reklam
reklam
hava 25° Orta
DOLAR 21,4920 % % 1.1
EURO 23,1864 % % 0.95
GRAM ALTIN 1.357,79 % % 1,27
ÇEYREK A. 2.219,98 % % 1,27
BITCOIN 26.731,24 % 4.297
reklam
Google News

DOĞU AKDENİZ’DEKİ GERİLİM

Son Güncelleme :

27 Aralık 2021 - 15:18

/ 24 views kez okundu.
reklam
DOĞU AKDENİZ’DEKİ GERİLİM
reklam

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katılmış olduğu yıl sonu değerlendirme toplantısında İstanbul-Erivan uçuşlarının kısa süre içinde başlayacak olduğunu ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu, ‘Ermenistan ile normalleşme konusunda karşılıklı temsilciler atadık. İlk toplantı da Moskova’da yapılacak’ dedi. İşte Bakan Çavuşoğlu’nun yıl sonu değerlendirme toplantısında yapmış olduğu konuşmasının önemli detayları. Bakan Çavuşoğlu ‘Bu yıl pek çok sorunlu konuda normalleşme adımları attık. BAE, Mısır, Bahreyn ve İsrail’deki temaslarımızı biliyorsunuz. Bu süreçleri gerçekçi bir yaklaşımla ele alacağız’dedi. ‘Keza Fransa’daki ilişkilerdeki gerginliği azaltmaya başladık. Ermenistan ile normalleşme konusunda karşılıklı temsilciler atadık. Ermenistan ile karşılıklı atanan temsilciler ilk toplantıyı Moskova’da yapacak. Ermenistan’ın bu yönde bir arzusu var’ şeklinde konuşan Bakan Çavuşoğlu, ‘Biz ise ilk toplantıdan önce temasların doğrudan olmasını istiyoruz. İstanbul-Erivan uçuşları da kısa süre içinde başlayacak’ dedi. ‘Zengezur dahil karayolu ve demiryollarının hayata geçmesi konusunda en son Rusya’da yapılan görüşmenin faydalı geçtiğini söyledi arkadaşlarımız. Umarım bu projeler bir an önce hayata geçer. Bu projelere en çok Ermenistan’ın ihtiyacı var’ açıklamalarında bulundu.

KABİL HAVALİMANININ İŞLETİLMESİ

Bakan Çavuşoğlu Kabil Havalimanı’nın işletmesi ile ilgili olarak ise şunları kaydetti: ‘Afganistan’da binlerce kız çocuğuna eğitim veriyoruz. Kabil’ de bir okul açılması için temaslarımız devam ediyor. Afganistan’ın üniversite sınavı birincisi kızımız Türkiye’de tıp eğitimi görüyor.’ dedi. ‘Afganistan’da cesur bir karar alarak büyükelçiliğimizi açık tuttuk ve geçici yönetimle angajmana girdik. Katar’la birlikte Kabil Havalimanı’nın işletmesini devralmak için çalışıyoruz’ şeklinde konuşan Çavuşoğlu ‘Balkanların 1990’lara dönmesine izin veremeyiz’ dedi.

mevlüt çavuşoğlu

DOĞU AKDENİZ’DEKİ GERİLİM

Doğu Akdeniz’de yaşanmakta olan gerilim ile ilgili konuşan Bakan Çavuşoğlu ‘Doğu Akdeniz’deki çıkarlarımızı dikkatli bir şekilde koruduk. Kıbrıs’ta egemen eşitlik konusunda iki devletli çözümü uluslararası gündeme soktuk.2021’de Yunanistan ve Rum kesimi 7 kez kıta sahanlığımıza üçüncü ülke araştırma gemilerini göndermeye çalıştı. Hepsini engelledik. Yunanistan’ın Ege’de tansiyonu yapay bir şekilde yükseltme çabası istikrar için tehlikelidir’ dedi. ‘Burada tutumuz son derece kararlı. 5 yıl aradan sonra istişari görüşmeleri tekrar başlattık’ şeklinde konuştu. ‘Bununla birlikte Yunanistan ile istişari görüşmeleri tekrar başlattık. AB ile ilişkileri somu bir şekilde ilerletmek istesek de maalesef AB aynı iradeyi ortaya koyamadık. Ancak, üç konuda anlaşma vardık: sağlık, güvenlik, çevre’ ifadelerini kullandı.

ABD VE RUSYA İLE İLİŞKİLER

Önemli birçok konuya konuşmasında yer veren Bakan Çavuşoğlu açıklamalarına ‘ABD’de Biden yönetimi ile görüşmelerimiz devam etti, Dışişleri Bakanı Blinken ile 12 kere görüştüm. Anlaşmazlıklarımız var ama aynı zamanda ilişkilerimizi geliştirmek için de çaba sarf ediyoruz. İş birliğimizi geliştirmek için çalışıyoruz’ diyerek devam etti. ‘Şu anda F-35lerin alımı konusunda sıkıntı var. F-35 konusunda bir taraftan CAATSA yaptırımı var, bir taraftan kongredeki durum. F-35 alınmayacağına göre ya paramızın geri verilmesi ya da yeni ürünlerin verilmesi gerekiyor’ şeklinde konuştu. Bakan Çavuşoğlu ‘Rusya’yla her düzeyde yakın temaslarımız devam etti. Mevkidaşım Lavrov’la 5 defa yüz yüze görüştüm. Rusya’ya ilişkilerimiz gayet iyi. Anlaşamadığımız konularda da şeffaf bir tutum sergiliyoruz. Rusya’yla da ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Bölgede bir gerginlik olursa hepimizi etkiler’ dedi. ‘Ukrayna’da özellikle Donbass’ta çözüme ulaşılmasını destekliyoruz.- Uygur Türklerinin Çin’de barış ve refah içinde yaşaması için ikili düzeyde ve BM gibi çok taraflı platformlarda girişimlerimiz sürdü’ şeklinde konuştu. Açıklamalarına devam eden Bakan Çavuşoğlu ‘Türkiye artık Afrika’da önemli bir marka.(7 Ocak’ta Ankara’da olacak ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi Jeff Flake) Biz ülkemize gelen her büyükelçiyi iyi bir şekilde karşılıyoruz. Bizim büyükelçilerle, özellikle son 10 büyükelçinin yaptığı saçma hatadan sonra, ikili ilişkilerimizi geliştirmek için çalışırlarsa her türlü desteği veririz’ dedi. ‘Vize serbestisi konusunda 72 kriterin 68 tanesini gerçekleştirdik. Ama AB, diğer konularda olduğu gibi bu konuda da sözünde durmamak için zamana oynamaya devam ediyor’ ifadelerini kullandı.

reklam