reklam
reklam
hava
DOLAR 18,5634 % % -0.11
EURO 18,2902 % % 0.15
GRAM ALTIN 1.014,24 % % 0,04
ÇEYREK A. 1.658,28 % % 0,04
BITCOIN 368.258 % 3.322
SON DAKİKA
reklam
Google News

Dünya bu töreni takip ediyor

Son Güncelleme :

19 Eylül 2022 - 15:58

/ 1 views kez okundu.
reklam
Dünya bu töreni takip ediyor
reklam

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth son yolculuğuna uğurlanıyor!

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth 8 Eylül 2022 tarihinde hayatını kaybetmesinin ardından 19 Eylül’de düzenlenen resmi cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlanıyor. İngiltere’de resmi tatil ilan edilirken dünya basının gözü kulağı Londra’da gerçekleşen cenaze törenine çevrildi. Kraliçe’nin cenaze töreni için İngiliz halkı günler öncesinden sokakları doldurmaya başladı.

İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan monarkı unvanına sahip olan Kraliçe resmi cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlanıyor. Günlerdir Kraliçe’nin naaşı halkın ziyaretine açık olan Westminster Salonu’ndaydı. Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze töreni 19 Eylül’de TSİ 13.00’te (BST 11.00) Westminster Kilisesi’nde başladı. Saatler 13.04’ü gösterdiğinde Kraliçe’nin tabutu, Westminster Salonu’ndan cenaze töreninin yapılacağı Westminster Kilisesi’ne götürüldü. Tabutun geçit töreni sırasında Kraliçe’nin çocukları ve torunları da resmi törende yerlerini aldı.

Töreni buradan izleyebilirsiniz:

ON BİNLERCE İNSAN YOLDA KALDI

Londra’dan Kraliçe Elizabeth’in defnedileceği Windsor’a giden trenler, teknik sorunlar nedeniyle ciddi şekilde kesintiye uğradı ve on binlerce kişi başkentin etrafında dolaşırken toplu taşıma sistemini zorladı.
Great Western Railway, Paddington ile önemli bağlantı noktası Reading arasındaki tüm hatların kapatıldığını ve yolculara Windsor Kalesi kraliyet ikametgahına ev sahipliği yapan Windsor’a alternatif bir rota izlemelerini tavsiye etti.

ASKERİ ÜNİFORMA GİYMEDİLER

2022-09-19T100355Z_970574700_UP1EI9J0RYH1J_RTRMADP_3_BRITAIN-ROYALS-QUEEN

Kraliyet ailesinin skandallarla dolu iki prensi Andrew ve Harry’nin, tören için üniforma giyme izni almış olmalarına rağmen, cenaze için askeri üniformaları yerine takımlarını giymeleri dikkat çekti.
Andrew, merhum sübyancı Jeffrey Epstein ile olan dostluğu yüzünden gözden düştükten sonra annesi tarafından kraliyet görevlerinden ve unvanlarından sıyrılmıştı. Harry ise, Kaliforniya’da yaşamak için kraliyet hayatından ayrıldıktan sonra Majesteleri unvanını kaybetmişti.

DÜNYA LİDERLERİ YERİNİ ALDI

2022-09-19T091439Z_56235545_RC29KW98SQOU_RTRMADP_3_BRITAIN-ROYALS-QUEEN

BBC’de yer alan habere göre Westminster Kilisesi’ndeki devlet törenine 2 bin kişinin katılacağı ifade edildi. Geleneksel olarak kral ve kraliçelere özel olarak hazırlanan törenlerde katı protokol ve askeri geçit uygulamaları devreye sokuluyor. Kraliyet ailesi üyelerinin ön safhalarda yer aldığı cenaze törenine İngiltre Kralı 3. Charles oğlu Galler Prensi William ile birlikte katıldı. Galler Prensesi Kate Middleton ve kızları Prenses Charlotte yine törendeki yerlerini aldı. Presn Harry ise diğer Kraliyet ailesi üyelerinden farklı olarak takım elbisesiyle törendeki yerini aldı.

