reklam
reklam
hava 16° Yağmur
DOLAR 20,0929 % % 0.62
EURO 21,5964 % % 0.9
GRAM ALTIN 1.255,90 % % 0,48
ÇEYREK A. 2.053,39 % % 0,48
BITCOIN 27.569,68 % 1.154
reklam
Google News

Emir Sultan Türbesi Arkeolojik Kazı

Son Güncelleme :

06 Ocak 2022 - 14:27

/ 21 views kez okundu.
reklam
Emir Sultan Türbesi Arkeolojik Kazı
reklam

 

Buldan’ın Yenicekent Mahallesi’nde bulunan ve bölgeyi fetheden Selçuklu komutanlarından birine ait olduğu tahmin edilen Emir Sultan Türbesi’nde arkeolojik kazı çalışmalarına başlandı. Denizli Müze Müdürlüğü’nün kontörlüğünde Buldan Belediyesi tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmalarında 18.yy’a ait 30 adet Müslüman mezarı tespit edildi. arkeolojik kazı çalışmalarına başlandı.

Buldan Belediyesi’nin Denizli Müze Müdürlüğü’nün kontrollüğünde gerçekleştirdiği arkeolojik kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Türbe’nin İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1999 yılında tescillendiğini açıkladı.  Başkan Şevik, uzun yıllar boyunca herhangi bir bakım ve temizlik çalışması yapılmadığı için dış cephesi ve etrafında kalınlığı yer yer 30- 50 santimetreyi bulan toprak birikintisini temizlemek ve türbenin etrafındaki yapı ya da mezar mimarisine yönelik olarak inşa edilen mimari unsurları ortaya çıkarmak amacıyla kazı çalışmalarına başlandığını söyledi.

“TARİHİMİZ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”
14.yüzyıla ait Türbenin çevresindeki kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Başkan Şevik, “Türbe etrafındaki kazı çalışmalarında, 30 adet Müslüman mezarı tespit edildi. 18.yüzyıla ait olan mezarların, kuzeybatı- güneydoğu doğrultulu olup büyük bir kısmı çay taşlarıyla çevrelenmiştir. Mezarların batısında bulunan mezar taşları, yuvarlak, kare, dikdörtgen formlarda olup kireç taşından yapılmış.  Denizli Müze Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmaları devam ediyor. Ben inanıyorum ki, burada elde edeceğimiz arkeolojik bulgularla, türbedeki medfun kimsenin kimliği hakkında da bilgiye ulaşabiliriz. Bu tarihimiz açısından önemli” dedi.

“SELÇUKLU KOMUTANLARINDAN BİRİ OLABİLİR”
Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi ve Türk Ocağı Denizli Şube Başkanı Prof.Dr. Turgut Tok, Buldan

reklam