reklam
reklam
hava 22° Parçalı Bulutlu
DOLAR 20,0115 % % 0.19
EURO 21,3833 % % -0.24
GRAM ALTIN 1.249,93 % % 0,48
ÇEYREK A. 2.043,63 % % 0,48
BITCOIN 27.214,36 % 1.857
reklam
Google News

DÜNYA SÜT GÜNÜ

Son Güncelleme :

10 Haziran 2022 - 17:33

/ 9 views kez okundu.
reklam
DÜNYA SÜT GÜNÜ
reklam

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) almış olduğu bir karar ile sütün önemini vurgulamak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla 1 Haziran tarihi Dünya genelinde “Dünya Süt Günü” olarak kutlanmakta. Sütün beslenme ve insan sağlığı için önemini vurgulamak ve süt sektörünün ekonomik kalkınmaya, çiftçilere olan katkısını hatırlatmak için Dünya Süt Günü Bakanlığımız tarafından her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Dünya Süt Günü etkinlikleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Affan BAŞBUĞ ’un katılımıyla 31 Mayıs’ta Fatih İlkokulu’nda İl Müdürlüğümüz gıda kontrol görevlilerince Dünya Süt Günü ile ilgili sunum yapılarak öğrencilere süt dağıtılarak sütün önemi konusunda bilgi verildi. Ardından Vali Ali Fuat ATİK Gazi İlkokulu öğrencilerinin Dünya Süt Günlerini kutlayarak öğrencilere UHT süt ikramı yaptı.

1 Haziran’ da Vali Ali Fuat ATİK, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ali DEĞİRMENCİ, Pamukkale Belediye Başkanı Avni ÖRKİ, AK Parti İl Başkanı Yücel GÜNGÖR, sektörün önde gelen temsilcileri, birlik başkanları ve geleceğimizin teminatı öğrencilerin katılımıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen organizasyon saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğunun zeybek gösterisinin ardından İl Müdürü Şakir ÇINAR konuşmasında, “Bugün Dünya Süt Günü tüm Dünyada kutlandığı gibi ülkemizde de Tarım Bakanlığı merkezinde kutlanıyor. Dünya Sağlık ve Gıda Örgütü Tarafından 2000 yılından itibaren Dünya Süt Günü kutlanmakta ve bu kutlamalar Tarım Bakanlığı öncülüğünde kurumumuzda yapılmaktadır. Süt Gününün kutlanmasındaki amacımız süt ile ilgili bir farkındalık oluşturulması ve bunula ilgili tüketiminin artması, sağlıklı bir şekilde ulaşılması, ahırdan sofraya giden yolculuğunun gıda güvenliği açısından daha üst seviyelerde yapılmasının merkezi olması amaçlanmaktadır.

Süt malumunuz her yaştaki insan için önemli sadece çocukların beslenmesi değil orta ve ileriki yaşta da çok önem arz eden bir besin unsuru kesinlikle hile ve leke kabul etmeyen nadide bir ürün. Sütteki kalsiyum, protein ve diğer içeriklere baktığımız zaman biz her dönemde ve her yaşta süt içelim ve süt içirelim diyoruz.”dedi.

TKDK Denizli İl Koordinatörlüğü, Denizli Gıda Kontrol Labaratuvar Müdürlüğü, Denizli Et Süt Kurumu kurduğu stantlarla Dünya süt Günü etkinliklerimize destek vermiştir.  Emsan İlkokulu öğrencileri için yoğurt yeme, ip çekme gibi yarışmalar düzenlenerek kazanan öğrencilere hediyeleri verilmiştir. Etkinlikler kapsamında 2 Haziran’da Teras Park AVM’ de UHT süt ve liflet dağıtılmıştır. 3 Haziran’da Denizli Büyükşehir Belediye önünde Dünya Süt Günü ile ilgili liflet ve şapka dağıtılmış, UHT süt ikram edilmiştir.

reklam