2022-09-19T100547Z_226311517_RC2AKW9LFMF9_RTRMADP_3_BRITAIN-ROYALS-QUEEN

Kraliçe 2. Elizabeth’in cenazesinde dünya liderleri de katılım gösterdi. ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron da Kilise’deki törene eşiyle birlikte katıldı. İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Brezilya lideri Bolsonaro ve İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da tören için gelen konuklar arasındaki yerini aldı. İngiltere’nin eski başbakanları John Major, Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron, Theresa May ve Boris Johnson da kiliseye giriş yaptı. Eski başbakanların ardından ise kısa süre önce Kraliçe Elizabeth’le görüşen mevcut başbakan Liz Truss tören alanına girdi. Cenazede Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ediyor.

BÖYLE GETİRDİLER

 

Teh Guardian muhabiri Peter Walker Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda Kraliçe’nin cenaze törenine ilişkin ayrınıtıları paylaştı. Gazete yaptığı paylaşımda ilk otobüslerin Westminster Kilisesi’ne geldiğini ve muhtemelen cenazeye katılacak dünya liderlerini taşıdığını bildiriyor. Walker, Twitter hesabından yaptığı paylaşıma “Çok, çok şatafatlı bir okul gezisi gibi” notunu ekledi.

KUTSAL METİNLER OKUNDU

kapak cenaze2

Kraliçe 2. Elizabeth için Londra’nın merkezindeki Westminster Kilisesi’nde düzenlenen cenaze törenini Westminster Kilisesi’nin rahibi David Hoyle yönetiyor. Canterbury Başpiskoposu Justin Welby’un vaazının ardından çeşitli kiliselerden başpiskoposlar da dua etti. Başbakan Liz Truss ve İngiliz Uluslar Topluluğu Genel Sekreteri Patricia Scotland, kutsal metinlerden okumalar yaptı. Başbakan Liz Truss, Kraliçe’nin anısına İncil’den bir pasaj okudu. Pasaj, Yohanna İncili’nden İsa’nın müritlerine cennette bir yer vaat etmesiyle ilgili bir bölüm içeriyordu.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

queen-funeral-052

Kraliçe’nin en küçük çocuğu olan Wessex Kontu Prens Edward, cenaze töreni esnasında gözyaşlarını tutamaz halde görüldü. Wessex Kontesi’nin eşi Sophie’nin de çiftin kraliyet ailesinin diğer kıdemli üyeleriyle birlikte oturduğu ilk sırada gözyaşlarını sildiği fark edildi.

AYRI OTURDU

sıra

Prens Harry ve eşi Meghan Markle, büyükannesinin cenazesinde kraliyet ailesinin arkasında ve bir zamanlar yakın kardeşi olan yeni varis Prens William’dan çok uzakta oturmak zorunda kaldılar. Sürgün edilen çift, Kral III. Charles, Kraliçe Eşi Camilla ve kraliçenin gözden düşmüş ortanca oğlu Prens Andrew da dahil olmak üzere diğer kraliyet mensuplarının arkasında ikinci sıradaydı.

2022-09-19T094443Z_409334112_RC29KW9LWT55_RTRMADP_3_BRITAIN-ROYALS-QUEEN

Törende ayrıca Meghan Markle’ın mücevher tercihi dikkat çekti. Kraliyet ailesinde ünlü bir yas sembolü olan incileri takmayı tercih eden Markle’ın bu zarif tercihinin Majestelerine naif bir mesaj niteliği taşıdığı düşünüldü.

İKİ VELİAHT DA TÖRENDE

1

Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze törenine Galler Prensi William ve eşi Galler Prensesi Kate Middleton’un çocukları Prens George ve kardeşi Prenses Charlotte’un da törende yerini aldı. Babası Prens William’ın ardından tahtın ikinci sıradaki varisi olan 9 yaşındaki Prens George ile 7 yaşındaki Prenses Charlotte annelerinin yanında büyükannelerinin tabutu başında The Day You Gavest Lord Is Ended şarkısını söylerken görüldü.

2

İngiliz basınında yer alan haberlere göre George ve Charlotte, kortejde anneleri Kate ile babaları William’ın ardında ve Prens Harry ile eşi Meghan Markle’in önünde yerini aldı. İki veliahtın büyükannelerinin cenaze törenindeki görüntüleri sosyal medyada gündem oldu.

