20 views kez okundu.
reklam
Görüşmelerde Türkiye ele alındı
reklam

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının ardından bir araya geldi. Görüşme sonrasında ikili adına ortak basın açıklaması yayınlanarak ele alınan konular hakkında bilgi verildi.

DOĞU AKDENİZ’DE GERGİNLİĞİN AZALTILMASI İÇİN EL ELE ÇALIŞACAĞIZ 

Görüşmeden sonra yayınlanan ortak basın bildirisinde görüşmede Türkiye’nin de ele alındığı bildirildi. Bildiride, ”Yüksek Temsilci Borrell ve Bakan Blinken, AB ve ABD’nin Doğu Akdeniz’de istikrarlı ve güvenli bir ortamda stratejik çıkarları olduğunu ve gerginliğin azaltılması için el ele çalışacaklarını doğruladı. Hem ABD hem de AB, Türkiye ile hukukun üstünlüğü ve temel haklara saygı ile desteklenen işbirliğine dayalı ve karşılıklı yarar sağlayan bir ilişkinin geliştirilmesiyle ilgilenmektedir.”

RUSYA’YA KARŞI KOORDİNELİ HAREKET

Bildiride, ”Yüksek Temsilci Borrell ve Bakan Blinken, Rusya’nın Ukrayna ve Gürcistan’a karşı devam eden saldırganlığı da dahil olmak üzere zorlu davranışını koordineli bir şekilde daha fazla ele alma kararlılıklarını belirttiler.” Bildiride ayrıca, her iki tarafın da Rusya’yı çatışmacı yaklaşımlardan vazgeçirmeye teşvik etmeye hazır oldukları açıklandı.

ÇİN KONUSUNDA BİRLİKTE HAREKET EDECEKLER 

Borrell, ”ABD ile AB olarak Çin konusunda karşılıklılık gibi konularda üst düzey yetkili ve uzman düzeyinde toplantılara devam etme kararı aldık. Ekonomik meseleler, insan hakları, güvenlik, çok taraflılık ve iklim değişikliği gibi Çin ile yapıcı ilişki alanlarında çalışacağız. Burada Avrupa’da söylediğimiz gibi, Çin’in bir ortak ve sistemli bir rakip olarak rolünün bir değerlendirmesini paylaşıyoruz” dedi.

 

reklam