reklam
reklam
hava 16° Yağmur
DOLAR 20,0976 % % 0.64
EURO 21,6032 % % 0.91
GRAM ALTIN 1.255,84 % % 0,47
ÇEYREK A. 2.053,30 % % 0,47
BITCOIN 27.684,11 % 1.299
reklam
Google News

Fizyoterapinin Önemi Ele Alındı

Son Güncelleme :

15 Eylül 2021 - 13:15

/ 21 views kez okundu.
reklam
Fizyoterapinin Önemi Ele Alındı
reklam

Pamukkale Üniversitesi’nde “8 Eylül Fizyoterapistler Günü”, PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu tarafından gerçekleştirilen “COVID-19’da Fizyoterapi ve Rehabilitasyon” adlı sempozyum ile kutlandı.

Pamukkale Üniversitesi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde pandemi tedbirleri kuralları çerçevesinde sınırlı sayıda katılım ile gerçekleştirilen sempozyuma Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan başta olmak üzere Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak Ali Değirmenci, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Kitiş, İyi Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan sempozyum protokolün açılış konuşmaları ile devam etti.

İlk olarak söz alan PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Kitiş yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Bugün toplanmamıza vesile olan 8 Eylül, Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu tarafından 1996 yılında ‘Dünya Fizyoterapi Günü’ (World Physical Therapy Day) olarak kabul etmiştir. WCPT halen, Dünya Sağlık Teşkilatı, Birleşmiş Milletler, Uluslararası Yaşlılık Enstitüsü, UNİCEF gibi uluslararası birçok kurum ve kuruluşlarla toplum sağlığı ile ilgili ortak projeler yürütmekte, aktif ve sağlıklı yaşlanma,  osteoartrit, osteoporoz, diyabet ve obezite gibi kronik hastalıklardan korunma ve tedavileri konusunda politika yapıcılarla birlikte çalışabilmektedirler. Biz de 1995 yılında Pamukkale Üniversitesi bünyesinde vermeye başladığımız Fizyoterapi eğitimiyle mesleğinde donanımlı, temel ahlak ve tıp etiğine sıkı sıkıya bağlı, mesleki bilgi ve uygulamalarını başarı ile icra eden fizyoterapistler yetiştirdik ve bu görevimize devam ediyoruz. Bu yılki programımızda da tüm dünyayı amansız bir şekilde etkileyen COVID-19 pandemisinde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon uygulamalarını bilimsel bir platformda konunun uzmanları ile tartışmak istedik.  Sempozyumumuza verdikleri desteklerinden dolayı sayın Rektörümüze, bilimsel katkıları için tüm konuşmacı öğretim üyelerine, Yüksekokulumuz düzenleme komitesi üyelerine, idari personel ve Halkla İlişkiler Birimi’ne teşekkürlerimi sunar, başarılı bir sempozyum geçmesini dilerim. Hayatlara umut olan, bilgi, emek, sabır ve azimle yaşama yıllar ve anlam katan, COVID-19 pandemi sürecinde hasta olan ve hayatını kaybeden meslektaşlarımızı rahmet ve şükranla anıyor, tüm meslektaşlarımızın ve öğrencilerimizin Dünya Fizyoterapistler Günü’nü kutluyorum.”

Rektör Kutluhan: “Denizli, Dünyada fizik tedavi alanında bir destinasyon olacak”

Törende gerçekleştirdiği konuşmada Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, bu sempozyumun pandeminin başından itibaren pandemi ile mücadelede neler yapıldığının muhakemesi ve bundan sonra neler yapılması gerektiğinin ele alınması adına önemli olduğuna dikkat çekti. Sempozyumun hem bilime hem de insanlığa hayırlı olmasını diledi. Bir ülkenin rehabilitasyon imkanlarının, o ülkenin gelişmişlik seviyesinin anlaşılmasında önemli bir etken olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Kutluhan, “Bizim rehabilitasyona önem vermemiz, gelişmişliğe, modernliğe ve insana önem vermemiz anlamına gelmektedir. Rehabilitasyon o kadar önemli ki bir ameliyat sonrasında hastanın rehabilitasyon sürecinin ardından sağlığına kavuşması son derece mutluluk veren bir şeydir. Biz, rehabilitasyona önem veriyoruz. Rektörlüğe geldiğim bir yıllık süreçte en önem verdiğim konulardan bir tanesi fizik tedavi ve rehabilitasyondur. Bunun için, gelecek yıl açılmasını beklediğimiz Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon binamızın bitmesi için elimizden gelen tüm gayreti gösterdik. Denizli,  gerek yaşlı nüfusu gerekse sağlık turizmi gereği rehabilitasyona muhtaç bir şehir. Denizli, Dünyada fizik tedavi alanında bir destinasyon olacak. Fizyoterapi alanında ikinci önemli çalışmamız ise yüksekokulumuzu fakülteye dönüştürmek. Bu konuda bizler elimizden gelen tüm gayretleri gösterdik. Ankara’dan güzel haberler bekliyoruz. Denizli’de fizyoterapiye gösterilen önem diğer illere de örnek olacaktır.” şeklinde konuştu.

reklam