CENAZE ROTASI BELLİ OLDU

kapak 4

Kraliçe’nin tabutu Westminster Kilisesi’ndeki törenin ardından Hyde Park’ın girişindeki Wellington Kemeri’ne (Wellington Arch) götürülmek üzere yola çıktı. Tabutun hemen arkasında Kral 3. Charles ve kraliyet ailesi üyeleri yürüyerek ona eşlik etti. Tabutun geçişi sırasında konukların başlarını öne eğdiği bazılarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Bu rotada da askeri personel ve polis yüksek güvenlik önlemleriyle geçişi devam ettirdi. Parlamento binasındaki saat kulesi Big Ben’de bu rotadaki yürüyüş sırasında çanlar çalınacak. Hyde Park’ta da her dakika başında top atışı yapılacak. Bu geçidi rota üzerinde belirlenen alanlardan halk da izleyebilecek.

kapak2

3 BİNDEN FAZLA ASKERİ PERSONEL GÖREV YAPTI

kapak1

BBC’de yer alan habere göre Kraliçe 2. Elizabath için düzenlenen cenaze töreninde 3 binden fazla askeri personel görev yaptı. Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen tören son 70 yılda Britanya’da görülen en büyük törenlerden biri olarak tarihe geçti. on olarak Kraliçe 2. Elizabeth’in babası Kral 6. George için 1952 yılında bu denli büyük bir tören yapılmıştı.

YENİ1

GÖZYAŞLARI SEL OLDU

kapak yeni6

Kraliçe 2. Elizabeth’şn tabutu geçit töreniyle birlikte Londra sokaklarında halkın huzuruna çıktı. İngiltere’nin çeşitli bölgelerinden Londra’ya gelen on binler gecenin geç saatlerinden itibaren töreni izleyebilmek için sokaklardaki yerini aldı. Kraliçe’nin tabutunun geçişi sırasında halk gözyaşlarına hakim olamadı.

2022-09-19T121748Z_1595640160_RC2AKW9RN9AN_RTRMADP_3_BRITAIN-ROYALS-QUEEN

2022-09-19T121124Z_237203939_RC2AKW9O5PWX_RTRMADP_3_BRITAIN-ROYALS-QUEEN

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

2

Prens Harry’nin cenazede Kraliçe’yi selamlamasına izin verilmemesi sosyal medyanın gündemine oturdu. Prens Harry hayranları, Westminster Abbey’e götürülürken Kraliçe 2. Elizabeth’in tabutunu selamlayamadığını fark ettikten sonra öfkelendi. 2020 yılında eşi Meghan Markle ile yurt dışında yeni bir hayat kurmak için Kraliyet ailesindeki görevlerinden istifa eden Sussex Dükü Harry’in resmi cenaze töreninde askeri üniforma giymesine izin verilmedi. Sosyal medyada cenaze törenini canlı izleyen kullanıcılar duruma tepki gösterdi.

kapak harry

CENAZEDE DİKKAT ÇEKEN TOP ARABASI DETAYI

kapak yeni kemer

Cenaze Wellington kemerine ulaştı. Kraliçe’nin tabutunu Wellington Kemeri’ne taşıyan korteje Kanada Kraliyet Atlı Polisleri öncülük etti. Aynı zamanda kortejde İngiltere ve Uluslar Topluluğu’nun silahlı kuvvetleri, polis teşkilatı üyeleri ve Ulusal Sağlık Hizmetleri çalışanları da yerini aldı. Kraliçe’nin tabutunun üzerine Kraliyet sancağına tabutunun üzerinde İmparatorluk tacı, hükümdarın altın küresi ve asası konuldu. Tabut Kraliyet donanmasının top arabası üzerinde taşındı. Top arabasıyla en son 1979 yılında Kraliçe’nin eşi Prens Philip’in amcası Lord Mountbatten’ın cenazesi taşınmıştı.

2022-09-19T123723Z_482922592_RC2CKW9EJIXG_RTRMADP_3_BRITAIN-ROYALS-QUEEN

İŞTE CENAZE TÖRENİNDEN GÖRÜNTÜLER…

 

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: